ma.gurushealth.ru

Доење деца. 3,5-5,5 месеци

Видео: Prikorm.Kormlenie дете од месец / ко в Малинка Раџ

3,5-4 месеци

C. 3,5-4 месеци (приближно 2 недели по администрација сок) за корекција на витамини и минерални составот на исхраната во исхраната се администрира овошни пиреа, и 5 месеци - зеленчук, бидејќи половина лажичка постепено кон крајот на првата недела, се зголемува до 30 -60 g во првата половина и до 100 g - во втората.

Обично почнувајќи со пире од јаболка, а потоа и од другите видови овошје има меки влакна (кајсии, круши, итн.)

Ако запекот се препорачува да режеш пире.

Во прилог на домашна пиреа, овошно пире може да се користи за индустриско производство на исхраната на децата.

Почнувајќи со оваа возраст треба да им даде на вашето дете овошје и зеленчук или зеленчук чорби: во првите шест месеци од животот - во износ од 30 ml, а вториот - 50-70 мл.

На пример ние ги презентираме формулацијата и начинот на подготвување на чорби од зеленчук:

50 g на измиениот и излупени зелка, моркови, компири, кромид сече во мали парчиња, се става 100 мл ладна вода и готвење под превезот додека не се подготвени и заврши готвење. Потоа се филтрира низ стерилна cheesecloth, донесе до вриење и се прелива во стерилни шише.

5-5,5 месеци

За 5-5,5 месеци млекото веќе не ги задоволува потребите на децата во основните хранливи материи и затоа треба наведуваш со која детето добива макро и микроелементи, сложени јаглехидрати, диетални влакна, од суштинско значење за правилно funktsionirovaniyazheludochno тракт.

Покрај тоа, воведувањето на дополнителна храна учи детето да густа храна, се подготвува за постепено одвикнување. Садови за исхрана треба да биде добро хомогенизирана, така што нема да предизвика потешкотии во голтањето. Од соодветна дохрана бебето апетит зависи во голема мера. Со воведувањето на дополнителна храна бебето треба да се пренесат на петкратниот хранат со 4-часовни интервали во текот на денот и 8-час - во текот на ноќта.

Неопходно е да се следат некои правила:
• Сите нови производи се дадени во утринските часови да бидат во можност да ги пратите одговор на нив во текот на денот.
• Lure дадени пред доењето.
• воведување на која било нова храна почнувајќи со мала количина (1 лажичка), постепено, во период од 1-2 недели пред зголемување на препорачаната количина.
• Не се инјектираат комбинација на две или повеќе нови производи (храна).
• Транзицијата кон нов вид на хранење само за детето да се навикне на претходната.
• Не се воведе цврста храна на топли денови и кога детето е болно. Како прв хранење препорачува зеленчук пире.

Првично, пире од компири направени од секој поединечен производ со нежни влакна - тиквички, моркови, компири, тиква, карфиол, а само по детето е навикнат на сад, составот на зеленчук во пире се прошири на сметка на репка и зелка, барем - грашок, домати и цвекло. Во иднина, детето мора да биде подготвена и мешани пире супи од голем сет на зеленчук.

При подготовка на мешани јадења компири не смее да биде повеќе од 1/3 од јачината на звукот, бидејќи содржи многу скроб, и е сиромашна со калциум. Зеленчук за пире варат во мала количина на вода или пареа, под капакот, а потоа triturated со топла разредена полномасно млеко. На готовиот сос додадете растително масло. Ако детето е со прекумерна тежина, треба да го користите зеленчук со малку јагленохидрати (тиквички, зелка, тиква), запек готви пире од компири со додавање на репка.

За прв пат даде зеленчук пире во мала количина - 1-2 лажички пред еден од хранење, што доведува 10-12 дена 100-150 g Обично во хранење кога бебето не прима мајчиното млеко, што е даден со зеленчук пире 50 -100 мл кравјо млеко, и конечно - овошен сок.

Така, приближна секојдневна исхрана на деца на возраст од 5 месеци ќе биде како што следува (таб. 4).

