ma.gurushealth.ru

Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Polivitaviny

Polivitaviny во хиповитаминоза

Како што може да се види од Табела 32-33, од домашните подготовки се најслични со изјави дека барањето за "Geksavit" и "Undevit".

Првиот од овие содржи еден дражеи дневните потреби на витамини Ц, А, Б1, Б2, Б6 и ПП.

"Undevit" се разликува од "Geksavita" во текот на еден широк спектар на витамини: тоа содржи повеќе витамин Ц (рутин), Е, Б12, фолна и пантотенска киселина.

Табела 32. Состав на мултивитамински препарати руско производство (апсолутна вредност)

на состојка

Undevit

Gendevit

Dekamevit

Geptavit

Geksavit

Complivit

Витамин А (g)

1000 (3300 МЕ)

1000

2000 (6600 МЕ)

9000

1720 (5000 МЕ)

1135 (3300 МЕ)

Витамин Б1 (mg)

2

1.5

20

10

2

1

Витамин Б2 (mg)

2

1.5

10

10

2

1

Витамин Б6 (mg)

3

2

20

10

2

5

Витамин Б12 (ug)

2

10

100

- -

1.25

Витамин Ц (mg)

75

75

200

200

70

50

Витамин Д (g)

-

1 (250 МЕ)

-

-

-

-

Витамин Е (mg)

10 mg

5

10

-

-

10

Витамин F (mg)

10 mg

-

20

100

-

25

Метионин (mg)

-

-

200

-

-

-

PP (mg)

20

10

50

75

15

7.5

Фолна киселина (mcg)

500

300

500

-

-

100

Калциум пантотенат (mg)

3

3

-

-

-

5

Липоична киселина (mg)

-

-

-

-

-

2

Железо сулфат (mg)

-

-


-

-

25

Калциум фосфат (mg)

-

-

-

-

-

217

Бакар сулфат (mg)

- - - - -

3

Кобалт сулфат (mcg)

Видео: Нашиот супер мега Мулти (Арго) - витамини со витамин недостаток, хиповитаминоза

- - - - -

477

Манган сулфат (mg)

- - - - -

11

Магнезиум фосфат (mg)

- - - - -

25

Цинк сулфат (mg)

- -
- -

-

сите компоненти

11

11

11

7

6

18

витамини

10

10

11

7

6

11

минерали

1

1

0

0

0

7


Во споредба со други домашни мултивитамини ( "Dekamevit", "Gendevit", "Geptavit" et al.) За деца овие мултивитамински препарати подобро. Сепак, за лекување на анемија или рахитис најдобро се вклопуваат "Gendevit", во која витамин Б12 е витамин Д.

Табела 33. Структура на руското производство на мултивитамински препарати (во% од дневните потреби за деца 11-17 години)

на состојка

"Undevit"

"Gendevit"

"Dekamevit"

"Geptavit"

"Geksavit"

витамин А

111

111

222

1000

191

витамин Б1

143

107

1430

714

143

рибофлавин

125

94

625

625

Видео: хиповитаминоза деца - Video-Med.ru

125

витамин Б6

167

111

1111

556

111

цијанокобаламин

Видео: На најважните: освежувачите на воздух, сирење, недостаток на витамини, артритис

67

333

3333

Видео: Што витамини содржи цреша слива

;

-

витамин Ц

107

107

286

286

100

витамин Д


40


;

;

витамин Е

81

41

81

;

;

витамин Ц


метионин


Витамин ПП (никотинамид)

111

56

278

417

83

фолна киселина

250

150

2500

;

;

калциум пантотенат

0.25

0.25

;

;

;


Услови за превенција и третман се исто така ефикасни gipovitaminoznyh увоз мултивитамински препарати. Нивниот состав во табела 34. е наведена Тие побогати домашниот состав, бидејќи, заедно со витамини, минерални материи, содржи комплекс.

Табела 34. Состав на странски фирми мултивитамински препарати (апсолутна вредности)
Состав странски фирми мултивитамински препарати (апсолутна вредности)
Состав странски фирми мултивитамински препарати (апсолутна вредности)

На подготовките за увоз на превентивни цели се најпогодни за деца на "врвни" и "Unicap Ју", а за лекување на анемија - препарати кои содржат, како и витамини Б12 и фолна киселина, хематопоетски елементи како што се железо, кобалт, бакар и манган. Тоа е, пред купување на мултивитамини, потребно е јасно да се дефинира она што им треба, додека да се почитуваат правилата за деца. Се верува дека витамини во износ од 3-5 пати на норма е превентивен и 5 пати или повеќе - лековити.

