ma.gurushealth.ru

Рецепти за салати и ладни ужинки во борбата против дебелината

Видео: 8 диета мени за Рецепти недела

зеленчук салата

Потребна 3 домати, краставица 3, 1 чешне лук, неколку листови зелена салата, нане лисја 7-8, 1-2 чешниња лук, 2-3 лажици. l. сецкани копар, 3 лажици. l. сок од лимон 2-3 лажици. l. растително масло, 1 дел. L. сенф, 1/2 час. л. шеќер (по желба), сол, црн пипер по вкус.

подготовка

Изми краставици и домати ситно сецкани, додадете сецкан кромид тенки прстени, сецкани нане лисја, сецкани копар, сецкани парчиња зелена салата. Направете прелив за салата на мешавина од сок од лимон, растително масло (по можност маслиново), сенф, шеќер (Факултативно), мелени лук. Зеленчук за салата микс, се прелива сос, сол и бибер по вкус, добро се меша. Пред сервирање, се украсуваат во салата копар и нане лисја.

Салата со ротквица

Се бара: 1 црна ротквица, 1 чешне лук, 1 лажица масло. l. шеќер (по можност нерафинирано) 1-2 лажици. l. растително масло (по можност маслиново), сол по вкус, 2 лажици. l. сецкани копар или магдонос.

подготовка

Ротквица мие, кора, се сече на мали парчиња или решетки. Додадете сецкан кромид, шеќер, растително масло. Се меша добро. Пред сервирање, посипете салата сецкан копар или магдонос. Сол по вкус.

Салата од ротквица и урда

Бара: 100 гр црна ротквица, 150-200 гр сува кајмак, 1/2 кромид, 2 лажици. l. малку маснотии павлака или јогурт, 1/2 чл. l. нерафинирано шеќер, 2 лажици. l. сецкани копар.

подготовка

Мијат и излупени ротквица Бришење на груб ренде, додадете ситно сецкан кромид, сирење, шеќер, павлака или јогурт, сецкани копар. Измешајте добро и гарнитури со мали sprigs на копра и се сервира.

Салата од ротквица со лимон

Бара: 1 бела ротквица, лимон 1, 1 кромид, 100 гр јогурт или кисело млеко, 2 лажици. l. сецкани копар или магдонос.

подготовка

Мијат и излупени ротквица ситно се исецка или решетки, да додадете ситно сецкан кромид и исечени лимон пулпа, се меша добро, сезоната со јогурт или кисело млеко, посипете со ситно сецкан магдонос или копра.

домат

Потребна 3 големи зрели домати, 1 слатка жолта пиперка, 1 слатка зелена пиперка, 4-5 листови од зелена салата, 2 лажици. l. сецкан магдонос и копар, 2 лажици. l. сок од лимон 2-3 лажици. l. растително масло, сол и бибер по вкус.

подготовка

Измијте ги пиперките, извадете семиња, се сече на мали парчиња, се меша со исечени зрели домати, сецкани зелена салата и сецкан магдонос и копар, добро промешајте, се прелива сок од лимон и растително масло, сол и бибер по вкус.

краставица салата

Се бара: 2 свежи краставици, 3 суп.л-патки. l. ситно сецкани зелени кромид, 2 лажици. l. сецкани копар, 1 тврдо варени јајца, 2-3 лажици. l. ниско-масен јогурт или павлака, сол и бибер по вкус.

подготовка

Изми краставици, ситно сецкани, се меша со сецкани зелени кромид, ситно сечкани варени јајца и сецкан копар, сол по вкус, сезона со малку маснотии павлака или јогурт, се меша добро, се стави во салата сад и гарнитури со парчиња краставица и мал копар.

Краставица салата со лук и сусам

Се бара: 2 свежи краставици, 2-3 чешниња лук, 2 лажици. l. сусам, 2-3 лажици. l. сецкани копар, 1-2 лажици. l. сок од лимон, 2 лажици. l. маслиново масло (или било која растително масло), сол по вкус.

подготовка

Изми краставица ситно исецка или решетки, се меша со мелени лук, сусам и сецкани копар, посипете со сок од лимон, сезоната со растително масло, сол по вкус, добро се меша, се стави во салата сад и гарнитури со sprigs на копар и неколку парчиња краставица .

Салата од краставици и зелена салата

Се бара: 2 свежи краставици, 7-8 листови од зелена салата, 1-2 чешниња лук, 2-3 лажици. l. сецкани копар или магдонос, 1 час. l. оригано, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

зелена салата лисја и се мие и се сече на парчиња, додадете сецкан краставица парчиња, кршен лук и сецкани копар (или магдонос), оригано, сол по вкус. Ситен дожд со сок од лимон и растително масло и се меша добро.

Салата од тиквички

Потребна 1 млади тиква, морков 2, 100 гр рендан кашкавал, 3-4 уметност. l. сецкани копар и магдонос, 1-2 лукчиња, 3-4 лажици. l. нискокалорична мајонез, сол и бибер по вкус.

