ma.gurushealth.ru

Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови

Видео: Фитнес рецепти. салата "лосос со авокадо"| снек

Репка со лук

Бара: 200 г варено цвекло, 15 грама ореви nucleoli, 3 чешниња лук, 1,5 чл. l. маслиново (или зеленчук) масло.

подготовка

Цвекло решетки, мелење на лук, ситно исецка на ореви. Сите состојки се мешаат, се прелива масло, додадете сол по вкус.

краставица салата

Се бара: 2 свежи краставици, 1/2 анасон зрак, 2 лажици. l. сок од лимон, 1,5 уметност. l. растително масло.

подготовка

Краставица парче и се меша со ситно сецкан копар, се прелива сок од лимон и растително масло, се промешува.

Салата "здравје"

Потребна 2 големи варени моркови, 3 јаболка, 3 свежи краставици, ротквица парчиња 7, 150 грама свежа зелка во 2 суп.л-патки. l. сок од лимон и растително масло.

подготовка

Ротквици, јаболка, краставици и моркови се сече на мали парчиња, ситно исечкајте зелка. Измешајте ги сите состојки и се прелива преку сок од лимон и растително масло.

салата од грав

Бара: 100 гр варен грав, пиперки 1, 1 мал кромид, 1/2 од магдонос зрак и копар, лук каранфилче 1-2, и сол по вкус 1 лажица масло. l. растително масло.

подготовка

Ситно исецка на кромид, слатка пиперка, магдонос. Измешајте ги сите состојки со грав, сезона со растително масло. Гарнитури со сецкани зелени дел.

Цвекло со јаболка

Бара: 80 g зовриена шеќерна репка, 20 g на јогурт или павлака, копар и магдонос за вкус, сол и пипер, јаболко.

подготовка

Цвекло и јаболка сече на тенки парчиња, посипете со сецкан билки, сол и бибер, се прелива павлака или јогурт.

Краставица салата и слатка пиперка

Се бара: 2 големи слатка пиперка, 2 свежи краставици, 1 мал кромид. 2-3 чешниња лук, 2-3 лажици. l. растително масло, магдонос и копар, сол по вкус.

подготовка

Отстрани пиперки од семето и се исецка на мали парчиња. Ситно исецка на краставица, кромид и лук. Сите компоненти на микс, сезона со растително масло, сол по вкус, гарнитури со ситно сецкан магдонос и копар.

Цвекло салата со сливи

Бара: 100 g зовриена репка, плодови, 20 сливи, 1-2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Решетки цвекло. Режеш плакнење и да се пополни со врела вода за 25-30 минути за оток, а потоа извадете го семето и ситно сецкани. Се меша со цвекло и се прелива растително масло.

Домати и јаболка

Се бара: 2 домати, 1 јаболко, 2 лажици. l. кисела павлака.

подготовка

Ситно сечкани јаболка и домати. Кисела павлака. Посипете со сецкан копар.

Салата со краставици и домати

Бара: 3 свежи краставици, 4 свежи домати, 1 мал кромид, 1 варено јајце, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос.

подготовка

Краставици се сече на парчиња, домати - исечени, кромид - прстени. Сите компоненти на микс, посипете ги со масло и посипете со сецкан јајце и билки. Сол по вкус.

Краставица салата со крем сирење

Потребна краставица 3, 200 гр маснотии јогурт, 100 гр јогурт, 1 мал кромид, копар.

подготовка

Ситно исецка на краставица и кромид, се меша со рендано сирење и јогурт. Посипете со сецкан копар.

Краставица салата и грав

Бара 3 краставица, 80 гр варен грав, 1 кромид, 2 лажици. l. сецкани копар и магдонос, 2-3 лажици. l. растително масло, сол по вкус.


подготовка

Ситно исецка на краставица и кромид, се меша со грав, сезона со путер. Посипете со билки.

