ma.gurushealth.ru

Доење деца. 6-12 месеци

6-6,5 месеци

Со 6-6,5 месеци треба да дадат жолчка од јајце и тресна во формат krutovarenom (нормален или мајчиното млеко), почнувајќи со 1/4 два пати неделно и да ги доведат до 7 месеци до 1/2 од јајце на ден.

Тоа е дадено пред почетокот на хранење.

Мени 6-месечно бебе, како по правило, се состои од два мами и три доењето треба да се менуваат, така што на млекото во чекор се појавуваат во мајката.

Во 6 часот детето добива мајчиното млеко во 10 часа - каша млеко, сирење и овошје juice- во мајчиното milk- 14 часа 18 часа - супа од зеленчук со млеко, жолчка од јајце, овошје juice- во 22 часа - мајчиното млеко.

На возраст од седум месеци на бебето веќе треба да добие варено месо (варени во две води и две мелено) во форма на рендан пире. Месото е подобро да се даде, заедно со зеленчук пире. Јајце во тоа време со оглед на каша, урда и префрлени во друга храна, како трет хранење, како подготовка за тоа од јогурт или млеко.

Исхраната на децата кои страдаат алергии, рахитис, заостанување во физичкиот развој, пропишани од страна на лекар месо се воведува на претходен датум - 5-6 месеци. Вовед месо пире да се започне со било една сорта на месо, најдобро говедско, телешко или зајак, како последно средство - посно свинско месо. Анемија препорачува пире црниот дроб или јазикот на животните.

Тоа е можно да се користи месо сос на индустриското производство, пожелно е да го купат само зеленчук без адитиви, да се знае точно износот на месо јаде со дете. Супа за деца под две години не се препорачува да се даде. Месо, како и други јадења се запознаени со 1/2 лажичка и се дополнува до 30 грама до крајот на 7-ми месец и до 70 g - до крајот на првата година.

Риба во форма на пире со заштита (може да предизвика алергии) може да почнат да се даде еден месец по сос од месо.

7,5-8 месеци

Така, за 7,5-8 месеци здрава мени бебето е поразновидна, доењето е две - наутро и навечер. неговата приближна исхрана е како што следува (Табела 5.).

Табела 5. секојдневна исхрана на деца на возраст од 7,5-8 месеци

хранење часа

Составот на исхрана

На приближна број, r, ml

6

мајчиното млеко

200

10

млеко каша

170


путер

2


жолчка

0,5 компјутер.


овошен сок

50

14

пире

170


путер

3


месо сос

50


овошен сок

30

18

Кефир (млеко)

180


урда

Видео: Јога за деца, лекција 1. физички развој на децата од 6-12 месеци

40


сос

60

22

мајчиното млеко

200


Обично, во овие услови, доење кај мајката умира и можете постепено може да го одземе детето од grudi- тоа е обично без компликации, ако детето се храни правилно. Неопходно е да се одбие постепено, тивко, покажувајќи упорност и истрајност.

Прво, го замени наутро доењето или јогурт засладен со кравјо млеко, и 5-7 дена на ист начин го замени синоќа доење. Ако е можно, подобро да се задржи на доењето за време на болеста на детето во текот на имунизација, во текот на летните месеци, а кога ќе се преселат во друга престој.

10-12 месеци

За 10-12 месеци во животот на електрична енергија треба да биде дури и повеќе различни. На оваа возраст менито со деца е понатаму додаде ќофтиња, месо и сирење, пареа котлети, млеко тестенини.

На пример исхраната на детето на возраст од 10 месеци, по препорака на Институтот за исхрана може да биде како што следува:
  • 1-ви појадок (веднаш по будење во 6-7 часа) - мајчиното млеко, адаптирана формула млеко или јогурт (200 g).
  • 2 појадок (9- 11:00) - млечна каша (180-200 гр) 1/2 пире од варен жолчка од јајце, свежо овошје пулпа (40 g).
  • Ручек (14-15 часа) - зеленчук супа (50 g), зеленчук пире (150 g), месо или риба сос (40 g), парче леб (по можност пченица), овошно пире (40 g), желе или компот (100 g).
  • Снек (16-17 часа) - свеж овошен сок (100 g).
  • Вечера (18-19 часа) - со крем сирење (50 g), мајчиното млеко, или мешавина на јогурт (150 g).
  • Пред спиење (21-22 часа) - мајчиното млеко, или мешавина на јогурт (200 g).

Како да го нахрани детето една година е прикажан во табела. 6.

