ma.gurushealth.ru

Рецепти за салати со посебна храна

Видео: фитнес салата рецепт | ЗДРАВА ХРАНА - Фитнес Храна рецепт

Салата од краставици и ротквица

Се бара: 2 свежи краставици, ротквица 10-12 парчиња, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 100 гр павлака, сол по вкус.

подготовка

Краставици и ротквици решетки, да додадете ситно сецкан копар, сол по вкус, павлака и се меша добро.

Морков салата со кисела павлака

Се бара: 2 моркови, 3 лажици. l. павлака, 1 лажица масло. l. сецкан зеленчук, сол.

подготовка

Моркови решетки, зачинете со сол, додадете павлака и мешајте, посипете со сецкан копар.

Салата од морков и лук

Се бара: 2 моркови, 1-2 чешниња лук, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 1 лажица масло. l. ситно сецкан копар, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Моркови решетки, да додадете ситно сечкани или мелени лук, сол, копар, сезона со растително масло и сок од лимон.

Салата од морков и јаболко

Се бара: 1 морков, 1 јаболко, 2 лажици. l. павлака, 1 лажица масло. l. мелени зрна.

подготовка

Морков и јаболко решетки, да додадете сецкани кернели, додадете павлака и се меша добро.

Салата «Зимски»

Бара 3 компир клубенот, 2 кисели краставички, 1 кромид, моркови 1, 5, чл. l. конзервирана грашок, 1 јајце, 100 мл павлака, сол по вкус.

подготовка

Компири варени во "униформа", студена и чиста. Варени компири и моркови, кисели краставички, кромид, варени јајца, ситно сецкани, се меша со грашок, сол, павлака и се меша.

Салата со алги

Бара 3 клубенот компири, 1 морков, 100 грама на конзервирана морска трева, 1 голема кисела краставица, 1 кромид, 2 лажици. l. сецкани копар, 100 гр павлака или мајонез, сол по вкус.

подготовка

Компири варени во нивните јами, кора и се сече на kubikami- варени моркови, кисели краставички, кромид, ситно сецкани, се меша со конзервирана алги, Сезона салата со кисела павлака или мајонез. Топ украсуваат со ситно сецкан копар.

карфиол салата

Бара: 300 g карфиол, 1 кисела краставица, 50 g ниско-масни сирење, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 100 ml павлака, сол по вкус.

подготовка

Карфиол расклопуваат во мали пупки и се вари во посолена вода додека не се подготвени, се свитка во сито и суви. Додадете ситно сецкан краставица, рендано сирење, копар. Сезона со сол, додадете павлака и се меша добро.

Цвекло салата со ореви

Бара: 300 г цвекло, 2 лажици. l. орев кернели, 1 лажица масло. l. малини, 2 лажици. l. сецкани копар, 100 ml павлака, сол по вкус.

подготовка

Вари цвекло и решетки, да додадете сецкани ореви кернели, боровинки, копар, павлака и се меша. Додадете сол по вкус. Да му служи на салата може да биде украсена со неколку бобинки малини и копар.

Салата со морето зелка, јаболка и зеленчук

Потребна 1 морков, 1 јаболко, 1 краставица, 1 јајце, 100 гр кисела алги, 50 мл павлака, 2 лажици. l. сецкан магдонос, сол по вкус.

подготовка

Морков, јаболка, краставици решетки, додадете ситно сецкан варени јајца, киселата алги, 1 лажица масло. l. магдонос. Сезона со сол, додадете павлака и се меша. При сервирање, се украсуваат со останатите магдонос салата.

Карфиол салата со крем

Бара: 400 g на карфиол, 100 ml павлака, 2 лажици. l. сецкани копар и магдонос, сол по вкус.

подготовка

Карфиол, расклопуваат во мали цветови и се вари во посолена вода додека тендер. Додадете сецкан магдонос и копар, сезоната со павлака, промешајте.

Салата од прокељ

Бара: 300 гр бриселско зелје, морков 1, 3 суп.л-патки. l. конзервирана грашок, 2 лажици. l. сецкани копар, 100 ml павлака или мајонез, сол по вкус, ким краен случај.

подготовка

Исплакнете го зеле и сека, додадете рендан на груб ренде моркови, конзервиран грашок, сецкани копар. Сезона со сол, додадете павлака и се меша. Топ за декорација на салата копар и ким.

Салата од келераба

Бара: 300 g карфиол, 1 морков, 1 лажица масло. l. сецкани копар и магдонос, 150 гр павлака, сол по вкус.

