ma.gurushealth.ru

Хранат децата со алергии на храна

Во исхраната терапија кај пациенти со алергија на храна е од клучно значење соодветно и навремено воведувањето на различни видови на дополнителна храна, со која ќе може да ја изврши корекција на моќта на децата кои се млечни без диета.

Децата со алергии на храна се на млеко без диета за отстранување на сите видови на храна дажба треба да се даде на претходен датум од здрави (таб. 11).

За да се обезбеди правилна исхрана на децата со алергии на храна, особено барања протеини, развиено посебни конзервирана свинско месо, коњ месо, пилешко месо се должи на фактот дека примената на говедско месо во исхраната на децата често води до влошување на алергиските болести поради сличноста на антигенски својства на говедско месо и кравјо млеко.

Табела 11. тајмингот на воведување на производи и храна во исхраната на доенчињата во случај на преосетливост на кравјо млеко

производи

возраста на детето, месеци.

белешки

здрава

со allergodermatosis

овошни сокови

3

минимум 2

Apple зелена боја, црвени и бели рибизли, жолта вишни, круши, банани

овошно пире

3

Видео: Алергии кај децата. прехранбени алергија

2-2,5

На овошје и бобинки погоре

жолчка

6

-

-

урда

5

-

-

пире

4

Видео: Алергии на храна или дијатеза кај доенчиња убавина KSU

3-3,5

Тиквички, компири, зелка, карфиол, репа, тиква, репка

Kashi

5

Видео: Правилната исхрана за деца. Алергија на храна. Готвење топло чоколадо

4-4,5

Krupy- ориз, овес, хељда, бисер јачмен

месо сос

7

4,5-5

Говедско месо, посно свинско месо, зајак, Турција, пилешко

Млеко во јадења

4

-

-

двопек

6

5

'ржан леб

леб

7

6

'Рж, "Barvihinsky", "Здравје"

риба

8

-


растително масло

4

3.5

Сончоглед, пченка, маслинки

путер

5

4,5-5

топено путер

Покрај тоа свинско има повисок од говедото, полинезаситени масни киселини (PNEK) - линолинска, линоленска, арахидонска. Исто така, свинско мускулното ткиво содржи 8 пати повеќе витамин Б1 (0,84 - mg / 100 g). Како за на коњ, тоа е биолошки карактеристики речиси идентична со говедско месо, и во некои параметри (особено, со содржина на есенцијални амино киселини и полинезаситени масни киселини) ја надминува.

Овие производи се направени од замрзнато месо, без extractives со замена супа вода за пиење содржат минимална количина на сол (0,3 g / 100 g на конзервирана) имаат финост од 3: хомогенизира, пире, krupnoizmelchennye која им овозможува на своите алтернативна употреба во исхраната на првата година од животот на детето. Конзервирана има мазна конзистентност и пријатен вкус на месо брзо подготвена за консумирање со подгревањето банки се става во топла вода за 10 до 15 минути.

Како што е докажано со клинички студии на посебни производи, во третманот на децата со алергија најизразено терапевтски ефект поседува исхрана користење како главен производ мешавина врз основа на соја протеин.

Ако се појави алергија кај детето по една година или можете да започнете со лекување само во оваа возраст, тогаш тоа е потребно да се започне лекување постепено фази, од едноставни до комплексни. Првата фаза, или настанот е едноставно нарачување на исхраната на децата: почести исхрана, помали оброци, повеќе дисперзирани обработка на храна (пире, две работи преку месо мелница, итн.)

Ако во рок од 10-14 дена нема ефект, а потоа на 2 фаза - (. Види подолу) со исклучок на производи за кои се обврзани алергени. Заедно со активностите на 1-ви и 2-ри фази мора да бидат поврзани ензимски препарати, хербални лекови и така натаму. N. Ако тоа не функционира, тогаш потребната транзиција кон исхраната на елиминација и пребарување на алергиските храна со користење на храна дневник.

