ma.gurushealth.ru

Рецепти за салати со природна храна

Видео: 4 исхрана витамин салати за губење на тежината. правилна исхрана

салата Тоа може да биде посебен сад, или се користи како гарнир на различни првиот и вториот курсеви.

Сите состојки се варат за салати треба да се лади претходно (ако тоа е зеленчук, тие се ладат во сурова форма).

Во секој случај, не се препорачува да се меша топла и ладна храна како салата тие брзо се влошува и ќе стане непријатен вкус карактеристики.

Процесот на подготовка на салата не треба да бидат истегнати со текот на времето - тоа е подобро да се готви една мала порција и се консумира одеднаш, избегнување на долгорочното чување.

Салати може да се класифицираат во зависност од нивните состојки:

1) салата зелена;
2) зеленчук салати;
3) овошни салати;
4) салати со печурки;
5) со риба, салати;
6) салати со месо.

Салата од свежи краставици и домати

Бара: 45 g краставица, 50 g на домати 15 гр зелени кромид, 30 г павлака, пиперка, анасон, сол.

подготовка

Краставици се сече на тенки коцки и домати - мали парчиња. Пати зеленчук во сад, додадете павлака, сол и сецкан кромид и копар, врвот да се украсуваат бибер прстените на Бел.

Салата од зелка со овошје

Бара: 300 g на зелка, 20 g на јаболко, 10 g на кисела слива, 10 g на кисела цреши, 10 g од 3% раствор на оцет, 15 g на овошје маринадата од плодови, 10 g шеќер, 10 g на растително масло, 20 g на зелена кромид, сол.

подготовка

Уништите зелка и пополнете го со оцет, да додадете на затегнатите овошје сос, сол и готви до зелка е како да се реши до дното, кул. Јаболка излупени, се сече на парчиња и се меша нив со зелка, кисела овошје. Салатата додадете растително масло, шеќер, и зелени кромид.

Салата од кисела зелка

Бара: кисела зелка, 10 g на кисела боровинки, 20 g на кисела јаболка, 10 грама шеќер, 10 g на овошје краставички, 10 g на растително масло, 0,2 g на мелено каранфилче, цимет 0,2 g.

подготовка

Уништи зелка, јаболка и боровинки одделени од маринадата. Apple кора и се сече на парчиња. Маринада од бобинки и одвод поврзани со цимет и каранфилче, се вари, се излади. Слоевите се стави зелка во сад, јагоди, јаболка, пополнете го со шеќер, додадете затегнати маринадата и масло за јадење. Салата треба да се измешаат и служат.

Салата од свеж зеленчук

Бара: 25 гр репа, 10 г целер, 10 g на зелена салата, 35 g на домати 35 гр свежи краставици, 20 g на кисела зелка, 50 гр павлака, билки.

подготовка

Репа и зелка сека стапчиња, се меша, да додадете павлака и се меша темелно повторно. На врвот на салата да се стави на парчиња на краставици и домати, зелена салата и сецкан зеленчук.

витамин салата

Бара: 15 g јаболко 20 g на целер, 15 g на слива, лимон, 3 гр шеќер во прав, 50 g на крем, билки, сол.

подготовка

Отстрани јаболко од кожата и парче тенки коцки, домати и сливи сече на парчиња. Темелно се меша производи, сезона салата со сол, шеќер и сок од лимон. Гарнитури антена може кората од лимон, неискористени салата состојки.

лето салата

Бара: 120 гр домати, 1 јајце, 15 гр бел леб, 25 g на млеко, 5 g на маслинки, 20 грама краставица, 20 гр морков, 20 g на ротквица, 10 гр шунка, 50 g на ракчиња, 5 g ситна риба, 20 g на слатка зелена пипер, 10 g на зелена салата, 3 g на магдонос, копар 2 g.

подготовка

Доматите кора и каша од варено јајце жолчка екстракт кој се меша со млеко и леб. Додај во резултат на маса сецкан копар и магдонос, маслиново пулпа. Како резултат на мелено врска во белка од јајце.