Салата од краставици и ротквица

Се бара: 2 краставици, 8-10 парчиња на ротквица, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос, 2-3 лажици. l. кисела павлака.

подготовка

Краставици и корен сече на парчиња, посипете со билки, павлака. Сол по вкус.

Краставица салата, нови компири и слатка пиперка

Бара: 400 гр нови компири, 2-3 краставица, 1 голем или 2 мали слатки пиперки, 2-3 лажици. l. сецкани копар и магдонос, 2 лажици. l. сок од лимон 2-3 лажици. l. растително масло.

подготовка

Компири чисти и се вари додека готви, а потоа се сече на парчиња. Краставица се сече на парчиња, црн пипер - ленти. Сите состојки се мешаат, посипете со билки, посипете со сок од лимон, сезоната со путер. Сол по вкус.

Салата од нови компири

Бара: 400 г компири, 400 гр јаболка, 1 јајце, 3 суп.л-патки. l. растително масло, сок од 1/2 лимон, магдонос и копар.

подготовка

Компири и мијат и се варат во нивните јами, кора и се сече на тенки парчиња. Јаболко кора и се сече на тенки парчиња. Подгответе се за прелив за салата од јајца, сок од лимон и растително масло. Измешајте ги сите состојки и се прелива преку сос и гарнитури со ситно сецкан зеленчук салата.

Свежа салата со јаболко

Бара: 200 грама зелка, 1 јаболко, 1-2 лажици. l. сок од лимон, 1 лажица масло. l. растително масло, сол или шеќер по вкус.

подготовка

Зелка и исецка ситно и се меша со рендан на груб ренде јаболко, посипете со сок од лимон и растително масло. Посипете опционални сол или шеќер.

тиква салата

Бара: 150 гр тиква, диња 200 g, 1 или 2 мали голем јаболко, 2 лажици. l. мед или шеќер по вкус.

подготовка

Излупени тиква решетки или се сече на тенки парчиња. Јаболка и лубеница се сече на мали парчиња. Сите компоненти на микс, да додадете мед и посипете ги со шеќер.

Салата од моркови и рен

Се бара: 3 моркови, 1 рен корен, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растителни масла или 3 лажици. l. кисела павлака.

подготовка

Моркови и рен решетки, се меша во салата сад, сезона со сок од лимон, се прелива растително масло или павлака (факултативно).

Свежа салата со кромид

Бара: 200 g на зелка, кромид 1/2, 2 лажици. l. сок од лимон 1-2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Уништите зелка и се меша со сецкан кромид, посипете со сок од лимон и растително масло.

Салата од кисела зелка

Бара: 300 грама кисела зелка, 1 портокал, 1 мала слатка кромид, 2-3 лажици. l. растително масло, 2 ч. L. шеќер (по вкус).

подготовка

Портокалова кора и се сече на мали парчиња, ситно сечкани сладок кромид, се меша сите состојки на салата (портокали, кромид, зелка) и се прелива нивната нафта. Ако сакате, посипете салата со шеќер.

Салата од кисела зелка и цвекло суровини

Бара: 200 g на зелка, 100 g на репка, 1 мала кромид, 2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Ситно исецка на кромид. Решетки суровини цвекло. Се меша во салата сад кисела зелка, цвекло и кромид, истурете на растително масло. Евентуално, може да додадете малку шеќер.

Pate "Морски"

Бара: 300 гр говедско месо црниот дроб, 200 g на свежо замрзната морска трева, 1 кромид, 50 ml од говедско месо супа, 2 лажички .. путер, 1 јајце.

подготовка

Се вари на црниот дроб, варени морето зелка, прескокнете на црниот дроб со варена зелка преку месо мелница, да додадете сецкани и лесно се пржи во растително масло, кромид, супа, путер и варена жолчка од јајце. По вкус, додадете сол и бибер. Измешајте добро и ставете ја во салата сад. Топ украсуваат со ситно сецкани белка од јајце и сецкани билки.