Тактики нутритивниот статус на деца со алергии

За да се разбере тактики деца алергии на храна, особено на децата, по една година, подолу се претстави со прилично уникатен како сопствени податоци, и се собира и систематизирани по автори од различни извори.

Постојат производи (дури и на група на производи), што не може само подобрување на алергиска реакција во телото, но, исто така, тие предизвикуваат алергии на храна. Алергиски ефекти главно се протеински животинските и растителните производи, во помала мера - некои скован компоненти.

Најчесто предизвикуваат алергии т.н. обврзани (односно задолжително, речиси секогаш предизвикува алергија) алергени (риба, јајца, пилешко месо, цитрус, јагоди, мед, чоколадо), како и редовно консумираат секојдневно храна, како што кравјо млеко, шеќер , јаболка, компири, моркови, хељда, пченица брашно.

Еве краток опис на некои од храна кои можат да предизвикаат алергии.

Кравјо млеко содржи околу 3,4% белковини, многу од кои е претставена казеин, високо отпорна на топлина, но помалку алергенски од нестабилна глобулини. Затоа, топлина, и патем, и ефектот на млечна киселина бактерии на млеко значително го нарушат нејзиниот алергиски својства.

Кобила на млеко во својот состав е многу поблиску до женски од крава, вклучувајќи ја и неговата половина казеин. Затоа, тоа е кисело со помали снегулки и многу подобро се апсорбираат. Козјото млеко е подобро се апсорбира од страна на крава, бидејќи сличен на мајчиното млеко, албумин дел преовладува над казеин.

Јајцата од помала алергиски активност жолчка (во споредба со протеин) - Преосетливост на жолчка е често предизвикано од смеса од протеини. Понекогаш алергија на јајце протеини придружува претерана реакција на пилешко, кои се поврзани со крст-сензибилизација на алергени се генетски слични.

На сите видови на месо е најстариот алергиски свинско месо и месо од гуски и патки. Многу висока реактивност на различни протеини риба, особено морето и школки (ракчиња, рак, јастог, вид рак и др.). Ова не е случајно - риба содржи големи количини на хистидин амино киселини, од кои, особено ако не се правилно складирани, може да се формира на хистамин, кој предизвикува псевдо-реакција дури и кај здрави лица и засилат алергии кај пациентите.

Што се однесува до житарици, од најактивните во однос на алергенски според до 1980 година беа овес, 'рж, пченица, и, се разбира, храна и јадења од нив е помалку да предизвика алергиски реакции ориз, просо, пченка, хељда, јачмен.

Сепак, како што е прикажано од неодамнешните студии, еден од првите места во сензибилизација на организмот се пченица, леќата и ориз, овес и 'рж предизвикува поретко. Ова, очигледно, не е толку многу на нивните алергиите како фреквенција се користи во исхраната. Најниска алергиите, според двете минатото, сегашноста и имаат бисер јачмен и јачмен.

Мешунките повеќе алергиски од грав и соја, е грашок (суво, но во секој случај не млад грашок). Ореви се исто така доста силна алерген.

Алергиски реакции кои произлегуваат од употребата на зеленчук, овошје и бобинки, главно поврзани со конституентите на непротеински (протеин речиси и не постои). Тоа е забележано дека алергија може да биде како посебни одделенија на овошје или зеленчук (црвени јаболка, и зелени одговор не е присутен), и на целата сродни групи.

Овошје често предизвикуваат алергиска реакција агруми: најмногу портокали и мандарини, помала - лимони и grapefruits. Резултати хиперсензитивност на ананас, банани, кајсии. На бобинки најизразено сензибилизирање својства се јагоди, јагода, малина и црна рибизла.

Наместо силни алергиски својства покажуваат цвекло, моркови, домати, selderey- многу помал - компир, зелка, репа, rutabaga, краставици, зелена салата, иако многу од вториот, поради честата употреба, и често се причина за алергии на храна. Во алергиите термичка обработка на зеленчук, овошје и бобинки се намали.

