ma.gurushealth.ru

Рецепти вегетаријанска салати

Видео: салата "бунда" [Вегетаријанска Рецепти "благодарение"]

Зелева салата и моркови

Потребна 1/4 мала глава на зелка, 1 морков, 2 лажици. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Уништите зелка и мелење со сол, додадете рендан на груб ренде моркови, се прелива мешавина од сок од лимон и растително масло, се промешува.

Салата од црвена зелка

Потребна 1/4 мала глава на зелка, 2 чешниња лук, 1 кромид, 2-3 лажици. l. растително масло, 2-5 уметност. l. сок од лимон (или 2 лажици. l. оцет), сол по вкус.

подготовка

Зелка исецка и се меша со мелени лук и ситно сецкан кромид, се прелива мешавина од сок од лимон и растително масло (или мешавина на растително масло и јаболков оцет), сол по вкус.

Салата од кисела зелка и зелена ким

Бара: 100 грама кисела зелка, 15 млади пука и лисја од ким, 2 лажици. l. растително масло, 1 лажица масло. l. сецкан магдонос.

подготовка

Мелење ким пука и се меша со зелка и магдонос, истурете на растително масло.

Салата од бела зелка

Бара: 400 g на зелка, кромид 1, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка


Уништи зелка и мелење со сол, додадете ситно сецкан кромид, дел од сезоната со растително масло.

Салата од кисела зелка и равнец

Бара: 100 грама кисела зелка, 50 гр зелени кромид, 20 g на млади листови од ајдучка трева, 1-2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Билки равнец мелење и впие во вода што врие за 3-4 минути, на мозоци и се меша со кисела зелка и ситно сецкани зелени кромид, сезоната со растително масло.

Салата од цвекло се наоѓа на врвот на младите

Бара: 100 гр блузи репка, 2 лажици. l. сецкани копар и магдонос, лук каранфилче 12, 3 лажици. l. мелени ореви кернели.

подготовка

Репка блузи се сече на парчиња и се вари за 5-10 минути во солена вода, а потоа мачкам и се меша со сецкан лук, ореви кернели и сецкани копар и магдонос. Сезона со мешавина од сок од лимон и растително масло. Сол по вкус.

Репка салата, рен и јајца

Бара: 200 гр репка, 20 g на рен корен, 1 јајце, 1-2 лажици. l. растително масло, 1 лажица масло. l. сецкани копар.

подготовка

Вари цвекло и решетки. Рен решетки. Кук тврдо варени јајца и ситно се исецка. Сите компоненти на микс, додадете сол, посипете ги со масло, посипете со сецкан копар.

свеж зеленчук

Се бара: 1 морков, 1 јаболко, 2 краставици, домати 2, 3 суп.л-патки. l. павлака, копар.

подготовка

Моркови и излупени јаболка решетки, решетки на краставица и се сече на тенки ленти, домати се сече на мали парчиња. Сите состојки се мешаат, сол, павлака, ги красат врвот со ситно сецкан копар.

Салата од краставици и ротквица

Се бара: 1 краставица, ротквица 5-6 парчиња, 2 лажици. l. павлака, сол, копар и магдонос.

подготовка

Краставица и корен сече на тенки парчиња, истурете павлака, сол по вкус, се промешува и ги красат врвот со ситно сецкан копар и магдонос.

Салата од репка и морков

Се бара: 1 мала репка, 1-2 моркови, 1 лажица масло. l. ситно сецкан копар, 3 лажици. l. кисела павлака или 2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Решетки моркови и репа, додадете сол, сецкан зеленчук и крем (или масло).

Салата од јаболка, моркови и суво грозје

Се бара: 1 морков, 1 јаболко, 1/2 чаша суво грозје и 1 лажиче .. мед.

подготовка

Суво грозје натопени во ладна вода за 30-40 минути (или да се стави во вода и се вари 1-2 минути, и кул). јаболко и моркови решетки, се поврзете со суво грозје, се прелива мед.

Салата од дињи и лејки

Бара: 150 гр лубеница, тиква 150 г, 1 лажица масло. l. мед, 1 лажица масло. l. сок од лимон.

подготовка

Ситно исецка на лубеница, тиква решетки, да додадете сок од лимон и мед, се меша добро.

Салата од краставици, домати и слатка пиперка

Се бара: 2 краставици, 2-3 домати, 1 пиперка, 2 лажици. l. растително масло, копар, сол по вкус.

подготовка

Краставица се сече на парчиња, се сече на парчиња домати, пиперка исецка на коцки. Сите микс, сол, сезона со путер, посипете со ситно сецкан копар.

лето салата

Бара: 5 млади варени компири, 1 краставица, 3 домати, 1 пиперка, 2 лажици. l. растително масло, зелени кромид, копар.

подготовка

Варени компири сече на парчиња, додадете сецкан краставици, домати, исечени пиперки, посипете со ситно сецкан копар и сецкани зелени кромид, посипете, растително масло, сол по вкус.

Салата од морков и лук

Се бара: 1 морков, 1-2 чешниња лук, 2 лажици. l. растително масло, копар, сол.

подготовка

Моркови решетки, се меша со мелени лук, сол и да се пополни со растително масло.

Салата од магдонос корен, сирење, малина лист

Бара 4 магдонос корен, 50 g на сирење, 3 лажици. l. сецкани листови малина, морков 1, 100 g на крем.

подготовка

Магдонос корени решетки на груб ренде, додадете рендан на груб ренде моркови и се сече на мали парчиња сирење, а потоа додадете ситно сецкан малина лисја, сол и павлака. Се меша добро.

Салата со фета сирење, кромид и зелена салата

Бара: 150 гр сирење, 50 грама кромид, 50 g на зелена салата, 100 гр павлака, копар билки, сол, црн пипер.

подготовка

Ситно исецка кромид и зелена салата, се меша со сецкан сирење, сол и бибер по вкус, павлака и сецкани копар.

Салата со сирење и зелена салата

Бара: 150 гр сирење, 50 грама кромид, 50 g на зелена салата, 100 гр павлака, копар и магдонос, сол.

подготовка

Ситно сецкани зелена салата и се меша со кромид рендано сирење, сол и се меша добро, павлака. Подготвени да ги красат салата сецкан копар и магдонос.

Зелена салата со кисела павлака

Бара: 250 гр зелена салата, 100 гр павлака, 1 лажичка .. сок од лимон, копар и магдонос, сол.

подготовка

Зелена салата и мие, се суши, се сече на парчиња, се посипува со сок од лимон и павлака, сол по вкус. Подгответе салата посеан со сецкан копар и магдонос.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за салати со природна хранаРецепти за салати со природна храна
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
Рецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садовиРецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садови
» » » Рецепти вегетаријанска салати