Салата од цвекло и рен

Бара: 500 гр репка, 2 лажици. l. рендан рен, 3 лажици. l. сок од лимон, шеќер или сол, ако сакате.

подготовка

Вари цвекло и се сече на мали парчиња или решетки. Микс на цвекло и рендан рен, се прелива сок од лимон. Опционално додадете шеќер и сол.

Салата со ротквица

Бара: 200 g на ротквица, кромид 1, 2 лажици. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, свежи билки.

подготовка

Ротквица решетки. Ситно исецка на кромид и пржете во малку растително масло. Се меша во салата сад ротквица и кромид, посипете со сок од лимон и растително масло, сол по вкус. Оваа салата може да се пополни со кисела павлака наместо путер и сок од лимон.

овошна салата

Се бара: 1 јаболко, 1 круша, кајсија 5, 5 сливи, 2 праски, павлака или јогурт, шеќер или прав шеќер по вкус.

подготовка

Јаболка и круши се излупени и се сече на мали парчиња. Кајсии, сливи и праски се ослободени од коските и се сече на мали парчиња. Сите плодови да се стави во салата сад, се меша добро и се зачинува со кисела павлака или јогурт, посеан со шеќер или шеќер во прав. Можете да додадете вкус на цимет и нотка на земјата морско оревче.

Овошна салата со ореви

Се бара: 2 портокали, 1 голема или 2 мали банана, 1 голем или 2 мали јаболко, праска 2, 4 лажици. l. ситно сецкани ореви, 2 лажици. l. сок од лимон, шеќер по вкус.

подготовка

Кора од портокал и ситно се исецка, банана кора и се сече на мали парчиња, излупени јаболка сече во мали парчиња, праски ослободување од коските и се сече на мали парчиња. Микс сецкани овошје со ореви, посипете со сок од лимон, посипете со шеќер. Оваа салата наместо сок од лимон може да се полнат крем.

Овошна салата со урда

Се бара: 2 јаболка, 1 банана, праска 3, 2 лажици. l. павлака, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 2 лажици. l. шеќер, урда.

подготовка

Јаболка и банани се излупени и се сече на мали парчиња. Праските се ослободи од коските и се исецка ситно. Подгответе се за полнење на рендано сирење, павлака и сок од лимон. Стави на овошје во сад за салата, се прелива сос и посипете ги со шеќер.

Овошна салата со пилешко

Бара: 250 г варено пилешко месо, 1 јаболко, 2 портокали, 100 g без сено грозје, 3-4 лажици. l. павлака, 1 лажица масло. l. сок од лимон, сол, црн пипер.

подготовка

Овошје (јаболка и портокали), чисти и се сече на мали парчиња. Микс на исечени јаболка и портокали со грозје и сецкани пилешко. Подгответе облекување павлака и сок од лимон, ја истурам салата, сол и бибер, се меша добро.

Слатка морков салата

Се бара: 2 моркови, 2 портокали, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 1-1,5 чл. l. мед, 2 лажици. l. сецкани ореви.

подготовка

Излупени и се сече на мали парчиња од портокал се меша со рендан на груб ренде моркови и ореви, додадете мед и сок од лимон.

Морков салата со рибизли

Се бара: 2 моркови, 80-100 грама црна рибизла, 2-3 лажици. l. павлака, магдонос и копар.

подготовка

Решетки моркови и се меша со бобинки, рибизли и сецкан зеленчук. Ситен дожд со кисела павлака.

салата Морков и урда

Бара: 150 гр сирење, 2 моркови 1,5 чл. l. мед.

подготовка

Рендан морков се меша со рендан кашкавал низ сито, да додадете мед. Сите темелно и да се стави во сад за салата.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за салати со природна хранаРецепти за салати со природна храна
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти пијалаци во посебна хранаРецепти пијалаци во посебна храна
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Рецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садовиРецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садови
» » » Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови