ma.GurusHealth.ru

Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин АВидео: Зошто пукам зглобовите, колената и 'рбетот? артритис, остеоартритис, artrozoartrit, osteochondrosis

Причините за храна за дефицит на витамин А

Главните причини за храната од недостаток на витамин А се:

1. Погрешен избор за бебето храна. На пример, недостаток на витамини малку влегува исхрана на зеленчук, овошје и бобинки неизбежно ќе доведе до недостаток во телото на витамините Ц и П во поволна употреба на рафинирана храна (шеќер, производи од високо квалитетен брашно, рафиниран ориз, и др.) Групата Б. долго исхрана само растителна храна се развива недостаток на витамин Б12.

2. сезоната на витамини во храната. Во зима и пролет со овошје и зеленчук го намалува количеството на витамин Ц во млечни производи и јајца - витамини А и Д Покрај тоа, пролетта станува сè помала од опсегот на овошје и зеленчук - извори на витамин Ц, F и каротин (провитамин А).

3. Неправилното чување (во смисла на собна температура надвор од фрижидер, и така натаму. Н.) и кулинарски обработка (варење, продолжено пржење или калење reboiling и м. П.) производи доведе до значително губење на витамини, особено Ц, А, B1 каротин, фолна киселина.

4. Извештај рамнотежа меѓу хранливи материи во исхраната. Дури и кога доволен внес на витамини, но продолжена недостаток на целосна протеини (особено животни) не може да се случи многу витамини. Ова се должи на повреда на транспортот, образованието и активни форми на витамин акумулација во ткивата. Со вишок на јагленохидрати во исхраната, особено на сметка на шеќер и кондиторски производи, може да се развие Б1-недостаток на витамини.

5. Зголемена потреба од витамини предизвикани од климатските карактеристики, интензивно физичко или нервната напнатост (спортски, посебните училишта, итн.) Во овие случаи, нормално конвенционалните услови за витамин содржина во храната е мал. Во многу студена клима потребата за витамини, исто така, се зголеми за 30-50%.

Многу родители сметаат дека ако детето јаде многу зеленчук и овошје, недостаток на витамини не му се закануваат. Ова не е сосема точно. Да, тие имаат витамини, но во доволни количини само 3-4 на потребните и само, барем 10-12. Овошје и зеленчук содржи: фолна и аскорбинска киселина, каротин и витамин F, и растителни производи потрошувачка неизбежно има одредени сезонски.

Истовремено дефицит на витамин речиси никогаш не се ограничени на само ниска содржина на витамин Ц или дефицит на фолна киселина и е во природата на неколку витамини (polyhypovitaminosis) се состои од дефицит и витамин Б, витамин А, ет дефицит al. Витамин е засилена во секое болести, особено во болести на гастроинтестиналниот тракт, црниот дроб и бубрезите. И колку витамини консумира во детството инфекции (шарлах, мали сипаници, итн), настинка, и антибиотици!

Исто така треба да се има на ум дека пролетта е значително намален витамин содржина во храната: во житарици - групата Б во компири и зеленчук - витамин Ц во млеко и путер - витамин А и Д

Најлесен начин за излез од оваа ситуација - добивањето на мултивитамински препарати. Нема потреба да се бркаат увезени витамини, треба да биде во ред и нашиот вид "Undevit", "Dekamevit", итн Главната работа е дека тие се следниве минимални сет :. витамини Б1, Б2, Б6, ПП, Б12, А, Д, Е, фолна и аскорбинска киселина.

Дали е возможно да се поправи на недостаток на витамини само со храна? Тоа е можно, но не е лесно - тоа не е работа за мрзливи. Што да направам?

Прво, со купување на производи мора да се земе во предвид присуството на одредени витамини во нив (всушност некои храни се богати со еден или повеќе витамини, но негираше други), обидете се да се движат на менито на детето секој ден. Второ, ние мора да се запамети дека кога готви многу витамини брзо се уништени.

Покрај тоа, предност за еден вид на храна, на сметка на други, исто така, доведува до хиповитаминоза. На пример, вишок на јаглени хидрати храна може да се појави недостаток на витамин Б1, недостаток на масти - витамин А и недостаток на протеини - витамин ПП.

За да се обезбеди доволен број на витамин Ц, мора да се купат и не постојат јаболка, кои во пролет, во прилог на влакна, нема ништо лево, и банани и портокали, мандарини, лимони, во кој витамин е добро сочувани благодарение на дебела кора. Исто така, не се фрлаат на кори од агруми, и го користат за правење пијалаци, додадени на чај во чај лисја, за да печива. Во кора од цитрон витамин Ц е 5-10 пати повисока отколку во телото.

Еден добар извор на витамин Ц во времето кисела зелка пролетта, во која витамин е зачувана многу подобро од свежи. И не заборавајте за дивата роза - магацин на аскорбинска киселина.

Со витамин А малку поедноставно, тоа е доволно, во принцип, во употребата на препорачаните количини на млеко и млечни производи, особено масти - путер, павлака, павлака. Сепак, мора да се има на ум дека б период зима-пролет, млечни производи се главно направени од млеко во прав и содржат многу помалку витамин А, отколку во текот на летото (и кравата - ако млеко е природно - малку јаде свежа трева, богат со претходник на витаминот А - каротин) .

