ma.GurusHealth.ru

Рецепти зеленчук јадења со природна хранаВидео: зеленчук тепсија што да се готви за вечера? Протеини вечера. правилна исхрана

Рагу на зеленчук

Бара: 500 g на компир, 3 моркови, репа 2, 2 кромид, домати 2, 3 лажици. l. масло, 1 лажица масло. l. брашно, 2 шолји говедско месо супа.

подготовка

За чорба може да се користи и друг зеленчук (во зависност од сезоната). Зеленчукот се мие, траг на ленти. Репа, зелка и моркови донесе на подготвеност во тава со мала количина на течност, зелка и грав варен во вода, компири и кромид пржени во путер.

Подгответе го сосот: пржено брашно разредена зеленчук супа, сезоната свежи домати пире и да ја доведе до вриење. Прелива сос варен зеленчук наредени во тенџере, додадете сол, црн пипер, 3-4 чешниња пупка, парче пилешко, покривање на тавата со капак и оставете за 15-20 минути. Служат зеленчук посеан со магдонос.

компир patties

Се бара: 1 кг компири, 2 јајца, 1/2 чаша брашно, 4 лажици. l. путер.

подготовка

Излупени компири готви, се исцеди водата и компир одмор за 10 минути за сушење. Не препуштајќи му се на компири кул, месете го дрвен толчник. Во резултат Пире додадете 1 лажица масло. l. путер, жолчки од јајце, се меша добро и обликувани patties. Се тркалаат котлети во брашно или breadcrumbs, а потоа пржете на двете страни во путер. Исто така да поднесе шницли со сос од печурки.

компир палачинки

Бара: 500 гр компири, 1/2 чаша брашно, 1 јајце, 25 гр квасец, растително масло.

подготовка

Излупете го компирот, решетки. Квасец растворен во 1/4 чаша топла вода и се става во компир смеса. Месете го тестото, додавајќи брашно, 1 јајце, и го стави на топло место да се зголеми. Се пече палачинки треба да биде во силно загреана тава со путер. Послужете топло со кисела павлака.

Грав со компири

Бара: 1 чаша грав, 500 г компири, светилки 2, 2 лажици. l. павлака, 2 лажици. l. домат Пире, 2 лажици. l. растително масло.

подготовка

Готви грав и компири одделно. Варени компири парче, пржете во растително масло и се меша со грав. Сол и бибер, додадете zazharku подготвени на кромид и домати пире. Измешајте добро и го стави на чорба во рерна или на светла оган, затворање на капакот.

морков масло

Се бара: 1 кг моркови, 2 лажици. l. путер, 2 чаши супа, 2 ч. Л. шеќер, сол.

подготовка

Исплакнете и чиста моркови, повлечен во тава, додавајќи масло, говедско месо супа, сол и шеќер. Врие на нормален оган додека готви, мешајќи со лажица за да се спречи лепење моркови. Морков на маса служи со croutons.

Компири, задушени со сланина

Бара: 500 г компири, 100 g сланина, 1 кромид, 1 лажица масло. l. домат Пире, 1 лажица масло. l. масло.

подготовка

Излупете го компирот, се сече во големи коцки. Исецка кромид и лесно simmered во путер. Сланина сече на мали парчиња. Сите производи се стави во тенџере, се посипува вода се додека не лесно ги покри, додадете домати пире, бибер, сол, ловоров лист, покријте и оставете за 45 минути.

Печен грав и компири

Се бара: 2 чаши грав, 500 г компири, 2 главици кромид, 2 лажици. l. масло.

подготовка

Компирите се варат и грав одделно, ги извршувате преку месо мелница. Половина од како резултат на маса се постават на подмачкана тава, се шири рамномерно, стави пржени кромид, покријте ја со останатите тежина, мазна назад, истурете малку масло и се пече во рерна.

Зелка под млеко сос

Се бара: 1 кг зелка, 1 чаша млеко, 1 лажица масло. l. брашно, 1 лажица масло. l. рендано сирење, 3 лажици. l. масло.

подготовка

Зелка поделена на индивидуалните лисја и се готви за 30 минути во солена вода. Варени зелка опирам на сито, да се изврши притисок и преклопете секој лист во форма на плик. Фрај добија коверти во путер, се прелива сос од млеко, додадете малку масло и се пече во рерна околу 15 минути.

Рендано цвекло со јаболка

Потребни се 12 парчиња цвекло, 1 лажица масло. l. брашно, 1 чаша павлака, 1 лажица масло. l. павлака, 1 лажица масло. l. масло, 3 јаболка, сол, шеќер, оцет, копар.

подготовка

Исплакнете и чистење на цвекло, решетки, се стави во тенџере, се посипува врела вода и варете додека не омекне. Додадете pureed јаболка, павлака и продолжи готвење додека готви. Наполнете го садот со сол, шеќер, оцет, брашно, се промешува и се вари. Зеленчук сад може да ги красат разни билки.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти зеленчук супи со природна хранаРецепти зеленчук супи со природна храна
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти супа, пире од компири со природна хранаРецепти супа, пире од компири со природна храна
Готвење за болести на дигестивниот системГотвење за болести на дигестивниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Рецепти зеленчук јадења со природна храна