подготовка

Kohlrabi исецка и се меша со ситно сецкан или рендан на груб ренде моркови, се прелива павлака, сол, посипете со сецкан копар и магдонос и се меша добро. Кога на маса да се украсуваат со sprigs на магдонос и копар.

Салата од коприва со ореви

Бара: 300 г млади коприви, 50 g на кромид, 40 g на коријандер, 3 суп.л-патки. l. орев кернели, 1 лажица масло. l. сок од лимон 1-2 лажици. l. растително масло, сол.

подготовка

Коприва се мие и се готви во солена вода до меки, ги исфрли во сито филтер, избришете, да додадете ситно сецкан кромид и коријандер, земјата ореви кернели, се меша добро. Ситен дожд со сок од лимон и растително масло, сол по вкус.

Салата од кисела зелка и ореви

Бара: 400 грама кисела зелка, 4 лажици. l. мелени ореви кернели, 2-3 чешниња лук, 2 лажици. l. сецкан магдонос и копар, 1 лажица масло. l. сецкани зелени cilantro, 2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Зелка стискаш на сок и се меша со ситно сецкан билки и сецкани ореви кернели, сезона со растително масло и се меша.

Салата од грав, јајца и кисели краставички

Бара: 200 g на грав (варени), 2 кисели краставички, 1 јајце, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Грав впие, а потоа готви до тендер. Кисели краставички, варени варени јајца, ситно сецкани, се меша со грав и копар и магдонос, сезона со растително масло, сол по вкус. Кога на маса да се украсуваат со sprigs на копар.

Салата од црвена зелка

Бара: 400 гр зелка, 3 суп.л-патки. l. мелени ореви кернели, 2 лукчиња, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l сецкан копар, сол по вкус.

подготовка

Зелка траг и мелење со сол, се остава да отстои 20 минути, а потоа додадете ситно сецкан копар, мелени ореви кернели, се прелива сок од лимон и растително масло и се меша добро.

Салата со караница, киселица и chives

Бара: 200 гр Караница 200 g киселица, 100 грама зелени кромид, 3 суп.л-патки. l. растително масло, 1 лажица масло. l. оцет, 1 варено јајце, сол по вкус.

подготовка

Ситно исецка на караница, киселица, кромид и тврдо варено јајце, посипете ги со оцет, растително масло, сол по вкус и се меша добро. Кога на маса може да биде украсена со зелена салата и копар жолчките.

Салата со ротквица

Потребно: 10-12 парчиња од корен, 1 јајце, 2 лажици. l. мелени анасон, 100 гр павлака, сол по вкус.

подготовка

Ротквица сече на парчиња, додадете ситно сецкан тврдо варени јајца, копар, истурете ја киселата павлака, сол по вкус, се промешува и се стави во сад за салата. Можете да ги красат салата со копар и ротквица зеленчук.

Салата од ротквица и урда

Бара: 100 гр ротквица, 100 грама сирење, 2 лажици. l. кисела павлака или павлака, 2 лажици. l. копар.

подготовка

Ротквица сече на парчиња, урда низ сито и се меша со кисела павлака или павлака, додадете исечени ротквици, сецкани копар, промешајте. Гарнитури со зелена салата копар.

Салата од ротквица, краставица и зелена салата

Потребни се 12 парчиња ротквица, 2 свежи краставици, 100 гр зелена салата, 100 гр зелени кромид, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос, 3 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

'Рдокви и краставици сече на парчиња, зелена салата и зелени кромид сече во мали парчиња, додадете ситно сецкан копар и магдонос, промешајте, додадете сол, сезона со растително масло.

Салата од слатки пиперки

Бара: 100 g пиперка, 100 гр свежи краставици, 1 мала главица кромид, 100 гр домати, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос, 2 лажици. l. растителни масла или 3 лажици. l. павлака, сол по вкус.

подготовка

Пиперки извадете семиња и сече ленти, сецкани краставици kruzhochkami- кромид и домати се сече на мали парчиња. Сите состојки се пополни со растително масло или павлака, сол и се меша добро. Посипете со сецкан копар и магдонос.

Салата од ротквица и кромид

Бара: 150 g на ротквица, 1 мала кромид, 3 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. ситно сецкан магдонос, сол по вкус.

подготовка

Ротквица решетки, додадете сол, се промешува и да ја напуштат додека сок, а потоа се исцеди и го стави во салата сад, додадете ситно сецкани и се мијат со ладна вода, кромид, истурете на растително масло, посипете со ситно сецкан магдонос, сол по вкус.

Салата од ротквица и кромид

Бара: 200 g на ротквица, 4 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 1 лажица масло. l. ситно сецкан копар, 100 гр павлака, сол по вкус.

