ma.gurushealth.ru

Рецепти млеко супи со природна храна

Видео: Насловна Видео рецепти - јогурт во multivarka

Во подготовката на млечни супи користат суровини или разредена млеко.

Составот на млеко супи:

1) просо;
2) ориз;
3) гриз;
4) бисер јачмен;
5) компир;
6) тестенини;
7) зеленчук;
8) тестенини.


Треба да се варат и внимателно да се избегне горење млеко. За да се избегне ова, садови мора да имаат дебело дно.

Млеко супа со зеленчук

Бара: 250 гр млеко 150 гр вода, 30 гр морков, 40 g карфиол 80 гр компири, боранија 20 g, 20 g на конзервиран грашок, 10 г путер, сол.

подготовка

Намалување на моркови во коцки и лесно СРЈ. Уништат и плакнење на зелка, компир се сече на парчиња, секоја грав pod се сече на 3-4 делови. Во врела вода да се стави на компири, корени, зелка и се готви на тивок оган. По 10 минути игра, истурете грашок и грав. Откако зеленчук се подготвени, сезона супа со варени млеко, додадете сол и путер.

Млеко супа со овесни снегулки

Бара: 350 гр млеко 110 гр вода, 50 g на овес, 5 g путер, 5 g шеќер.

подготовка

Комбинираат овес и топла реконституира млеко, сезоната со шеќер и готви за 28 минути. Пред сервирање, додадете супа путер.

Млечниот овес супа со сливи

Бара: 400 г овес, 500 гр млеко, 100 г путер, 100 гр суви сливи.

подготовка

Исплакнете го сливи, отстранете ја од семето и готви до тендер. Овесни снегулки или никулци да се готви, а потоа се меле низ сито. Како резултат на маса е поврзан со овес супа, млеко, путер и сливи. Се вари и се сервира. Како дополнување на садот, можете да го користите croutons.

Млеко супа со карфиол

Бара: 250 гр млеко 150 гр вода, 20 g на лук, 20 гр морков, 20 г путер, 80 г карфиол 50 гр компири, спанаќ, магдонос, сол.

подготовка

Исецка на кромид и морков, лесно пржете, а потоа се вари во вода. Пополни како резултат на супа и зелка (треба да се мијат и се поделени во мали делови), сол, компир (тоа мора да се сече на големи коцки).

За 3-4 минути додека готви во супа додава крупно исечен спанаќ лисја. Вари супата и се прелива топла млеко во него. Пред поднесување на јадење на маса, можете да го красат со ситно сецкан зеленчук.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти зеленчук супи со природна хранаРецепти зеленчук супи со природна храна
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
Рецепти за супи риба супа за деца од една до три годиниРецепти за супи риба супа за деца од една до три години
Рецепти супа, пире од компири со природна хранаРецепти супа, пире од компири со природна храна
» » » Рецепти млеко супи со природна храна