ma.gurushealth.ru

Рецепти овошје супи со природна храна

Видео: Рецепти за дијабетичари. Менија и садови за дијабетичари

Овошје супи се подготвени врз основа на свежо, замрзнато овошје (јагоди) или суво овошје.

Каранфилче или кора од портокал даде супа екстра пријатен мирис.

За фил ја користат целата бобинки и овошје може да се намали произволно: поголем, толку подобро.

Оваа супа има кисел вкус и се служи со кисела павлака или крем.

Цреша супа со ориз

Бара: 150 гр цреши, 400 гр вода, 40 гр шеќер, 25 грама ориз.

подготовка

Изми цреши ослободи од коски и да додадете врела вода. Поврзете се со подготвени овошје шеќер, вриење. Како резултат на цреша супа полнење и готвење ориз додека не се направи. За 4-5 минути пред крајот на готвењето додадете цреши.

овошје супа

Бара: 70 g на круша, 60 g на Apple, 40 g на слива, 50 g шеќер, 250 g вода, 70 g на компиров скроб, 20 g на крем.

подготовка

Unpeeled круши и јаболка грубо се исецка, се комбинираат со шеќер и готви. Како резултат на супа да се додаде сливи, каменуван. Пополнете супа разредена скроб (компир скроб фабрика треба да биде ладно), донесе до вриење. Сите плодови треба да се меша со добиениот раствор. Служи на маса со крем.

Супа од суво овошје

Бара: 60 ​​g на сушено овошје, 340 g на вода, 10 g на компиров скроб, 30 гр шеќер, 20 g на крем, цимет.

подготовка

Изми сушени распаднат од страна видови. Круши јаболка се прелива ладна вода и се готви во тава. По 18 минути игра, стави останатите овошје, цимет и шеќер. За 1 мин додека не се подготвени да се прелива разредените скроб. Супа може да биде украсена со кисела павлака и како гарнир за користење варен ориз.

портокалова супа

Бара: 150 гр портокали, 250 g на вода, 10 g на скроб од компир, 30 гр шеќер, 30 гр бело трпезно вино, 20 гр крем.

подготовка

Кора од портокал сека, додадете вода и да ја доведе до вриење за 4-5 мин. Растворете шеќер во заладените супа. Наполнете го со вино и разводнета скроб вриење. Излупен портокал парчиња фрлен во резултантните решение. Во една чинија супа, можете да додадете на крем. Како гарнир од варен ориз се користи.

Супа од црна рибизла со кајмак кнедли

Бара: 100 g на Cassis, 230 g на вода, 5 g на компиров скроб, 45 гр шеќер, јајца половина, 10 g брашно, 80 гр на сирење, сол.

подготовка

Измиените рибизли омекне и истиснуваат сок. Откажете од бобинки во врела вода и се вари. Напнат супа се меша со шеќер и да ја доведе до вриење. Вари разредена со скроб и се прелива рибизла сок. Се меша со урда, брашно, јајца, шеќер и сол. Од како резултат на тесто топки да се тркалаат и варете ги во солена вода, а потоа се излади. Ладилни gnocchi меша со супа и се сервира.

Ориз супа со суви кајсии

Бара: 40 g на суви кајсии, 240 g на вода, 20 гр шеќер, 10 g ориз 20 g крем.

подготовка

Измиениот кајсии фрлени во врела вода и се вари додека не омекне шеќер. Многу вода за да се пополни ориз и го донесе на подготвеност. А потоа се исцеди водата и додадете го оризот во сад и се мешаат со супа. Стави павлака по вкус.

Леб супа со овошје

Бара: 50 g на 'ржан леб, 30 g суво грозје, сливи и 200 g на вода, 30 гр шеќер, 20 g на крем, лимонска киселина, цимет.

подготовка

Откажете од петарди во врела вода, се држат неколку минути под капакот, а потоа се фаќа низ сито. Сушено овошје комбинираат со шеќер и готви. Промешајте на супа со леб, овошје маса за да се добие тестен конзистентност. Во супа додадете лимонска киселина и цимет. На готовиот сад да се украсуваат со шлаг.