подготовка

Ротквица решетки, се посолува и да ја напуштат додека сок, а потоа се исцеди и се стави во сад за салата, сезона со кисела павлака, посипете со ситно сецкани зелени кромид и сецкани копар, сол по вкус.

Салата од морков, ротквица, јаболка и кисели краставички

Бара: 200 гр корен 200 г моркови, 2 кисели краставички, 1 голем или 2 средни јаболка, 200 гр павлака, 2 лажици. l. сецкан магдонос и копар, сол.

подготовка

Ротквица решетки, се посолува и да ја напуштат додека сокот, се исцеди. Решетки морков, ситно сечкани јаболка и краставица, се меша со ротквица. Сезона салата со кисела павлака, сол, посипете со ситно сецкан магдонос и копар.

Цвекло салата со лук

Бара: 200 g на репка, 2 лукчиња. 2 лажици. l. сецкан магдонос, 3 лажици. l. растително масло, сол по вкус, 1 лажица масло. l. сок од лимон.

подготовка

Суровини цвекло решетки, се меша со ситно сечкани или мелени лук, сезона со сок од лимон и растително масло, сол по вкус, се промешува и посипете со сецкан магдонос.

Салата од печено цвекло

Се бара: 1 репка, 2-3 лажици. l. растително масло, 1 дел. L. оцет, 1 лажица масло. l. ситно сецкан магдонос, сол по вкус.

подготовка

Цвекло добро миење и се пече во рерна додека готви. А потоа кора и се сече на парчиња, посипете ги со масло и оцет, се посолува по вкус. Украсете со сецкан магдонос.

аспарагус салата

Бара: 200 g на аспарагус, моркови 100 g, 3 лажици. l. конзервирана грашок, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 100 гр павлака, сол по вкус.

подготовка

Намалување на аспарагус во мали парчиња и го стави на мала количина на вода, опирам на сито. Додадете рендан на груб ренде моркови, конзервирана, грашок, се прелива павлака, сол по вкус, се стави во салата сад, посипете со ситно сецкан копар.

Салата на артишок и моркови

Бара: 100 гр артишок, 100 гр морков, 2 лажици. l. ситно сецкан магдонос и копар, 2 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Морков и Ерусалим артишок решетки, да додадете сецкани копар и магдонос, ситно сецкан кромид, посипете со сок од лимон и сезоната со растително масло, сол по вкус.

Салата од тиква и морков

Бара: 150 g на тиква, 100 гр морков, 50 g на целер, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 100 гр павлака, сол по вкус.

подготовка

Суровини тиква и моркови решетки, да додадете сецкани целер, павлака, промешајте, додадете сол по вкус, гарнитури на врвот со ситно сецкан копар.

Салата од млади зелка и ореви

Бара: 200 грама млади зелка, 2 лажици. l. кернели, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сецкани копар, сол.

подготовка

Зелка уништите и мелење со сол. Додадете мелени зрна, копар, се прелива сок од лимон и растително масло.

Морков салата со ореви

Бара: 200 g на моркови, 3 лажици. l. смачкана кернели, 1-2 лажици. l. растително масло, 1 лажица масло. l. сок од лимон, ѓумбир и цимет на врвот на нож.

подготовка

Решетки морков, посипете со сок од лимон, додадете мелени зрна, сезона со растително масло и се меша. Посипете со ѓумбир и цимет.

Салата од цвекло, лук и ореви

Бара: 200 g на репка, 2 чешниња лук, 3 лажици. l. смачкана кернели, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 1 лажица масло. l. мед.

подготовка

Суровини цвекло решетки, да додадете сецкан лук и кернели. Измешајте сок од лимон со мед и се прелива од оваа мешавина на зелена салата.

салата

Бара: 150 g на репка, морков 200 g, 300 g компир, 2 кисели краставички, кисела зелка 200 g, 1 кромид, 3-4 уметност. l. растително масло, сол.

подготовка

Вари компири, моркови и цвекло. Варен зеленчук, кромид, кисели краставици сече во мали парчиња, траг на зелка, додадете путер и се меша добро.

Салата со печурки и кромид

Бара: 150 g кисела или солени печурки, 1 мал кромид, 2-3 лажици. l. растително масло, 1 лажица масло. l. ситно сецкан копар.

подготовка

Намалување на печурки во мали парчиња или ленти (по желба), додадете сецкан кромид прстени, истурете растително масло и се меша. Гарнирајте со сецкан копар.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
» » » Рецепти за салати со посебна храна