ma.gurushealth.ru

Правилната исхрана доилка

Видео: Правилната исхрана доилка

Кога сето она што е поврзано со бременоста и породувањето, зад себе и се соочуваат со нови предизвици пред една жена.

Еден од нив - како да се јаде најмногу, така што детето е веќе доеле доволно за млеко се произведува во телото, за да на крајот, детето е здраво?

Вториот - како да се спречи евентуално прекршување на сопственото здравје?

И покрај фактот дека природата ги презела грижата на "контрола на квалитетот" на мајчиното млеко, па дури и исцрпувачки, женското тело се обидува да се произведе добар за составот на млеко, но истражувањата покажуваат - квалитетот и особено количината на млекото зависи од исхраната на мајката.

Со право, дете со млеко соодветна исхрана на мајката добива сите потребни хранливи материи, како и имунолошкиот систем и други заштитни фактори. Тој игра важна улога доење и на здравјето на мајките: процесот на само-хранење создава физиолошки рамнотежа на хормоните во телото на мајката, што придонесува за поволни текот на пост-породувањето период.

По раѓањето на детето и жената да се одморите и имаат тенденција да сакаат да јадат (ако раѓањето се нормално). За мајчинство доколку нормализира спектар на храна, кој предвидува жените на потребниот износ на хранливи материи.

Сепак, тоа не се обезбеди за сокови, млечни производи, малку свежо и суво овошје. Во исто време, овие производи се најпотребни отсуство, биле подложени на голема загуба на крв, има поминато многу време и енергија во породувањето.

Поради тоа, семејството и пријателите на прво место да ги пренесат овие производи во болницата во отсуство. Конкретно да се пренесе (на ден): ферментирани пијалаци (јогурт или ферментирани печени или acidophilus) - 200 g, овошни сокови (јаболко, итн), тоа е подобро за децата и додатоци, - 200 гр суво овошје (сливи, кајсии , суво грозје, итн.) - 30 g, свеж frukyuv (јаболка, итн) - 200 гр

Исхраната на мајката што дои

По излегувањето од болница исхрана мајката што дои треба да содржи 110-115 g на протеини, од кои околу 60% на животински масти proiskhozhdeniya- 110-120 g, од кои 20-25% се должи да се засади zhirov- 450-500 грама јаглени хидрати.

вкупната енергетска вредност на храна - во рок од 3200-3400 калории, што е 1.000 калории над нормалното.

Да се ​​обезбеди со многу хранливи материи жена треба секој ден да се вклучат во вашата исхрана на 300 грама полномасно млеко, 500 грама ферментирани млечни производи, 80 гр сирење, 20 г павлака, 10 грама сирење, 170 грама месо, 100 грама риба, половина од јајца, 100 g 'ржан леб, 200g на пченица (жито) на леб, 60 грама тестенини, житарици, 25 гр пченично брашно, 60 гр шеќер, 36 г путер, 20 g на растително масло, 200 гр компири, 500 гр зеленчук, 200-300 g frukgov и плодови, 200 g на овошје и сок од зеленчук, 20 грама суво овошје, 0,3 g на чај, 6 грама сол.

Ова, се разбира, просечната спектар на производи, не водејќи сметка за физичка активност, тежина, индивидуалните карактеристики на доилки, навиките вкус, претходната и стекнати заболувања и така натаму. Но, општиот тренд на зголемување на калории во споредба со бременоста (450-500 kcal, во зависност од времето доење), протеини (30-40 g), маст (15 g), јаглени хидрати (30-40 g), како и витамини и минерали кои ги зема предвид просечната пакет храна.

Покрај тоа, за детали: леунка бара 4 пати повеќе отколку пред доењето, витамин Д, 1,5 пати повеќе витамин Ц, Б1, Б2, Е, А, фолна киселина, 30% повеќе Bg и витамин PP . И како да се обезбеди дека количината на витамин исхрана не дозволува, донесе мултивитамински е потребно ( "Undevit" или "Gendevit") 1 пат во 2 дена.