Супа од мандарина

Бара 1 голема Mandarin, 20 g шеќер, 10 g на компиров скроб, 20 g на крем, лимонска киселина.

подготовка

Мандарина кора меша со 10 гр шеќер, истурете во мала количина на вода и се вари. Пополнете разредените скроб и да ја доведе до вриење. Кул како резултат на решение. Мандарина парчиња за пополнување на останатите шеќер и оставете да се впие за некое време. Измешајте ги сите состојки и да додадете лимонска киселина. Како гарнир со користење на варен ориз. чинија супа стави павлака по вкус.

Малина супа со кнедли

Бара: 120 g малина, 50 g шеќер, 10 g на компиров скроб, 25 g брашно, 2 јајца, 10 g на вода, 0,1 g сол, 3 g путер, павлака.

подготовка

Дел од мијат и поделен на делови малини одложи за кнедли и други шумски плодови омекне и се вари 16 минути. Како резултат на супа се меша со шеќер и донесе до вриење, ја бришам плодови. Брашно, јајца, вода, сол и месете го тестото, се подготви кнедли (пелмени во сликата, но со Бери пополнување) и внимателно да ги додадете во врела црвена супа и варете за 4 минути. Над 1,5 минути додека не се подготвени прелива разредена скроб. Супа лади и се хранат со кисела павлака.

боровинки супа

Бара: 130 g на свежи боровинки, 20 g шеќер, 10 g на компиров скроб, 20 g на крем.

подготовка

Измиениот боровинки потопени во врела вода и се вари. Избришете Бери, се меша со шеќер и се вари, се прелива разредена скроб и да ја доведе до вриење. Разладено супа се служи на маса заедно со крем.

брусница супа

Бара: 50 g брусница, 10 g на компиров скроб, 30 гр шеќер, 20 g на крем, 2.1 g на цимет.

подготовка

Стискаш на сок од боровинки мијат. Стави го во комората за ладење. Врие вода од брусница пулпа. Напнат супа поврзете со цимет, шеќер и вода, се вари, се посипува со разредена скроб и да ја доведе до вриење, а потоа се меша со ладни брусница сок. чинија супа стави павлака по вкус.

Леб супа со свежи јаболка

Бара: 50 g на 'ржан леб, 200g свежи јаболка, 200 g на вода, 30 гр шеќер, 20 g на крем, лимонска киселина, цимет.

подготовка

Откажете од петарди во врела вода, се држат неколку минути под капакот, а потоа се фаќа низ сито. Излупени јаболка во комбинација со шеќер и готви. Промешајте на супа со леб, овошје маса за да се добие тестен конзистентност. Во супа додадете лимонска киселина и цимет. Послужете со додавање на шлаг.

Супа со свежо овошје

Бара: 90 g на круша, 80 g на јаболко, 10 g на компиров скроб, 40 гр шеќер, 20 g на крем, лимонска киселина, цимет.

подготовка

Излупени јаболка и круши мора да се сече на големи коцки и се комбинираат со вода, цимет и шеќер, готви над ниските топлина. 2 минути се става на разредена подготвени да компиров скроб и вриење. Лимонска киселина се додава само во случај на недоволен кисело супа. Послужете со кисела павлака.

Слива супа со караница

Бара: 70 грама суви сливи, 65g караница, кора од лимон, компир скроб, шеќер.

подготовка

Се меша со сецкан караница со суви сливи и готвач. Фати ги од супа и се фаќа низ сито. Како резултат на овошје Пире додадете супа, се меша со шеќер, кората од лимон, разредена компиров скроб.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли да се пие компот за гастритис?Може ли да се пие компот за гастритис?
Рецепти пијалаци за деца од една година до три годиниРецепти пијалаци за деца од една година до три години
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти за сосови деца од три до седум годиниРецепти за сосови деца од три до седум години
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
» » » Рецепти овошје супи со природна храна