Табела 4. дневен Соодносот на дете на возраст под 5 месеци

хранење час

Составот на исхрана

На приближна број, r, ml

6

мајчиното млеко

180-200

10

Видео: GW. Доење. Доење. Доење на јавни места

мајчиното млеко

180


сос

50

14

пире

100

Видео: Облека за бебиња 0-5 mesyatsev.Chto prigodilos- Ксенија Величко


Млеко (пире)

50


растително масло

3


овошен сок

50

18

мајчиното млеко

180


урда

Видео: Ден на детето во режим 1-1,5 години. исхрана

20


овошен сок

20

22

мајчиното млеко

180-200


Првиот млечни производи, која е воведена во новороденче исхрана до 4 месеци, млеко, но не и во цврста форма, но прво како додаток на овошје и зеленчук пиреа, тогаш житарици за млеко. Прво млеко вклучуваат храна во мала количина - 5.10 ml, што доведува до крајот на 4-ти месец до 100 ml со 5 месеци до 1 година, тој се користи во износ од 200 мл дневно, дистрибуирани рамномерно на главните оброци. И до 9 месеци, млекото се користи само за готвење различни јадења.

Kashi вториот мамка и да се воведе од 6 месеци: прво -S 5- 8%, а потоа 10% каша. За доенчиња пожелно да се користи житарици не содржат глутен (леќата, пченка, ориз), кои поради соодветните ензимски дефицит може да предизвика цревни заболувања.

Потоа можете да се воведуваат постепено и гриз, овес и овес. А мешавина на различни житни култури се зголемува вредноста на храна, па дури и подобро да се готви јадења на мешани житарици и зеленчук. Гриз каша за омекнување на водата, додадете полномасно млеко (во отсуство на алергиски на детето до него).

Принудени низ сито повторно донесе до вриење и додадете путер, која може да се администрира постепено, почнувајќи од 5 месеци до 1 g, со тоа што на врвот од 6 месеци до 4 g и за 9 месеци - до 6 g Кога користите варен сопруг житни мелење не ги избрише.

Житни култури се претстави со 1-2 лажички и постепено доведува до 100-150 грама до крајот на 6 месеци и до 200 g - до крајот на првата година. Ако постои алергија на кравјо млеко, каша се готви супа или на овошје и зеленчук, или за замена на млеко (соја или други).

Во моментов, меѓу детска храна производи се широко застапени различни сува житни подготвени индустриското производство (млеко и млечни производи). Тие се збогатени со витамини и минерали, особено железо. Тие, за разлика од домашна каша, не се готви - само се разредува со млеко, вода, итн

Паралелно со каша може да почнат да даваат на вашето дете урда, што е втор млечни производи и влезе во 5-5,5 месеци - од 5-10 до 30 g, 7 месеци - 40 g, а една година - 50 Во оваа возраст може да се даде само сирење произведено од млеко или храна подготвена дома од свеж јогурт, вклучувајќи калциниран (види ". јадења урда").

Млечни производи се препорачува да се дава со 7 месеци во форма на т.н. "follow-up формули" - посебен детски млечни производи со намалена содржина на млечни протеини од кравјо (да се намали ризикот од алергии), е подготвена за кујни бебето млеко или купени во бебешка храна продавници ( "Agusha-1" и "Agusha-2", "Bifilin", "Adalakt" и др.).
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три годиниРецепти за јадења со месо со зеленчук и житарици за деца од една до три години
Може ли да мусли со панкреатит?Може ли да мусли со панкреатит?
Хранење на масата кога да се воведе месо и путерХранење на масата кога да се воведе месо и путер
Воведување на сокови и овошни пиреаВоведување на сокови и овошни пиреа
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Првата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месециПрвата фаза на одвикнување на бебето: 6-7 месеци
Рецепти зеленчук јадења за деца од една до три годиниРецепти зеленчук јадења за деца од една до три години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
» » » Доење деца. 3,5-5,5 месеци