ma.GurusHealth.ru

Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. користење на квасец

Квасец во хиповитаминоза

Квасец, особено пиво, е многу богата со селен и корисна не само затоа што е во нив многу, но, исто така, поради тоа што се наоѓа во лесно сварлива и биолошки активна форма.

Според нутриционистите, здрава личност, доволно 2 g на квасец дневно.

Но, пекарски и Бруер квасец телото не е секогаш корисна, бидејќи тие содржат премногу на нуклеинските киселини (околу 14-15%).

Квасец, како додека тие не се вари од страна на телото, да продолжат да живеат во дигестивниот систем, а со тоа да се хранат. Јадење витамин Б, претежно биотин (витамин H). Затоа, квасец е потребно да се "убие" пред да постои.

Тоа е доволно за да ги пополни со врела вода, тие ќе умрат, на температура од 60 ° C Тоа е подобро да се има квасец шеќер како селен убиени во слатка средина. Се посипува врела млеко и може да биде.

Габична стимулира егзокрините панкреасот функција, зголемување на лачењето на желудечната жлезди, подобрување на функцијата на црниот дроб, зголемување на смилаемост и апсорпција на хранливи компоненти. Затоа квасец ефикасни во лекувањето на повеќето хиповитаминоза, кожни болести, невронски болести, како и намалување на одложување раст.

Тие ја зголемуваат отпорноста на патогени на разни инфекции, намалување на периодот на опоравување во инфективни болести, се корисни во сите видови на воспалителни процеси. Добар ефект е употребата на квасец во комбинација со други лекови за третман на пациенти со анемија.

Во третманот на горенаведените болести кај децата може да се користи квасец како пијалок за 15-20 минути пред јадење 1 пат на ден за 20 дена.

Метода за подготовка на квасец пијалок следниве: прав квасец (30-100 g) е исполнет со вода на собна температура (200 ml) беше измешана и се варат во отворен сад за 3-5 минути (или пареа тава 10 минути), по ладење на додаден шеќер вкус. Пијалокот да додадете мед, овошни и зеленчукови сокови, јогурт, џем, лимон, супа колковите или трици.

Terrine на квасец

Ситно сецкан кромид и го изгаснат, покриени со 1 лажица растително масло и 2 лажици вода. Откако кромид е мека и проѕирен, да додадете 30-50 грама квасец и се промешува додека тие цветаат, но тоа не е изгорена, како мирис на изгорена квасец неподнослива. Постојат, исто така, се вози 2 протеин и мешајте додека не се згусне.

Избриши од топлина. Зачинува по вкус со сол и бибер, додадете малку вкус на путер. Густо посипете сецкан магдонос и служи топол леб или компири. Користете 2-3 пати неделно. И после болест, кога тоа е потребно да се отстрани телото од токсични супстанции, тоа е можно и почесто. За да додадете Pate и никнува пченица (витамин Е). И селен и витаминот Е се спречи заболување на црниот дроб.

Дефицит на витамин засилува со секое дете болест, особено во болести на гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб и бубрезите. Скоро секое дете ако тој не добие оваа болест во текот на мултивитамински препарати (особено на позадината на третманот со антибиотици и сулфонамиди), развој на недостаток на витамини.

Недоволно снабдување на витамини тешко за основната болест, тешка и ја намалува ефикасноста на третманот. Затоа, третманот на детето, заедно со потребата да се обезбеди за вклучување на неговата фортификација во врска исхрана производи и храна, вклучително и во третман на различни дозирани форми на витамини и мултивитамински препарати. Меѓутоа, децата не се вклопуваат сите витамини, освен за посебни деца.

Со цел правилно да се избере за вашето дете мултивитамински додатоци, и тоа сега се појавува многу, тоа е потребно да се знаат правилата на потребите на децата од различни возрасти витамини и мултивитамини купат оние во кои содржината на витаминот на топчиња во близина на дневна стапка (Табела 31).

Табела 31. Весникот физиолошка потреба на деца витамини во споредба со потребата за нив возрасни

Видео: Спанаќот е корисно за жените

Името на витамин

0-3 месеци.

4-6 месеци.

7-12 месеци.

1-3 години

4-6 години

7-10 години

11-17 години

возрасни *

C, mg

30

35

40

45

50

60

70

77,8

А mcg

400

400

400

450

550

700

900

956

E mg

3

3

4

5

7

10

12,3

9.1

D, mcg

10

10

10

10

2.5

2.5

2.5

2.5

B1 mg

0.3

0.4

0.5

0.8

0.9

1.2

1.4

1.5

Б2 mg

0.4

0.5

0,6

0.9

1.0

1.4

1.6

1.7

Б6, mg

0.4

0.5

0,6

0.9

1.3

1.6

1.8

1.9

PP mg

5

6

7

10

Видео: Velma Velvumen Vitabiotics

11

15

18

19,4

Фолна киселина, mcg

40

40

60

100

200

200

200

200

Б12, mcg

0.3

0.4

0.5

1.0

1.5

2.0

3

3

P mg (рутин)

- - -

20

25

30

50

50

* Во просек, мажите и жените на работоспособна возраст.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Суспензијата на zymosan (суспенсио zymosani). Системот за потпирање (1: 1000 во изотоничен раствор…Суспензијата на zymosan (суспенсио zymosani). Системот за потпирање (1: 1000 во изотоничен раствор…
Кандидијаза и квасец инфекции кај жените: третман, симптомите, причини заКандидијаза и квасец инфекции кај жените: третман, симптомите, причини за
Научниците се хидрокодон од квасецНаучниците се хидрокодон од квасец
Пити и торти за панкреатитисПити и торти за панкреатитис
Пиво за гастритисПиво за гастритис
Бруер е квасец за панкреатитисБруер е квасец за панкреатитис
Режим Allergodermatoses:Режим Allergodermatoses:
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Загуба и влошување на квалитетот на косата кај децата, причини, третманЗагуба и влошување на квалитетот на косата кај децата, причини, третман
Heil-воспалени црвена граница, мукозните мембрани и кожата на усните. Етиологија: стрептококи,…Heil-воспалени црвена граница, мукозните мембрани и кожата на усните. Етиологија: стрептококи,…
» » » Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. користење на квасец