Со парична казна парчиња шунка, ракчиња, морков, краставица и ротквица микс, пополнување како резултат на мешавина подготвени домати. Полнети домати полнети од врвот да се украсуваат јајцата. На секоја јајце на врвот со две sprats, формирајќи крст.

Салата од ротквица со јаболка

Бара: 300 g на ротквица, морков 200 g, 200 g на јаболко, 50 g на лук, половина лимон, сол.

подготовка

Моркови и ротквици измие и исчисти. Триење на парична казна ренде. За да додадете рендан маса мелени лук, кора од лимон, сол, сок од лимон. Се меша во салата и го стави во сад.

Кореја Витамин салата од ротквица

Бара: 600 g на ротквица, 30 грама од зелен кромид, 10 g сол, 15 g на лук, 3 грама на прашок од црвен пипер, 15 g шеќер, 15 g на оцет, 20 g на црвен пипер, 15 g од сусам.

подготовка

Ротквица мие и се сече на тенки парчиња, додадете бибер и сок од црвена пиперка (по вкус), се меша темелно. Додади во салата сецкан кромид, сусам, лук, сол, шеќер и оцет, се промешува и се стави во сад за салата.

салата сирење

Бара: 400 гр сирење, 5 јајца, лук, мајонез.

подготовка

Кук тврдо варени јајца, а потоа заедно со сирење да решетки. Масата на пире додадете сецкан лук и мајонез. Треба да се измешаат салата и се сервира.

слоевит салата

Бара: 200 грама варено пилешко месо, 3 јајца, 1 кромид, 1 јаболко, 100 гр сирење.

подготовка

Вари јајца и јајце одделени од белците. За првиот слој мора да се сече зелена салата кромид прстени и малку мала тоа пржете во путер. Вториот слој - варено пилешко месо, кое треба да се сече на коцки. Јајце протеини треба да биде решетки - тоа ќе биде третиот слој.

На јајце мајонез земјата рамномерно распределени, формирање на четвртиот слој. Пире од јаболко - петти слој. Наредени на врвот на тоа слој од рендано сирење и мајонез. На врвот на салата е исполнета со сецкан билки.

Салата со грав

Бара: 1 чаша грав, моркови 4, 3 јаболка, 1 кромид, 2 лажици. l. оцет, растително масло, сол, шеќер, црн пипер земјата.

подготовка

Готви грав и студ. Моркови решетки. Јаболката се сече на ленти. Исецка на кромид. Сите состојки се мешаат и земјата се наполни со растително масло, сол, шеќер, оцет и црн пипер. Салата стави во сад и оставете да се впие сите компоненти.

Морска зелка салата

Се бара: 1 тегла на морето Кале, 2 кисели краставички, 1 морков, 1 кромид, 1 лажица масло. l. сецкан магдонос и копар, 1 јајце, 3 суп.л-патки. l. растително масло, 1 дел. L. 3% оцет, сол.

подготовка

Кромидот се сече на прстени, моркови и се вари заедно со краставици исечете тоа во форма на brusochkov. Варени јајца и грубо се исецка. Измешајте ги сите состојки, додадете масло, оцет, сол, билки.

Салата од глуварче

Бара: 100 g на листовите на глуварче, 50 g на зелена кромид, 25 g на магдонос, 15 g на растително масло, 1 јајце, сол, оцет, бибер, копар.

подготовка

Глуварче лисја стојат во посолена вода за 30 мин. Исецкајте магдонос и chives. Се меша глуварче зеленчук, додадете сол, оцет. На врвот на салата да се стави јајце сече на половина и сецкани копар.

Зелева салата со додавање на слатка пиперка и морков

Бара: 1 кг на зелка, 200 g на пипер, 200 гр моркови, кромид 200 g, 100 g на растително масло, 100 ml од 9% раствор на оцет А, 70 гр шеќер, 20 g на сол.

подготовка

Уништи ја зелката на тенки ленти, пиперките исечете прстени, моркови решетки, се исецка кромид. Темелно се меша сите земјата производи. Се облекуваат на салата со растително масло, оцет, шеќер и сол и се меша повторно темелно и се сервира.

Морков салата со портокали

Бара: 5 парчиња морков, 2 портокали, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 4 лажици. l. маслиново масло.

