ma.gurushealth.ru

Менување на навиките за јадење на здрави бремени жени

Видео: Webinar број 3: Здравјето на жените и исхрана

Организмот е здрав бремената жена има огромен обесштетување способности, кои, дури и со недостатокот на одредени супстанции во храната, се елиминираат сите недостатоци за неродено дете.

Дали ова значи дека нема потреба за каква било промена во исхраната на бремена жена?

Ние се осмелуваат да се каже дека во првата половина на исхрана бременоста жената не може да се разликуваат значително од напојувањето пред бременоста, но само со неопходни во предвид неколку фактори:
- Ако пред бременоста, тоа навистина беше полна и различни;
- добра здравствена состојба и отсуство на болест во текот на бременоста;
- компензација дефицит што врзува биолошки активни средства е опишано погоре.

Иако не се повикува на значителна промена на навиките во исхраната во првата половина на бременоста, ние ќе ја советува на бремена жена да биде повеќе внимателен во своите желби во храна од вообичаеното да ги слушаат и не се срами да им каже за нејзиниот сопруг или роднини.

Ова е случај кога "ударите" не само жалиме, но исто така корисни. По сите, желбата да се јаде нешто посебно (што понекогаш се креда, вар, глина), не треба да се смета како чудак, каприц, туку како знак на недостаток на некои супстанции (железо, калциум, итн) да се создаде нов живот и за лекување на барање на оваа жена сериозно.

Затоа, ако на жената во овој период ќе сакате да харинга, лимон, црна ротквица, кисела зелка со растително масло, итн, сигурно ќе треба да ги купите овие производи, но тоа не може да бидат злоупотребени. Во принцип, бремената жена треба да знаете дека честите и богата употреба на било какви производи речиси секогаш предизвикува последователните алергија ги дете.

Дажба и зачестеноста на јадења

Што се однесува до втората половина од бременоста, треба да се зголеми во исхраната на содржина жени протеини (во просек 30 g), маст (12 g), јаглехидрати (30 g), а со тоа калории (350 калории) и намалување на содржината на храна сол (стеснување до 5 g на ден), како што таа се зголемува износот на амнионската течност и го зголемува крвниот притисок. Во последните недели од бременоста не се солени пишувам подобро, да се отстрани вишокот на течност од телото.


Во истиот период се препорачува храна богата со калиум и имаат диуретично дејство (кајсии, праски, дињи, тикви, јагоди, малини, цреши, портокали, компири, итн.) Исто така треба да се елиминира употребата на кисели производи, силна чорби, сенф, рен други акутни храна и зачини, влошување на функцијата на бубрезите.

Жена во текот на бременоста треба да јадат повеќе свеж зеленчук и природни свежо подготвена храна, како што долго како што не бил подложен на индустриска преработка и готвење. И покрај фактот дека човечкото тело потешко отколку во инсекти тело, на пример под одредена приближување можат да покажат придобивките од свежа храна.

Кога во експериментите женски Колорадо компир Буба даде стариот компир лисја, половина од нив престанаа врска јајца по 3 дена, а по 11 дена, таа престана на сите. Кога жените почнаа да им даде на младите лисја, плодноста е обновен.

Затоа, една од основните правила за моќ забремени мора да се користи на храна, во кој се чува најголемата количина на непроменета храна и биолошки активни супстанции (свеж зеленчук, овошје и бобинки, свежи сокови, садници зрна пченица, 'рж, и др.). Судија, кога се загрева производи во просек од 30-60% намалување количини на витамин Ц, витамин Б, фолна киселина, денатурирани протеини.

На температури над 54 ° Ц, без оглед на времетраењето на греењето, целосно уништени хидролаза ензим помага варењето на храната во гастроинтестиналниот тракт, а производот станува "мртов", кои, пак, бара поголема напон варењето на храната и енергијата за неговата обработка . Колку почесто го јаде каша, се пече колачи или печено месо, позагаден дигестивниот тракт и понатаму не е целосно проголтана храна.

На свеж зеленчук, овошје, бобинки, сокови и хранливи материи остануваат непроменети vide- многу од нив, исто така, во свежо замрзната зеленчук. Кога germinated зрна се должи на ензими за остри забрзување разградува мастите и јаглехидратите се формира лесно асимилирачка шеќери, масни киселини, амино киселини и витамини.

Особено, се наоѓа во садници и зелени пука витамин Е се апсорбира од страна на телото најмалку 10 пати посилен од синтетички дроги. Затоа, оваа храна е важен снабдувач на останатите супстанции за женското тело за време на бременоста.

Специјални разговор достоен на сите видови на горенаведените производи. Но, ние се ограничи на изјавата дека тие треба да бидат присутни во менито на жените кои се бремени, на дневна основа. Секој кој сака да учат во детали за своите лековити својства, ние Ви препорачуваме да го прочитате нашата книга "На лековитите својства на прехранбени производи", како и во два тома "Енциклопедија на здравата исхрана."

Доста (или барем многу повеќе од храна складирани за некое време) е зачуван биолошки вредни хранливи материи во свежо подготвен јадења. Покрај тоа, исхраната треба да се менуваат, односно, вклучуваат широк спектар на производи и животинско и растително потекло.

Во текот на бременоста треба да се ограничи количината на администрира во исхраната рафинирани јаглехидрати (шеќер, високо квалитетен брашно, слатки, бонбони), како тие придонесуваат за сензибилизација на мајката и фетусот, нарушување на метаболичките процеси, развој на дебелината во текот на бременоста и вишокот на новороденчиња тежина.

Во текот на бременоста, при што приоритетна состојба - не многу храна (јаде за двајца), како и различни и најдобрите од своите асимилација на хранливите материи за да се постигне на снабдување развој на фетусот. Обидете повнимателно отколку пред тоа, џвакање на храната.

Ние не ве охрабруваме да се џвака тивко 100-150 пати, како и Рокфелер, но за добар џвакање и плунка жива 30-50 движења гуми (во зависност од видот на храната) не ви треба. Во овој случај, на варењето на храната, а со тоа и екстракција на хранливи материи е многу подобро.

Не го следат обичаите на земјата, каде што, според зборовите на познати херој на романот на И. Ilf и Петров Остап Бендер, јадат толку доцна што е невозможно да се разбере она што е - на крајот на вечера или на почетокот на појадокот.

Нема потреба да се вчита до доцна во ноќта и само пред спиење. Во текот на ноќта, органите за варење треба одмор, а потоа во попладневните часови ќе работат поефикасно.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Промени во нервниот и хуморалниот системи, бременаПромени во нервниот и хуморалниот системи, бремена
Што може да се јаде кога бремена дијареа?Што може да се јаде кога бремена дијареа?
Здравата исхрана за целиот период на бременостЗдравата исхрана за целиот период на бременост
Јас не ќе можат да ги контролираат оние желби бременаЈас не ќе можат да ги контролираат оние желби бремена
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Дали е можно за бремени жени таблети во третманот на црви?Дали е можно за бремени жени таблети во третманот на црви?
Набљудување на текот на бременоста во женски консултацииНабљудување на текот на бременоста во женски консултации
Вегетаријанство и бременостВегетаријанство и бременост
Може да се пие за бремените жени против запек?Може да се пие за бремените жени против запек?
Покровителство бременаПокровителство бремена
» » » Менување на навиките за јадење на здрави бремени жени