Заеднички храна алергени

Обичната храна алергени се зрна какао, и затоа - чоколадо и нејзините производи, како и кафе. Нетолеранција на бели вина се должи на алергија на јајце протеин со кои се разјаснат овие вина.

Шеќер зголемува алергиски својства на храна протеини, во она што многумина се убедени дека со ограничување или целосно елиминирање на шеќерот од исхраната на детето.

Така, алергија може да предизвика речиси сите храна, но не дозволувајте тоа да се плашиш: Никогаш зголемена осетливост на сите производи еднаш, најчесто едно лице да предизвика сензибилизација 1-2, ретко повеќе производи, иако тоа е сега се повеќе заеднички поливалентна алергија 5-10 и повеќе производи.

Еден негативни процеси генерирани алергени, - воспаление на слузницата на гастроинтестиналниот тракт со кршење на неговата ензимска активност, од една страна, како и зголемена пропустливост на поголеми молекули, сепак, се особено делумно протеин дефект производи - од друга страна. Тоа создава маѓепсан круг: алерген влегува во телото дава производи варењето и ја подобрува апсорпцијата на другите алергенски молекули, што уште повеќе ги влоши процес, итн

Клучот за ова е да се отстранат алерген, но како механизам за алергија веќе во место, третманот не помогнат веднаш. Затоа, ние прво мора да се отстрани воспаление на слузницата, а потоа го стимулира секреторен активност на црниот дроб, панкреасот, желудникот и се подобро да се вари храната и не беше nedorasscheplennyh остатоци од протеини и други компоненти.

Во овој случај, и да помогне decoctions на билки: ајдучка трева, камилица, хлебните, коприва, пченка stigmas. Во исто време, да се подобри способноста за варење на гастроинтестиналниот тракт, тоа е неопходно да се преземат ензимски препарати, како што се премени, панкреатин и други.

Во акутната фаза на алергиски процес кој влијае на гастроинтестиналниот тракт, треба да се користи обвивна храна и садови во форма на желе, житни и pureed зеленчук јадења, целосно елиминирање досадни органите за варење на храната.

Идентификација на производот, што предизвикува алергија и го елиминира од вашата исхрана за добро или за лекување на елиминација (ексклузивно) диети, како и одржување на "храна дневник".

Карактеристики се користи за дијагностицирање на алергија елиминација диети се како што следува:
1. Строга диета отстранување почнува со или гладуваат 1-2 дена на вода, или 1-3 дена во малку засладен чај (5 чаши дневно) со 250 g на сушен бел леб. А потоа на секои 2-3 дена исхраната постепено се шири: прво додаде млечни производи (јогурт, урда, млеко, сирење - по тој редослед), а потоа - месо, а потоа - риба или зеленчук јадења.

2. Ако се сомневате алергија на млеко исклучи млеко и млечни производи (освен путер, топено путер е подобро дури и се обиде), и производи кои содржат млеко, - пити, колачи, итн, пожелно е да се исклучи од храна и говедско месо, поради тоа што може да содржи антигени заедничко со млеко. Времетраењето на овие диети зависи од пациентот и дијагноза. Ако природата на алергија на млечни производи е потврдена, ќе треба да се држиме до диета за неколку месеци па дури и години користење замени млеко.

3. Bezzlakovaya исхрана: исклучена од прехранбени производи кои содржат брашно (леб, палачинки, колачи и слично).

Може да има други опции: bezrybnaya исхрана bestsitrusovaya итн

VG Ливонија, В.В. Zakrevskii
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Можеме месо за гастритис?Можеме месо за гастритис?
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…
Исхрана №1 во gastroduodeniteИсхрана №1 во gastroduodenite
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Месо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на дететоМесо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на детето
Алергии на храна кај децата постари од 7 годиниАлергии на храна кај децата постари од 7 години
Гастроинтестинални алергија кај децатаГастроинтестинални алергија кај децата
Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?Можно да пилешко, свинско месо црниот дроб панкреатит е тоа?
» » » Хранат децата со алергии на храна