подготовка

Рендан морков се меша со портокал парчиња, додадете сок од лимон и маслиново масло. Темелно се меша салатата и организира на послужавник.

Салата со рен

Бара: 300 г компири, 150 гр морков, 20 g на рен корен 150 гр свежи краставици, билки, растително масло, 1/2 лажиче .. мед, сок од лимон и сол.

подготовка

Рен потребно да се одржи на водата во ладна за 5,5 часа, а потоа решетки, сите намалување на производи останува во слободна форма и се меша нив со рен. Се облекуваат на салата со растително масло, сок од лимон и сол, се меша добро.

Салата со банани и јаболка

Бара 5 банана, лимон 1, 2 жолчки од јајце, 3 јаболка, 2 лажици. l. шеќер, 1/2 чаша павлака, 1 лажица масло. l. ореви.

подготовка

Исплакнете сите плодови. Бананите се сече на парчиња, решетки јаболка. Се меша овошје во салата сад, додадете го сосот. Подготовка на сосот. Шлаг жолчки од јајце комбинираат со кисела павлака, шеќер и сок од лимон. Подготвени да се пополни салата со сецкани ореви.

Салата од банани со ореви и павлака

Бара: 5 банани, 1/2 чаша павлака, 3 лажици. l. ореви.

подготовка

Излупени банани сече долги ленти, кои се полни со сецкани ореви и шлаг ќе се користи за да се создаде декоративни модели.

Салата со масло и оцет

Бара: 300 гр зелена салата, сос 1/4 чаша оцет и растително масло, шеќер, сол, бибер.

подготовка

Исплакнете и исушете на зелена салата лисја, се сечат на мали парчиња и се стави во сад за салата. На врвот на салата да се сос (направен од растително масло, сол, оцет, шеќер и бибер) и се меша. Можете да ги красат површината на јадења се сецкани копар или други билки. Салата служи заедно со печено или варено месо.

Салата од свеж зеленчук со јаболка

Бара: 100 гр зелена салата, 1 домат, 2 свежи краставици, 2 моркови, 2 јаболка, 1/2 чаша павлака, 1/4 лимон, шеќер, сол.

подготовка

Исплакнете, кора од јаболка, се вари моркови. Моркови, краставици и јаболка се сече на тенки ленти. зелена салата се сече на неколку парчиња. Измешајте ги сите производи и додадете павлака, сок од лимон, шеќер, сол. Салата може да биде украсена со домати.

свеж зеленчук

Бара: 100 гр зелена салата, 2 јајца, 2 свежи краставици, 1 морков, 1 куп корен, 3 компир клубенот, 2 домати, 50 гр зелени кромид, 3/4 чаша павлака, 1 лажица масло. l. оцет, 1/2 час. л. шеќер во прав.

подготовка

Вари моркови и компири. Ситно исецка на изми зелена салата лисја и ги стави во сад. Исечени моркови, домати, компири, ротквици, краставица парчиња да ги исполни. Место сецкани салата околу сите зеленчук, а во центарот место парчиња тврдо варени јајца, сол. Гарнитури со сецкани зелени кромид. Подгответе сос (од павлака, шеќер и оцет), која се храни заедно со салата посебен sousnike.

Салата од јаболка и моркови со ореви

Бара: 300 g јаболка, моркови 200 g, 100 g ореви, 2 лажици. l. мајонез, марула.

подготовка

Измијте и чистење на јаболка. се сечат на мали коцки. Моркови решетки. Ореви кернели се лесно попарени и ситно се исецка. Се меша производи и да ги пополнат со мајонез и сол. Красат јадење листови од зелена салата.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за чистење на телото. Сосови и десертиРецепти за чистење на телото. Сосови и десерти
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Што салати може да биде гастритис?Што салати може да биде гастритис?
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Максимална корист: Американски научници препорачуваат да се јадат јајца со свеж зеленчукМаксимална корист: Американски научници препорачуваат да се јадат јајца со свеж зеленчук
Што салати може да бидат подготвени со чир на желудникот? Вкусни, исхрана, рецептиШто салати може да бидат подготвени со чир на желудникот? Вкусни, исхрана, рецепти
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
» » » Рецепти за салати со природна храна