Поради производи кои содржат протеини неопходни во постпарталниот период, како и за време на бременоста се препорачува кајмак (сирење производи), млеко, млечни пијалоци (јогурт, урда, ферментирани печени, acidophilus, итн), варен месо (пилешко, посно говедско месо, свинско, јагнешко месо, зајак), риба, јајца.

Во овој случај, месото може да не се јаде повеќе од 3 пати неделно. Како извор на животински масти треба да се користат путер, павлака, павлака, зеленчук и - сончоглед или "салата" пченка, маслиново масло.

Потребата за јаглехидрати доилки на прво место мора да бидат исполнети од страна на производи како што се леб, wholemeal, зеленчук, овошје, бобинки, зелена боја. Во пролет и зима можете да го користите замрзнати и конзервиран зеленчук и овошје, компот на сушено овошје, инфузија на роза колковите, сокови.

Ако претходно сме престојувале во повеќе детали во описот на производите како што се сирење, кисело млеко, печурки, риба, месо, тука се разгледа можноста и комуналните услуги за користење на млеко, јајца, зеленчук, овошје, сокови, неколку видови на леб.

млеко

Поддржувачите на неконвенционални концепти вклучуваат млеко снабдување на производ, кој треба да се користи за исхрана на доенчињата, исто како што се прави во хранење млади животни.

Сепак, веруваме дека кравјото млеко може да се користи во исхраната на возрасните, а особено доилки. Контраиндикација за употреба на млеко може да служи само нетолеранција својата.

Млечни протеини за амино киселина рамнотежа и смилаемост се меѓу повеќето биолошки вредни.

Млеко треба да се пие одделно од другите храна и во мали голтки, одложувајќи малку подолго во устата, како млеко, впуштајќи се во стомакот под влијание на киселина засирува и кисело, обвивна честички од друга храна и изолираат од желудникот сок. И додека CRUD не вари друга преработка на храна не започне.

Со купување на млеко, треба да се земе во предвид фактот дека складирање промени својот вкус и биолошки квалитети, должи и на виталните активност на микроорганизми и оксидација процеси во масти млеко.

Како резултат на поделбата на масти во млекото акумулирано слободни масни киселини и оксидација производи, особено карбонил и пероксид соединенија, кои даваат млеко непријатни гранив вкус и мирис. Промена во вкусот на млекото е откриен само по 48 часа на чување, иако оксидацијата на мастите започнува по 36 часа на складирање (и до 72 часа на млечни масти се оксидира).

Затоа, користете пастеризирано млеко треба во рок од 36 часа по неговото производство, односно. Е. За време на периодот на неговото спроведување. Датумот на пакување на млеко (и сите млечни производи!) Само укажува на последниот период на неговото спроведување (не од датумот на производство!).

Со цел да се подобри витамини растителни влакна и Б исхраната се препорачува да се користи исхрана леб: "Здравје", "Доктор", "Barhivinsky" произведени со додавање на пченични трици, како и протеини и пченица и протеини otrubyanoy леб со висока содржина на протеини и ниски јаглени хидрати - 23 и 16%, соодветно.

Ако сте љубители на сирење (еден вид на млеко концентрат), предност треба да се даде за заматување, солени и малку маснотии сирење, комбинирајќи ги со краставици, зелена салата, зелка, зелена и друг зеленчук.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Стагнација на млеко е резултат на зголемување на производството или попречени одлив на млеко од…Стагнација на млеко е резултат на зголемување на производството или попречени одлив на млеко од…
Прехрана во раното детствоПрехрана во раното детство
Препораки за успешно доењеПрепораки за успешно доење
Дои или шишеДои или шише
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Недостатокот на мајчиното млекоНедостатокот на мајчиното млеко
Храна за време на доењетоХрана за време на доењето
Бактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификуваБактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификува
Составот на мајчиното млеко. Феталниот раст и развојСоставот на мајчиното млеко. Феталниот раст и развој
» » » Правилната исхрана доилка