ma.gurushealth.ru

Рецепти за салати и ладни ужинки во борбата против дебелината

Видео: винегрет! Класичен рецепт! Познати уште од античките времиња, корисни и лесно да се подготви!

Салата од краставици и круша

Потребна 2 средни краставици, 1-2 круши, 1/2 зелена салата зрак, 2 лажици. l. сецкани копар, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, 1-2 часа. l. "Слатко" сенф, 2 лажици. l. сецкани зелени кромид, сол и шеќер по вкус.

подготовка

круши кора и семиња и се сече на мали парчиња. Изми краставица ситно сецкани, се меша со круши, зелени кромид, сецкани копар и сецкани зелена салата, се меша, се прелива облекување направени од мешавина од сок од лимон, растително масло и сенф. Сол и шеќер по вкус.

Салата со јаболка и краставици

Потребно: 2-3 јаболка, 2 краставици, 2 лажици. l. сок од лимон, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, малку црвен пипер, 2 лажици. l. мајонез, шеќер и сол по вкус.

подготовка

Јаболката се исчистени од семето и кора, се сече на мали парчиња. Краставица сецкани, се меша со сецкан јаболко и сецкани копар, посипете со сок од лимон, посипете со црвен пипер, сол и шеќер по вкус, сезона со мајонез, добро се меша, се стави во салата сад и гарнитури со мали sprigs на свеж копар.

Салата од цвекло и јаболка

Бара: 200 грама на суровини и цвекло, 2 јаболка, 2 лажици. l. сок од лимон, 1 час. л. кафеав шеќер, 1-2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Чистат и мијат суровини цвекло решетки, да додадете рендан или ситно сецкани јаболка, сок од лимон, шеќер, сезона со растително масло и се меша. Стави многу во салата сад и гарнитури со неколку парчиња од јаболко.

Салата од ротквица со магдонос

Се бара: 1 мала репка, 3 лажици. l. ситно сецкан магдонос, 2-3 лажици. l. кисела павлака или мајонез, малку црвен пипер, шеќер и сол по вкус.

подготовка

Ротквица чисти, се мие, решетки, се меша со ситно сецкан магдонос. Додадете чили во прав, шеќер и сол по вкус, сезона со салата павлака или мајонез, се меша добро.

Салата од сливи и јаболка

Бара: 150 гр јаболка, сливи 8-10, 2-3 лажици. l. суво грозје, нотка на цимет, 2-3 лажички шеќер, 100 гр павлака или јогурт, неколку листови од нане.

подготовка

Суво грозје биста, исплакнете и впие во вода што врие за 30-40 минути. Јаболко кора и семиња, ситно сецкани, се меша со сецкан тиква. Додадете сецкани каменувани сливи и натопени суво грозје. Посипете шеќер измешан со цимет. Се облекуваат на салата со јогурт или павлака, промешајте и го стави во салата сад и гарнитури со нане лисја.

зеленчук салата

Бара: 200 гр тиква, 1 кисела краставица, 2 домати, 1 чешне лук, 2-3 лажици. l. сецкан магдонос, 2 лажици. l. растително масло, сол и бибер по вкус.

подготовка

Излупени и семки од тиква решетки, додадете ситно сецкан кисела краставица, исечени домати, исечени на половина прстени кромид, сецкан магдонос, сол и бибер по вкус, сезона со растително масло, се промешува и се стави во сад за салата.

Салата од домати со фета сирење

Бара: 400 гр свежо зрели домати, 150 грама сирење, 2 главици кромид, 2 лажици. l. растително масло, 3 лажици. l. сецкан магдонос или копар, сол и бибер по вкус, 5-7 парчиња. маслинки, неколку sprigs на магдонос за декорација салата.

подготовка

Изми свежи домати сече на парчиња, се меша со сецкан магдонос, сецкан кромид прстени и нанесуваат (или се распарчи) сирење, сол и бибер по вкус, истурете на растително масло, се меша добро, се стави во салата сад и гарнитури со маслинки и магдонос sprigs.

Зеленчук салата со риба

Бара: 400 г варена риба (филе), 2-3 слатка пиперка, 3 свежи домати, свежи краставици 2, 2 варени јајца, 1 кромид, 3 суп.л-патки. l. сецкан магдонос, 2 лажици. l. сок од лимон, 100 гр павлака или мајонез, сол и бибер по вкус.

подготовка

Варени филе сече во мали парчиња, посипете со сок од лимон, додадете ситно сецкан краставици, домати и слатка пиперка, ситно сечкани јајца, ситно сецкан кромид слатка и сецкан магдонос. Сезона салата со кисела павлака или мајонез, сол и бибер по вкус, се меша добро и чисто за еден час во фрижидер. Пред сервирање, ги красат салата со магдонос sprigs.

Салата со грав и зеленчук

Бара 3 клубенот на компир, слатка пиперка 2, 3 свежи домати, 2 кисела краставица, 2 варени јајца, 200 гр варен грав, кромид, 1, 100 гр мајонез, 3-4 уметност. l. сецкани копар и магдонос, сол и бибер по вкус.