Затоа, обидете се да се даде на вашето дете многу каротин, кој е најчесто моркови - подобро задушени и варени, секогаш со било кој тип на нафта масти путер, павлака, итн - тогаш каротин се апсорбира подобро и поминува во активен витамин А.

Каротин колку што е во домати, тиква, кајсија, магдонос, спанаќ, морето buckthorn, планински пепел. Па, барем еднаш неделно, тоа е потребно да се користи концентрат на витамин А - говедско или свинско црниот дроб во износ од околу 50-100 g, во зависност од возраста. Витаминот А е добар депонирани, се складира во телото и не мора да го прават секој ден, како што се витамин Ц. црниот дроб на животни, и ќе обезбеди доволно витамин Б12.

витамин Д многумина во црниот дроб, јајца, кавијар, масни сорти на риба, млечни масти. За да се обезбеди на детето телото на витамин Д, му даде јајце (1 / 2-2 / 3 парчиња. На ден), 1-2 пати неделно, црниот дроб на рибите (треска, Полок).

витамин Е содржани во растителни масла (освен пченка), жолчка од јајце, помалку - во путер. И покрај тоа што е добро одржувани кога готви производи, ефектот на сончева светлина, rancidity на масти придонесува за неговото уништување.

витамин К таму во домати, моркови, компири, боја и зелка, тиква, јајца.

Што се однесува на фолна киселина, тоа е првенствено зелен зеленчук. Фолна киселина, исто така, многу квасец, мешунки, морков, цвекло, црн дроб, јајца. И дека не постои проблем со овој витамин во зима, тоа е потребно да се има мал прозорец праг, кујна градина постојано исполнет со магдонос, копар, зелена lukom- како зеленчук, од начинот на кој, исто така е снабдувач на витамин Ц.

Биотин се наоѓа во црниот дроб, јајца, карфиол, и други производи.

Збогати исхраната на Б витамини може да биде преку употреба на никнува зрна на пченица и други житарици, или дека тоа е полесно, додавајќи трици подготвена храна ( 'рж или пченица), и пивски квасец.

Во прилог на овие производи, исто така, се збогати исхраната и витамин Е. Во однос на Б витамини во безбедноста важно да се има на ум дека тие може да се синтетизира во делот на нормалната цревна микрофлора, која е неопходна за да се одржи редовно конзумираат млечни производи, овошје и зеленчук богати со растителни влакна.

Од најважните извори на витамин Б2 за луѓето се млеко и млечни производи, кои сочинуваат речиси половина од нејзините дневни потреби. Тие се богати со квасец, месо, месни производи, производи од месо, живина, риба, јајца, леќата. Зеленчук, овошје и житарици иако содржат витамин Б2, но не им служи на нејзините главни извори во исхраната.

Повеќето од нив се богати со витамин Б6 производи од животинско потекло - црниот дроб, месо, жолчка од јајце. Поради производи од животинско потекло е предвидено од страна на повеќе од 40% од потрошувачката на овој витамин. Житарици и млечни производи, зеленчук, овошје и бобинки се разликуваат во целина својата ниска содржина.

Извор на витамин B12
само служат производи од животинско потекло. Во растителната храна, овој витамин е практично отсутни. Како што веќе рековме, што е највисока содржина во црниот дроб. доволно високо ниво на овој витамин во бубрезите, месо, одредени видови на риба, жолчка од јајце, сирење, морска храна. За разлика од другите Б витамини со витаминот Б12 е речиси целосно отсуствува од пекар и пивски квасец.

витамин ПП повеќе во пилешко месо, свинско црниот дроб, говедско месо, леќата, мешунките. Тоа е добро сочувани од страна на замрзнување и конзервирање на храна. Во термичка обработка се губи од 15 до 30% на витамин.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Недостаток на витамин А (ксерофталмија, дефицит на ретинол) се појавува во недостаток на витамин А…Недостаток на витамин А (ксерофталмија, дефицит на ретинол) се појавува во недостаток на витамин А…
Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. PolivitavinyМедицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Polivitaviny
Квантитативната содржина на витамини во хранатаКвантитативната содржина на витамини во храната
Недостаток на никотинска киселина (витамин ПП, C3, итн.) Ова е предизвикана од недоволно внесување…Недостаток на никотинска киселина (витамин ПП, C3, итн.) Ова е предизвикана од недоволно внесување…
Мени Храна за бремени жени.Мени Храна за бремени жени.
Книгата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витаминиКнигата "клиничка фармакологија и фармакотерапија" Содржина Поглавје 23 витамини
Недостаток на витамин C (дефицит на аскорбинска киселина, болест, болест et al.). Витаминот Ц игра…Недостаток на витамин C (дефицит на аскорбинска киселина, болест, болест et al.). Витаминот Ц игра…
Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…
Како да се зачува витамините во хранатаКако да се зачува витамините во храната
Здравствени ефекти на витаминиЗдравствени ефекти на витамини
» » » Медицински исхрана во хиповитаминоза кај децата. Причините за храна за дефицит на витамин А