ma.gurushealth.ru

Здрава исхрана за бремени жени

Видео: Како да се јаде во текот на бременоста

Природна состојба на жената е бремена, во која животот е роден.

Ова е многу одговорна и значаен период за секоја жена.

За децата да се развие здрава и силна, таа треба правилна и урамнотежена исхрана.

Неправилна исхрана на бремени Тоа може да биде придружена со неа различни болести и несоодветна развојот на фетусот.

исхрана

Правилната исхрана на бремени жени на владата обезбедува физиолошки промени кои се случуваат во женското тело за време на овој период, потребно проток на фетусот доволно количество на масти, протеини, јаглени хидрати, витамини и соли.

Моќ бремена во секој случај не треба да биде претерано. Оброци треба да биде богата со протеини и прекумерна содржина на елементи во трагови и витамини. Тоа мора да обезбеди на детето со потребни материи, и не треба да се ограничи својата активност. Правилната исхрана и ги следи интересите на иднината мајка - да не се ослабне телото да го задржи по породувањето иста маса, кој беше пред бременоста.

Бременост жена во најмала временска рамка доведува до реструктуирање на телото и на процесите кои се случуваат во него: хормонални, јонска размена и други односи во телото. потребата на телото бремена значително се зголеми, сите овие процеси се најмногу брзо (на метаболизмот, растот на фетусот, развој на матката, итн.)

Потребата за урамнотежена исхрана бременоста е потврдена од страна на науката. Тоа се покажа дека одредени режими на власт имаат специфичен ефект врз функцијата на органите и системите во телото.

исхрана

Урамнотежена исхрана - еден од најважните услови на бременоста, правилен раст и развој на фетусот и раѓање. Супстанции неопходни за мајката и растечкиот фетус, бремените бара многу голем број. Снабдувањето со електрична енергија мора да се обезбеди постојан проток на енергија, која е во состојба да ги покрие трошоците за енергија бремена.

треба да се организира оброци, свежи, храната треба да биде правилно и добро подготвени да биде вкусна и хранлива. Се верува дека на бремена жена треба да се јаде за две - за нероденото дете и за себе. Сепак, прекумерна доза на храна може да доведе до одредени последици: промена во функцијата на ендокрините жлезди (метаболизам) на фетусот, што резултира со нарушил хармоничен развој на сите системи и органи на детето.

Како резултат на тоа, детето може да се роди со голема тежина, со хипоплазија на одделни органи, со слабо развиени мускули (исто така наречени лабава мускули). Зголемување на телесната тежина на бремените жени е еден од најважните показатели на балансиран (одржливо) храна.

За време на периодот на бременоста, тоа треба да биде околу 8-12 кг нормална (300-350 g за втората половина на бременоста во една недела). Ако тежината на една бремена зголеми во месец од 1,5-2 кг и повеќе, тоа е знак на нерамнотежа во телото на бремена жена, тоа е манифестација на првите симптоми на тешки компликации на бременоста - неразвиеноста, која е опасна за успешен развој на фетусот и здравјето на мајката.

Бремена жена треба да се јаде во целост, прегладнети бремена мајка во голема мера го намалува резервите на хранливи материи за фетусот, според тоа, детето може да се развие метаболички нарушувања. Особено добра храна е да се биде во предниот дел на зачнување на детето и во текот на ембрионалниот развој. Основана: ако власта не е доволно, тоа може да доведе до смрт на децата и мајките, како и спонтани абортуси, ниска виталноста на новороденче, зголемен ризик од раѓање на мртво дете.

Одредени потрошувачка норми храна не бремена. Тие зависат од многу фактори: .. Се телесна тежина, висина, возраст, од резерви во телото, физичката активност, место на живеење, клима, потрошувачките навики, време од годината, итн Исхраната треба да биде богата, но главниот услов е комплетна храна. Можете дури и да се направи препорака бремена, па таа стана од масата, а не со исполнетост во абдоменот, и со чувство на благо неухранетост и со чувство дека сè уште може да се јаде нешто.

