ma.gurushealth.ru

Рецепти пијалаци во посебна храна

Видео: 2. Посебен храна. Појадок. овошна салата

Пијте од свежи краставици и зелена салата

подготовка

Младите зелена салата лисја ситно се исецка и стискаш на сок. Младите краставици решетки и стискаш на сок. Земете еднаков износ на краставица салата и сок и се меша, се посолува по вкус.

Пијалоци од моркови и јаболка

Бара: 500 г моркови, 400 г јаболка, шеќер по вкус.

подготовка

Јаболка и моркови решетки и стискаш на сок (можете да го користите соковник). Шеќер може да се додаде на барање.

Сок од моркови и зелка

Бара: 600 грама зелка, моркови 6 парчиња.

подготовка

Моркови и зелка сече на мали парчиња, се стави во соковник и стискаш на сок. Прелива сок во чаши и посипете со ситно сецкан копар.

Сок од зелка и јаболка

подготовка

Стискаш на сок од јаболка и зелка и се меша нив во еднакви количини.

"Кримсон" кисело

Се бара: 3 чаши јогурт, 2 чаши сок од малина, шеќер по желба, коцки мраз на малина сок.

подготовка

Измешајте јогурт во блендер и сок од малини, се прелива во чаши, додадете коцки мраз од Соковите на малина.

Пијалоци морков-крем

Бара 6 парчиња морков, 1 чаша павлака, шеќер по вкус.

подготовка

Моркови се стави во соковник и стискаш на сок. Измешајте сок од морков со крем и се прелива во чаши. Додадете шеќер по желба.

Боровинки мед и млеко

Бара сок од боровинки 300 ml, 3 лажици. l. мед, 1 L на ладно зовриена млеко.

подготовка

Се меша со млеко со мед и сок од боровинки. Ладни пијалоци.

Пијте јаболко и лимон

Бара: 1 литар вода, 500 мл сок од јаболко, 1 лимон, шеќер вкус.

подготовка

Парче лимон со кора во мали парчиња, се посипува врела вода, донесе до вриење, отстрани од топлина и оставете го да отстои за 4 часа. Потоа се исцеди, додадете сок од јаболко, шеќер по вкус, добро се меша.

витамин пијалок

Се бара: 2 лажици. l. шипинка сок од 1/2 лимон, 2 лажици. l. мед, 2 чаши вода.

подготовка

колковите меле, се посипува врела вода и се вари 510 минути, се остава да отстои, филтер. Ладење супа колковите додадете сок од половина лимон, мед, се промешува и се прелива во чаши.

Морков лимон пијалок со мед

Треба: 1 чаша сок од морков, 3 чаши вода, 1 лимон, 3 суп.л-патки. l. мед.

подготовка

Ситно исецка на лимон и се посипува врела вода, нека пијалак, кул, се меша со мед и сок од морков. Истурете во чаши.

BlackBerry пијалок

Се бара: 3 чаши вода, 1 чаша сок од капина, 3 лажици. l. мед.

подготовка

Во вода што врие додадете мед, сок од капини и се меша добро. Се прелива пијалок во чаши. можете да додадете јастив мраз, ако сакате.

Млеко-јагода пијалок

Се бара: 3 чаши млеко, 1 чаша јагоди, 2-3 лажици. l. мед.

подготовка

Јагоди намачкаа со мед, додадете ладна варени млеко и добро се меша, се прелива во чаши и веднаш служат.

брусница медовина

Се бара: 3 чаши зовриена вода, 10 чл. l. брусница сок, 2-3 лажици. l. мед.

подготовка

Измешајте сок од брусница со мед и ладна зовриена вода, се прелива во чаши.

Цреша мед млеко

Се бара: 3 чаши млеко, 1 чаша цреша сок, 2 лажици. l. сок од лимон, 3 суп.л-патки. l. мед.

подготовка

Измешајте цреша и сок од лимон со мед, додадете млеко, добро се меша, се прелива во чаши и веднаш служат.

Цреша Роуан пијалок

Бара: 1 чаша сок од цреша, 100 g на џем од chokeberry, 3 водено стакло.

подготовка

Разредува џем аронија вода, додадете сок од цреша и се промешува. Истурете во чаши и служат.

BJ Lamikhov, С.В. Glushchenko, Д.А. Nikulin, Соединетите Американски Држави Podkolzina, МВ Bigeeva, EA Matykina
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за болести на органите на видотРецепти за болести на органите на видот
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти за салати со природна хранаРецепти за салати со природна храна
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Рецепти за болести на дигестивниот системРецепти за болести на дигестивниот систем
Изработка на пијалоци во посебна хранаИзработка на пијалоци во посебна храна
» » » Рецепти пијалаци во посебна храна