ma.GurusHealth.ru

Рецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садови

Видео: тиква салата. Многу добар рецепт

Okroshka репка

Потребна 1 цвекло, 100 гр компири, 1 морков, 1 кромид, 2 свежи краставици, 1 лажица масло. l. павлака, сок од 1/2 лимон, копар и магдонос, 1/2 литар супа од цвекло.

подготовка

Цвекло решетки, се прелива со вода и се вари додека тендер. Потоа се исцеди. Репка супа се меша со сок од лимон и сол. Вари компири и моркови, се сече на мали парчиња, сецкани на мали парчиња кромид, краставици и јајца. Сите состојки се ставаат во сад и се меша. Прелива супа од цвекло и павлака.

Супа со свеж зеленчук

Бара: 250 гр говедско месо на коските, 4-5 компири, моркови едно 2-3 свежи домати, зелка 500g (свежи) 1.5 кромид, ловоров лист, магдонос, копар, сол.

подготовка

Исплакнете месото, истурете 1,5-2 литри вода и се готви до тендер. Потоа отстранете на месо и супа да се стави на рендан зелка. По 15-20 минути, додадете сецкани компири. Непосредно пред подготвеност да се кандидира во тава со сецкан кромид и моркови, додадете излупени домати. 5 мин пред ставање подготвеност ловоров лист, магдонос и копар, по готвење затворање стави во тава portioned сече на парчиња варено месо.

Borsch година

Бара: 80-100 g врвови репка, 400 g на компир, морков 1, 1 кромид, 200 гр тиквички, 2 домати, магдонос 1, 2-3 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сок од лимон, ловоров лист, копар и магдонос.

подготовка

Тиквички и компири излупени и се сече на парчиња. Репка парче, и репка petioles - 2,5-3 cm парчиња кромид, морков и магдонос исецка и пржете во растително масло .. Во врела вода (или супа) стави темен зеленчук и да ја доведе до вриење, а потоа додадете репка лисја, компири и варете околу 20 минути. 10 минути пред крајот на готвењето стави исечени тиквички, домат, и ловоров лист, сол, билки, сок од лимон. Подгответе супа служи со кисела павлака и сецкани свежи билки.

зеленчук хаш

Бара: 1 l kvass, 3 краставица (свежи) 3 варени компир клубенот 1 варени моркови, 2 јајца, 10 парчиња на ротквица, chives, копар, магдонос, сол.

подготовка

Краставици, ротквици, компири и моркови се сече на мали коцки. Зелени кромид, копар и магдонос исецка. Отстрани тврдо варени јајца и поделба на белците од жолчки, белците ситно се исецка и мелење на жолчки од јајце. Сите се прелива kvas, павлака и сецкани билки.

хаш месо

Бара: 1 l квас, 80-100 гр варено говедско месо, 100 гр варени компири, 100 гр свежи краставици, ротквица зрак, 2 варени јајца, кромид, анасон, сол, павлака.

подготовка

Говедско месо, компири, краставици, ротквици и јајца ситно се исецка. Се меша со мелено лук и копар, се промешува и се прелива квас. Кога маса павлака, сол и сецкани билки.

Ладна супа од компири и кисело млеко

Бара: 500 гр кисело млеко или павлака, 150 г компири, 150 гр свежи краставици, јајце, 1-2 чешниња лук, кромид, анасон, сол, црн пипер.

подготовка

Вари компири и каша разредена компир супа. Ситно исецка на краставица и јајца, сецкан зеленчук. Здроби на лук со сол, црн пипер и мала количина на растително масло. Сите состојки се прелива шлаг кисело млеко, додадете 200 мл компир лушпа. Супа исхрана студ. Украсете со ситно сецкан зеленчук.

вегетаријанска супа

Бара: 500 гр зелка, 2 свежи домати, 1 кромид, 1 морков, 1 магдонос корен, клубенот 5-6, 1-2 чешниња лук, ловоров лист, сол, слатка пиперка.

подготовка

Ситно сецкан кромид и морков и пржете во растително масло. Во врела вода, се стави на рендан зелка во 15-20 минути, додадете ситно компири, магдонос и темен зеленчук. За 5 минути додека подготвени да додадете пире од лук со сол, ловоров лист, allspice. Кога на маса да се стави павлака во супата.

грав чорба

Бара: 100 g грав, компир клубени 6, 1 морков, 1 мала кромид, 1 чешне лук, 2-3 лажици. l. растително масло.