Некои веруваат дека синтетичките витамини не се идентични со природните и се апсорбира од страна на телото полошо од витамини содржани во храната, па ништо не е подобро да се земе од "синтетички". Всушност, одговара потполно синтетички витамини и природни хемиска структура и биолошка активност.

Покрај тоа, мултивитамински препарати, се зема со храна, како дел од храната се слични на природните. Се разбира, витамини во составот на природни производи е секогаш подобро, но во периодот на зима-пролет, кога храната е исклучително сиромашни со витамини, или за време на болест, кога тие се користат и се уништени брзо, целосно ја оправда употребата на синтетички мултивитамински додатоци.

Сепак, на долг рок прекумерна употреба на витамински препарати исто така може да го наруши метаболизмот и да имаат токсични ефекти, до појавата на хипервитаминоза (ова особено се однесува на витамини А и Д).

Хипервитаминоза А кај децата се карактеризира со немир, несоница или поспаност, зголемувањето на температурата на телото да се голем број, повраќање, крварење во кожата, повреда на поделба урината. Во хипервитаминоза D забележани намален апетит, повраќање, мускулна слабост, срцева активност, зголемување на црниот дроб, запек, во потешки случаи - знаци на оштетување на нервниот систем и на бубрезите. Бидете особено внимателни кога се даваат деца овие витамини.

И, конечно, неколку совети за тоа како да се зачува витамините кога готвење јадења од зеленчук и овошје. Прехранбени производи, особено за време на складирањето и за време на готвењето губат значителни количини на витамини и особено аскорбинска киселина (витамин Ц) и витамин Б1.

За максимално зачувување на зеленчук и овошје витамини неопходно да се почитуваат следниве правила:

1) ладна работат отпад (чистка) зеленчук треба да биде минимална, бидејќи витамини се наоѓаат главно во површинските слоеви на зеленчук;

2) излупени и исечени зеленчук треба да се готви веднаш, долгорочно чување доведува до значително губење на витамини;

3) што е забрането да се користи за готвење слабо конзервирани, бакар или железо садови, се должи на фактот дека бакар, цинк, железо, промовирање на оксидација на аскорбинска киселина;

4) за готвење зеленчук треба да се намали во врела вода во мали делови, така што нема да се прекине врие, оксидативните ензими содржани во зеленчук, и не е уништен оксидира зеленчук vitamin- готвење потреба сад, затворен сад kryshkoy- прибор треба да одговара на обемот на храна зготвена, за да се намали на воздухот слој помеѓу неговата површина и капак;

5) да се постават на првиот курс зеленчук треба да се даде време за готвење: прво се постават зеленчук што се готви dolshe- траење примерен за готвење: репка не се лекува - 90 минути, излупени компири целина - 30 минути, рендан зелка - 20-30 минути, моркови - 25 минута, спанаќ - 8-10 минути, киселица - 5-7 минути;

6) супа во која варен излупени компири и (или) зеленчук, треба да се користи за подготовка на супи, пире, сосови;

7) потребни за да се намали времето на подготовка на зеленчук јадења, пред да ги снабдуваат со табелата, бидејќи долгорочно чување на храна, особено кога повторно греење на витамини изгубени.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
По отфрлањето на контрацептивни средства треба да се земе витамин Д?По отфрлањето на контрацептивни средства треба да се земе витамин Д?
Недостаток на витамин А (ксерофталмија, дефицит на ретинол) се појавува во недостаток на витамин А…Недостаток на витамин А (ксерофталмија, дефицит на ретинол) се појавува во недостаток на витамин А…
Ден-слепило (ноќно слепило, ноќно слепило) -rasstroystvo самракот визија. Етиологијата на вродени…Ден-слепило (ноќно слепило, ноќно слепило) -rasstroystvo самракот визија. Етиологијата на вродени…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Книгата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витаминиКнигата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витамини
Таблети "undevit" (дражеј "undevitum"). Тоа содржи ретинол ацетат, 0.001 g…Таблети "undevit" (дражеј "undevitum"). Тоа содржи ретинол ацетат, 0.001 g…
Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…
Aevitum (aevitum). Раствор во масло, кој содржи 1 ml на ретинол ацетат (витамин А) 35 mg (околу…Aevitum (aevitum). Раствор во масло, кој содржи 1 ml на ретинол ацетат (витамин А) 35 mg (околу…
» » » Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Polivitaviny