подготовка

Вари компири во нивните јами, изладени се лупат, се сече на мали коцки. Пиперки исчистени од семето и ситно се исецка. Исецка на свежи домати и солени краставици во мали парчиња. Ситно исецка на кромид и јајца. Микс на грав со останатите состојки, сезоната со сол и бибер по вкус, мајонез и се меша добро, да се префрлат во салата сад или салата сад и гарнитури со ситно сецкан копар и магдонос.

ротквица и домати Зелена салата

Се бара: 1 салата зрак, 3 домати, 10 парчиња. ротквица, лимон 1/2, 1 час. л. шеќер, 2 лажици. l. врела вода, 1 час. л. не-акутна сенф 2-3 лажици. l. растително масло, копар, сол.

подготовка

Направете прелив за салата: Растворете шеќер во вода што врие и нотка на сол, додадете сок од лимон, сенф и масло, се меша добро и брзо движење. Намалување на зелена салата, додадете сецкани домати и корен, сецкани копар, се прелива сос и добро промешајте. Пред да им служи на салата може да биде украсена со sprigs на копар и "рози" на ротквица.

лето салата

Бара 3 домати, свежи краставици 2-3, 1-2 пиперки, кромид 1, 4 лажици. l. сецкани зелени кромид, 2-3 лажици. l. сецкани копар или магдонос, лук каранфилче 1-2, 1/2 од зелена салата зрак, 2 лажици. l. сецкани тарос 2 лажици. l. сок од лимон, 3 суп.л-патки. l. растително масло, сол и бибер по вкус.

подготовка

Изми доматите на парчиња. Краставици сече на парчиња. Пиперки извадете семиња и сече во мали ленти. Темелно се мијат и се исецка кромид и зелена салата. Сладок кромид мие, кора и се сече на половина прстени. Измешајте ги сите состојки и истурете сок од лимон, сол и бибер по вкус, сезона со растително масло, додадете мелени лук.

Салата од тиквички и домати

Се бара: младите тиквички 1, 2 домати, 2 чешниња лук, 3 лажици. l. сецкани копар, 2-3 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сок од лимон, сол и бибер по вкус.

подготовка

Направете прелив за салата мелени лук сол, сок од лимон и растително масло. Свежо варосани тиквички се сече на мали тенки парчиња, истурете го сосот и оставете 15-20 минути. Потоа додадете сецкани свежи домати, сецкани копра и се меша добро. Додадете сол и бибер по вкус.

Салата од свеж зеленчук и варени компири

Бара 4 клубенот компир, 2 јајца, 1 морков, 1 целер корен, 2 јаболка, 1 чешне лук, 3 лажици. l. сецкан магдонос и копар, 1/2 зелена салата зрак 2 лажици. l. сок од лимон 2-3 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Компири темелно се мие, се вари во нивните јами, кул, кора и се сече на мали парчиња. Кук тврдо варени јајца, жолчки одложи, и протеини ситно се исецка. Моркови и целер добро измиени и ситно се исецка. Јаболко кора и се сече на мали парчиња и се на половина пат.

Микс сецкани сладок кромид и моркови, целер, јаболка, белки од јајца, компири, сецкан магдонос и копар, исечени зелена салата, се меша добро. Салата сос пополни triturated со сол жолчка од јајце, се меша со сок од лимон и растително масло. Сол по вкус.

Салата со печени компири и цвекло

Потребна 4 компир клубенот, 1 мала репка, 2 кисело јаболко, рен корен 50 g, 2 јајца, 200 грама свежа зелка, 1 лажица масло. l. оцет, 3 лажици. l. растително масло, копар или магдонос, сол и бибер по вкус.

подготовка

Цвекло добар миење, се пече во рерна додека готви, изладени се лупат, се сече на мали парчиња и посипете ги со оцет. Измие компири варени во нивните јами, изладени се лупат, се сече на мали коцки. Кук тврдо варени јајца и ситно се исецка. Рен корен да се мијат и решетки.

Apple кора и семиња и ситно се исецка. Зелка ситно се исецка и мелење со сол. Измешајте ги сите состојки, сезона со растително масло, сол и бибер по вкус, додадете сецкан магдонос или копра. Салата се меша добро и нека пијалак за 30-40 минути, а потоа се сервира.

Зеленчук салата со варена пченка

Се бара: 2 домати, 2 свежи краставици, 1/2 чаша варен пченка, 1 јајце, 1 целер корен, 3 суп.л-патки. l. сецкан магдонос, 3 лажици. l. растително масло, 1 кромид, 1 морков, сол и бибер по вкус.

подготовка

Ситно исецка на кромид и целер, да додадете рендан свеж морков, ситно сечкани варени јајца, варена пченка, свежо исечени домати, исечени на парчиња краставица и сецкан магдонос, сол и бибер по вкус, сезона со растително масло. Пред сервирање украсуваат со sprigs на свежи билки.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за чистење на телото. Сосови и десертиРецепти за чистење на телото. Сосови и десерти
Рецепти за салати со природна хранаРецепти за салати со природна храна
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
» » » Рецепти за салати и ладни ужинки во борбата против дебелината