подготовка

Потопете грав во текот на ноќта и во утринските часови се стави да се готви во истата вода. Сварен грав, сецкан кромид и моркови и пржете во растително масло, ситно сечкани излупени компири. Кога гравот стане мека, се посолува супа, СРЈ компири и зеленчук. Во само неколку минути додека готви супа, ставете го ситно сецкан (или пире) лук.

Супа од грав

Бара: 500 g на грав, кромид 1, 2 моркови, 1,5 чаши млеко, 3 лажици. l. путер.

подготовка

Исплакнете ја грав, истурете 6 чаши вода и оставете го во текот на ноќта, во утринските часови се стави да се готви во истата вода. Кога гравот стане мека, додадете ситно сецкани моркови, компири и кромид. Врие додека целосно готви. Тогаш сите "дебели" фаќа низ сито, се разредува со топло млеко и сол, додадете грав супа. Служи на супа на маса, да го пополнат со масло.

грашок супа

Бара: 400 гр грашок, 6 компири 1 кромид, 1 голем морков, 3 суп.л-патки. l. растително масло.

подготовка

Грашок оди, се мијат и се апсорбираат во ладна вода во текот на ноќта. Во утринските часови се стави да се готви во истата вода. Кога грашок свариш, сол и пржете стави исечени компири во растително масло, ситно сецкан кромид и морков. Готви до тендер. При сервирање, се украсуваат со сецкан копар или магдонос.

грашок супа

Бара: 300 грама грашок, 2 лажици. l. сончогледово масло, 3 лажици. l. брашно, една чаша млеко, копар и магдонос.

подготовка

Исплакнете грашок и впие во текот на ноќта во ладна вода. Во утринските часови се стави да се готви во истата вода. Грашок донесе на подготвеност, потоа се нанесуваат низ сито. Брашно пржете во растително масло, разредена со вода, се комбинираат со супа, сол и се готви за уште 5 минути. Додадете млеко, донесе до вриење. Подгответе супа посеан со сецкан билки. На маса е добро служи со croutons.

леќа супа

Бара: 250 г леќа, компир клубени 8, 1 голем кромид, морков 1 2 големи или мали, 2-3 лажици. l. растително масло.

подготовка

Леќа впие за 2 часа, а потоа се стави да се вари во истата вода. Намалување на компири во коцки и се стави во супа, додадете ситно сецкани и пржете во растително масло, моркови и кромид. Готви до тендер, се служи со сецкани копар и магдонос.

Компир супа со печурки

Бара: 100 грама печурки, 6 клубени од компир, морков, 1, 1 кромид, 1-2 лажици. l. растително масло, сол.

подготовка

печурки се мие, се сече и зоврие, се додава ситно компири и се пржи во растително масло, морков и кромид, сол. Кога маса можете да додадете павлака и сецкани копар.

Супа со грашок

Бара: 200 гр грашок (на банките, конзервирана), 6 компир, моркови 1, 1 кромид, сол, зелена боја.

подготовка

Се сече на мали парчиња компири, моркови и кромид. Стави зеленчук во врела вода и донесе на подготвеност, сол, додадете грашок со течноста врие. Послужете со зелена и павлака.

Супа направени со свежи краставици

Бара: 500 гр свежи краставици, 1,2 литри вода, 150 гр млеко, 5, чл. l. ориз, жолчка од јајце, зелена.

подготовка

Краставици се намали, варени во вода и нанесуваат низ сито. Ориз готви. Краставица пире меша со ориз, додадете го оризот вода до саканата, се посолува и нека се вари. Измешајте ги млекото со пире од жолчка од јајце, додадете малку топла супа, се комбинираат супа, донесе до вриење и да ги отстрани од топлина. Кога супа маса декорација со сецкан копар и магдонос.

Млеко супа од зеленчук

Бара: 600 g на зелка, компир клубени 6-7, 3-4 моркови 1,5 литри млеко, 3 лажици. l. масло.

подготовка

Компири сече на коцки, се исецка на зелка, моркови решетки. Сите зеленчук се готви до половина мала количина на солена вода. Додадете врела млеко, путер и варете додека не се подготвени. Подгответе супа посипете со ситно сецкан копар.

Ротквица супа и јогурт

Се бара: 1 куп корен, 1 варено јајце, 2 варени компири клубенот, 1 краставица, 1/2 литри јогурт, магдонос и копар.

подготовка

Сите зеленчук се сече на мали парчиња, додадете сецкан јајце и сецкани билки, истурете јогурт и се сервира.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
Рецепти за болести на дигестивниот системРецепти за болести на дигестивниот систем
» » » Рецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садови