На почетокот на бременоста и во првата половина

На почетокот на бременоста и во првата половина на исхраната не треба да се разликуваат значително од храна, жена добива пред бременоста. И, уште од првите 4 месеци од развој се случува во феталниот органи, се многу важни корисноста храната задолжително присуство во него на масти, протеини, јаглехидрати, минерали, витамини, олигоелементи (се разбира, во оптимален физиолошки стапки).

Во просек, на секојдневна исхрана треба да содржи 110-115 g на протеини (1,5 g на 1 кг телесна тежина, во најмала рака, како за време на физичка активност, како што е покажано на зголемена моќност - 2 g), јаглени хидрати - 350 g на вкупните калории во 2500- 2700 kcal. Овој сооднос хранливи материи обезбедува нормално функционирање на дигестивниот систем и целосно ќе ги задоволи потребите на организмот на бремената.

Доаѓа период за време на бременоста, кога постои промена во вкусот и ја зголемува потребата за сол или киселина, во овој случај, бремена е дозволено да јадат мали количини на кисела зелка, харинга, кавијар, кисели краставички. Главната работа - не го злоупотребувајте каприците на јадење, само за да ги задоволи.

Но, алкохол треба да биде целосно исклучени од самиот почеток на бременоста до крај. Ако една жена пуши, таа треба веднаш да се откажат од оваа навика. Никотин и алкохол - најсилните отрови, тие се растворени во крвта и да навлезат преку плацентата на фетусот.

Бремена мајка нема право да се изложи на нивното дете, овој мал пакет на животот, акцијата на такви страшни и опасни отрови. Ова е многу силен тест за неродено дете. Исто така не се препорачува за истата цел да се земе лекови без рецепт од доктор, особено во првите месеци од бременоста. Вие не треба да се јаде оцет, рен, бибер, сенф.

Дури и сол за фетусот доаѓа веќе обработени во телото на мајката, се уште е препорачливо да се земе една жена апсолутно бенигни храна на фетусот во секој случај не навлезат во токсини (отрови) и микроби.

потребата на телото за протеини бремена значително се зголемува во втората половина од бременоста поради зголемената тежина на фетусот, зголемување на градите, растот на матката. содржина на протеини треба да биде 120 грама јаглени хидрати - 400 g и масти - 85 g.

Вкупниот внес на енергија се зголеми на 2800-3000 kcal. Во врска со помалку енергија во пренаталниот одмор калорична храна мора да се разликуваат според тоа, како и условите за работа на менување, товарот се намалува, според тоа, да се намали внесот на калории.

Во втората половина од бременоста

Во потребно е втората половина од бременоста да се исклучи пушеле производи и конзервирана храна не треба да се консумира често extractives (месо, риба, печурки супа и сок). Препорачани урда, павлака, сирење (не остар), зеленчук, овошје и млечни супи.

Но, сите моќ не мора да се состои од потеклото горенаведените производи млекарницата, во кој случај на исхраната на бремените не може да биде рационален, бидејќи телото е во овој случај не добивање на саканата количина на хранливи материи (протеини, масти, јаглени хидрати) потребни за раст и формирање на плодот .

Сето она што е кажано погоре се однесува на жените со нормална бременост. Ако било неправилности или аномалии да се консултираат со лекар, тој дава препораки за храна.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што може да се јаде кога бремена дијареа?Што може да се јаде кога бремена дијареа?
Здравата исхрана за целиот период на бременостЗдравата исхрана за целиот период на бременост
Хипертензивна срцева болест и третман на бременостаХипертензивна срцева болест и третман на бременоста
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Болести на ендокрините жлезди кај бремени жениБолести на ендокрините жлезди кај бремени жени
Моќ малолетни мајкиМоќ малолетни мајки
Исхрана терапија за пациентите со дијабетесИсхрана терапија за пациентите со дијабетес
Масти за време на бременостаМасти за време на бременоста
По мозочен удар дијареа (пролив)По мозочен удар дијареа (пролив)
Гастроентеритис за време на бременостаГастроентеритис за време на бременоста
» » » Здрава исхрана за бремени жени