Табела 6. Исхраната на децата на возраст од 1 година

хранење часа

Составот на исхрана

На приближна број, r, ml

8

млеко каша

200


жолчка

0,5 компјутер.


сос

Видео: Што да се хранат дете 6-12 месеци. Првиот цврста храна (Грција)

30


овошен сок

50

12

Зеленчук супа со тост

30/10


пире

150


пареа шницла

60


Овошје или сок од зеленчук

30

16

кефир

200


урда

50


сос

30

20

Супа од зеленчук или каша (наизменично)

100


Кефир (млеко)

100


сос

50

24

кефир

200

Видео: Развој на цртан филм за деца 3-12 месеци


Со доаѓањето на првите заби треба да се учат на вашето бебе за оброк. Кога ги хранат, пире од компири, житарици, супа, потребно е да се даде на детето рака во леб кора или suharik- applesauce може да го замени парче мека излупени јаболка. Постепено, ќе треба да се подготват јадења повеќе густа, зеленчукот се чисти и се сече на мали парчиња или здроби со вилушка.

И уште неколку желби за хранење. Ние веруваме дека ако бебето е добивање доволно мајчиното млеко, што расте и се развива нормално, тогаш не брзаат да ги намамат, особено во лето, кога мајчиното млеко е многу повеќе корисни материи отколку во која било дохрана. И, веројатно, тоа не прави никаква смисла да се запре доење по една година, ако има млеко - неговото дете ќе имаат корист.

Зависности од дрога и болести за време на доењето

Придобивките од доењето се случува само кога мајката е здраво, целосно погон и е правилен начин на живот. Употребата на доилка на алкохол, пушењето и изложеноста на тоа штетни супстанции - пестициди, тешки метали, итн -. Претставуваат сериозна опасност за здравјето на детето.

Алкохол, никотин, разни штетни материи (вклучувајќи и лекови) да помине во млекото и имаат штетно влијание врз здравјето на детето, кои престојуваат во неговото тело многу подолго отколку кај мајката, како што детето се уште не се разви механизам за да ги неутрализираат.

Од искуство знаеме дека често жената е сериозно болен, продолжува да се дои. И со право, ние треба само да се почитуваат некои мерки за контрола, така што нема да се зголеми микробиолошки оптоварување на дете (заштитни маски, дезинфекција, итн ..) Во болести како што се ангина, грип, пневмонија, мали сипаници, шарлах, сипаница, дизентерија, тифус, паратифус треска, тифус и повратна треска, продолжена пуерперална треска, еризипел.

Контраиндикација за доење може да биде тешка болест на мајката, кога таа физички не може да го нахрани бебето или болест е премногу опасно за бебето (акутна и хронична бубрежна болест, бубрежна инсуфициенција, вродени и стекнати срцеви заболувања, ендо- и миокардит, тешка болестите на крвта и крвотворните апарат, изрази форми на Гравесова болест, тешка дијабетес, малигни заболувања, активна туберкулоза, големи сипаници, акутна ментална болест, тетанус, антракс) .

Некои мајки се запре доењето за време на болест, бидејќи се плашат дека децата ќе бидат тешко погодени од лекови што ги земате. Најчесто, ваквите стравувања се неосновани. Повеќето од obscheupotreblyaemyh анти-инфламаторни лекови, вклучувајќи ги и антибиотици, влегува во телото на детето во многу мали количини, а исто така брзо се излачува и поради тоа претставува никаква опасност за него.

Сепак, постојат лекови кои се апсолутно контраиндицирана за време на доењето (ametopterin, диазепам, златни соли, солите на литиум, хлорамфеникол, резерпин, seduksen, thiouracil, ерготамин). Ако без нив не може да се изостави, тоа ќе мора да дојат привремено, само за периодот на лекови, да престане.

Постојат голем број на лекови (барбитурати, теофилин, тетрациклин, сулфонамиди, хлорамфеникол, итн), кои можат да имаат несакани ефекти на бебето. Опасни како delagil, кофеин, атропин, cemetidine, аналгин, baralgin, хлорпромазин, фенолфталеин (Blizzard), Сена и други лаксативи, сода, метронидазол (trihopol).
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и деновиИсхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Учат детето да пие од чаша и се откаже од шишеУчат детето да пие од чаша и се откаже од шише
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Доење деца. 3,5-5,5 месециДоење деца. 3,5-5,5 месеци
Шемата на одвикнување на детето под една годинаШемата на одвикнување на детето под една година
» » » Доење деца. 6-12 месеци