подготовка

Младите сквош добро миење и се фаќа на ренде, додадете рендан свеж морков, мелени лук, ситно сецкан копар и магдонос, рендано сирење, сезона со ниски-масти мајонез, сол и бибер по вкус, добро се меша, се стави слајд во салата сад и гарнитури со sprigs на свеж копар и магдонос.

Салата од целер и јаболка

Се бара: 2 зрели јаболка, 100 g целер корен, 2 лажици. l. сецкани копар и магдонос, 2 лажици. l. мелени зрна, 2-3 лажици. l. кисела павлака или мајонез, сол по вкус.

подготовка

Целер темелно да се измие, кора и решетки. Јаболката се мие, кора и јадро, се сече на мали парчиња. Измешајте јаболка, целер, мелени зрна и сецкани копар и магдонос, сезона со кисела павлака или мајонез, сол по вкус, се меша добро и се стави слајд во салата сад и гарнитури со sprigs на свежи билки и ореви парчиња.

Цвекло салата со рен

Бара: 200 g на репка, 3-4 лажици. l. рендан рен, 4-5 уметност. l. сок од лимон, 1 лажица масло. l. јаболков оцет, 1 час. л. шеќер, 3 лажици. l. сецкан магдонос и копар, 2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Мијат цвекло чисти, решетки, да додадете рендан рен и сецкан магдонос, се прелива сок од лимон, оцет и растително масло. Евентуално додадете шеќер. Се меша добро. Оваа салата оди добро со варени компири и јадење на варено месо, риба, живина.

Домати и блитва

Бара: 200 g Chard (Chard), 3-4 домати, 1 кромид, 2 лажици. l. растително масло, сол и бибер по вкус, копар или магдонос.

подготовка

Листовите репка оди, се мие, се натопи за 2-3 минути во вода што врие, се исцеди, сува, ситно сецкани. Доматите се мие, сува, ситно сецкани, додадете сецкани спанаќ и сецкан кромид половина прстени, сол, сезона со растително масло, се меша добро, се стави во салата сад, посипете со сецкан копар или магдонос.

Салата од краставица, слатка пиперка и сирење (кашкавал)

Бара 2 свежи краставици, 1 слатка црвена пиперка, 80 гр сирење, 2-3 лажици. l. сецкани копар или магдонос, 2-3 лажици. лажици ниски-масти мајонез, сол по вкус.

подготовка

Краставица и слатка пиперка мие и се сече на мали парчиња, додадете рендан кашкавал и сецкани копар или магдонос, мајонез и се меша добро. На барање, оваа салата може да додадете мелени лук.

Краставица салата со копар и оригано

Се бара: 1 краставица, 2 лажици. l. сецкани копар, 1 лажица масло. l. оригано, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 1 лажица масло. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Изми краставица ситно се исецка, се меша со сецкан копар и оригано, се прелива сок од лимон и масло, се меша добро. Таквите refillable салата мајонез или павлака.

Салата од јаболка и рен

Се бара: 2 зрели јаболка, 2 десерт лажици мелен рен, 2 лажици. l. сок од лимон 2-3 лажици. l. јогурт или павлака, 1/2 чл. l. шеќер (опционално) или негова сол во согласност со вкус, 2 лажици. l. сецкани копар.

подготовка

Изми јаболка излупени и на половина пат, се сече на мали парчиња. Додадете рендан рен, сецкан копар и сок од лимон, сол и шеќер по вкус, добро се меша, сезона со јогурт или павлака. Оваа салата е добро прилагодени за варени или печени компири и ориз, варени месо.

Зелка салата со јаболка и моркови

Бара: 200 грама зелка, 1 голем морков, 1 голем јаболко, 2-3 лажици. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сецкани копар, сол.

подготовка

Зелка ситно се исецка и мелење со сол. Се мијат, чистат моркови решетки. Јаболко кора и семиња и ситно се исецка (решетки). Микс на зелка, моркови и јаболка, се прелива сок од лимон и сезоната со растително масло, се промешува и посипете со сецкан копар.

Салата од карфиол суровини

Бара: 200 g на сурова карфиол 150 гр свежи моркови, 1 јаболко, 2 лажици. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сецкани копар, сол и шеќер по вкус.

подготовка

Карфиол испуштени за 20-30 минути во солена вода, а потоа се расклопуваат во помали inflorescences и измијте со зовриена вода. Излупени и изми моркови ситно исецка или решетки. Изми јаболко кора и семиња, ситно сецкани, се меша со моркови, карфиол, посипете со сок од лимон и растително масло, посипете со сецкан копар. Сите добро peremeshat.V оваа салата може да додадете сол или шеќер (по вкус).
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
» » » Рецепти за салати и ладни ужинки во борбата против дебелината