ma.gurushealth.ru

Вештачко хранење на детето

Кога треба да се користи како замена за мајчиното млеко?

Прво, кога мајка, за било кои причини, нема млеко (agalactia) или недоволно (hypogalactia).

Второ, кога децата не се толерира мајчиното млеко: Некои се алергични на него, а другите - недостаток на лактаза (ензим варење млеко шеќер - лактоза).

Трето, постојат случаи каде што поради сопствените болест на мајка не може да дои детето.

И, конечно, на возраст кога детето треба дополнителна храна (мамка), вклучувајќи и цврсти компоненти на храна, треба да го користите храна за бебиња (ПДП), произведени од страна на индустријата во млечни производи, житарици, овошје и зеленчук, риба и месо врз основа на посебен рецепт и технологија.

Ако треба да се користи детето формула (и родителите треба да се разбере дека не постои ништо подобро од мајчиното млеко за бебето, не!), Тогаш тие треба да ги купите и подготовка да го знаат следново. Подобро да се купи храна познати фирми (што дава висока гаранција за квалитет), обрнувајќи внимание на она што е наменета за било која возраст.

Покрај тоа, детето формула, како и сите храна за бебиња производи, купи само во продавници или аптека. Ако постои било каков сомнеж, треба да се побара од продавачот потврда за овластување за продажба на овој производ. Бидете сигурни да се обрне внимание на датумот на истекување отпечатена на амбалажата. Смесата истечен да се даде на бебето не може да биде! Внимавајте: ако гледате на пакувањето на бројот "2" ( "следи формулата"), имајте на ум дека оваа смеса е погодна за деца во текот на 5-6 месеци.

При изборот на храна за вашето бебе, консултирајте се со вашиот педијатар, кој го надгледува дете. Само тој може да даде стручни совети на оваа тема. Но, да побара совет од лекар, како на кој компоненти на мешавините е значаен за детето, и како да се анализира информации на амбалажата или на етикетите на храна за бебиња, тоа не е секогаш можно. Затоа, подолу се даде таква помош.

компонента на јаглени хидрати од смесата. Единствениот извор на јаглехидрати во сите видови на млеко е млеко шеќер - лактоза. Ова јаглени хидрати содржи само млеко и да се најде никаде на друго место. Поделбата на лактоза во цревата е бавен, без него предизвикува интензивна ферментација и обезбедување на нормализирање ефект врз составот на корисни цревната микрофлора.

Затоа, високо-квалитетен производ за исхрана на деца здрава замена на шеќер не треба да биде сахароза, фруктоза и гликоза и лактоза, се важна компонента на мајчиното млеко, како и dekstrinmaltoza. содржината на формулата на малиот лактоза треба да биде поблиску до своите содржина во целосна човечкото млеко - 6,5 g / 100 ml.

Сепак ослабени деца родени предвремено или ниска родилна тежина, може да имаат тешкотии со варењето на лактоза (тие се развиваат абдоминална дистензија, столче станува пенлив и течен), па тие треба да изберете мешавина со пониска содржина на лактоза.

На содржината на вкупната количина на протеини и односот на протеини од сурутка и казеинот. Од доењето сооднос на казеин и протеини од сурутка во мајчиното млеко е во просек од 60% и 40%, а потоа замена за млеко, тие мора да бидат во иста пропорција. Во овој случај, казеин детето варење (што често се случува во употребата на кравјото млеко) нема. За здрави мали деца рана возраст е подобро да се користи мешавина со пониска содржина на протеини - во опсег 1,4-1,5 g на 100 ml течност производ.

Подобрување на биолошка вредност на замена на мајчиното млеко може да се должи на збогатување на амино киселини - хистидин, аргинин и таурин. Последново е секогаш присутни во човечкото млеко во количина од околу 5.0 mg на 100 ml, па таурин содржината на малиот формула треба да се пријде до неговата содржина во целосна човечкото млеко - 4.5 g / 100 ml.

Исто така, некои луѓе не е замена за мајчиното млеко вклучени Л-карнитин, кој е потребен за нормализирање на метаболизмот на мастите во телото на бебето.

Маст, која е главен извор на енергија за доенчиња треба да содржи 3.4-3.6 g на 100 ml на реконституиран (разводнет) смеса. На износот на линолинска полинезаситени масни киселини вклучена во масти компонента од смесата мора да биде не помалку од 10%. Смеси со повеќе масти кои се прикажани на децата изнемоштени, со недоволна стапка на зголемување на телесната тежина.

храна за бебиња производи мора да вклучуваат сет на минерали (макро и микроелементи) и витамини. Калциум и фосфор се од суштинско значење за детето на формирање на коските. Сепак, прекумерна содржината на овие минерали во смесата се отстранети од бебето на телото, создавање на вирус на бубрезите.

Висока содржина на фосфор замени млеко води кон нејзиното зголемување (хиперфосфатемија) и, следствено, на намалување на калциум (хипокалцемија) во крвта на детето. Исто така е познато дека хаотичен калциум во цревата лумен за да се формира соли нерастворливи, се доведува во реакција со масни киселини, кои влијае, асимилација на масти. На оптимална сооднос на калциум и фосфор во мешавината ја подобрува апсорпцијата на калциумот од цревата и минерализацијата на коските на.

Покрај тоа, оптимален сооднос на овие минерали може да го намали густината на столици и го спречува развојот на запек кај децата. Затоа, сооднос на калциум и фосфор во смеси наменети за деца на возраст од 0-3 месеци треба да биде 1: 7, и за деца од 4 месеци до една година - 2: 2.2 (во целосна човечкото млеко овој сооднос е 2: 2) .

Од микрохранливи за раст и развој на растечката организам најважни се железо, јод, цинк, бакар, селен, кобалт, хром, молибден и манган. Така, постојат елементи во трагови на вродена акции што е доволно за првите 4-6 месеци од животот (бакар и железо), и елементи во трагови, чија содржина во телото е многу мал неонатална (јод, цинк, селен). Тој мора да се обновуваат постојано. Со оваа модерна мешавина мора да содржи доволно количество на железо, цинк, јод, бакар и селен (табела. 7).

Табела 7. Содржина на микроелементи адаптиран во разни мешавини (1 литар)

Видео: Дел 2 Предавање 5. Вештачко хранење на бебето

елементи во трагови

содржина

железо mg

1,1-17,0

Цинк, mg

3,7-12,0

Бакар, mcg

500-2000

Видео: 7 мешани и вештачки мешавини хранење

Јод, mcg

17,7-77,5

Селен, mcg

Видео: Дали се потребни на вашето дете цуцла? шише хранење

5,0-10,0

Видео: Вештачка исхрана


За нормален раст и развој на бебето се особено важни витамини Д, Е, К, фолна киселина. Витаминот Д го промовира апсорпција на калциум и фосфор и е потребно за нормално формирање на коските и забите, па мешавина збогатен со овој витамин, неопходни за деца со докази за рахитис.

Витаминот Е ги штити клеточните структури, вклучително црвени крвни клетки од оксидативна штета, го поддржува имунолошкиот систем. Фолна киселина е клучен играч во процесот на формирање на хемоглобинот во црвените крвни клетки и е потребно за синтеза на протеини. Зголемено ниво на Б витамини е спречување на анемија, дерматитис, нарушувања на варење.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причиниНетолеранција на лактоза кај деца: симптоми, третманот, симптоми, причини
Колку калциум треба новороденче?Колку калциум треба новороденче?
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Зошто детето одбива дојкатаЗошто детето одбива дојката
Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?
Што е тоа во мајчиното млекоШто е тоа во мајчиното млеко
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Што е детето млеко е подобро?Што е детето млеко е подобро?
» » » Вештачко хранење на детето