ma.GurusHealth.ru

Рецепти каша во вегетаријанска кујнаВидео: Каша од амарант вегетаријанска рецепти

Просо каша со крем сирење

Треба: 1/5 чаша просо 1/2 чаша урда, 2 лажици. l. путер, шеќер.

подготовка

Просо вид и да се пополни во врела вода (1,5 чаши), се вари додека половина. Потоа додадете путер, сирење и шеќер, се меша добро и донесе на подготвеност. На маса се служи со каша со млеко, јогурт или кефир.

Варен ориз млеко со сквош

Бара: 1/2 чаша ориз, 1 чаша млеко, 1 чаша вода, 150 гр тиквички, 2 лажици. l. павлака, сол по вкус.

подготовка

Тиквички решетки. Слика биста, исплакнете, потопени во врела вода, донесе до вриење, додадете тиквички и млеко, донесе до вриење повторно и се готви за 5-7 минути. Покријте ја тавата со капак и се заврши за да исчезне за 30-40 мин. Послужете топло, павлака.

Kasha млеко од мешавина од житарици и зеленчук

Бара 3,5 чаша пченица житни, 1/2 чаша пченка жито, 1/2 чаша ориз, 3 суп.л-патки. l. суво грозје, моркови 3, 1,5 чаши млеко, 3 суп.л-патки. l. путер, 2,5 чаши вода, шеќер и сол по вкус.

подготовка

Во врела вода за да се стави на груб ренде рендан морков, ориз, пченица и пченка жито, донесе до вриење и се готви за 7-10 минути, додадете ги изми бобинки, млеко, шеќер и повторно ја доведе до вриење. Потоа отстранете и инсистираат на 20-25 минути. Служи топла, додадете путер.

Млеко каша со тиква тврд карамел

Бара: 1 кг прочистен тиква, 5 чаши млеко, една чаша ориз, 120 гр путер, ванила малку.

подготовка

Се сече на мали парчиња тиква Истурете две чаши млеко, се готви на ниска температура и низ сито. Изми ориз прелива 3 чаши млеко и готви трошлив хаос, се меша со тиква, додадете путер, ванила, и го стави во рерна да се плеткаме темен. Кога на маса да се прелива пудинг со слатка павлака.

Млечни леќата каша со карфиол

Бара: 100 г карфиол, 1/2 чаша на леќата, 2 лажици. l. путер, 2,1 литри млеко, 2,1 л вода.

подготовка

Карфиол исплакнат и фино сече, се стави на долниот слој тенџере. Карфиол прелива леќата, истурете млеко, сол, и да ја доведе до вриење и се готви за 8-10 минути. Отстранете ја пудинг од топлина, да заврши и да ја напушти крпи (за uprevaniya) за 30 минути. Каша подготвена да се пополни со путер.

Јачмен каша со крем сирење

Бара: 150 гр јачмен жито, 200 грама сирење, 2 јајца, 200 гр павлака, член 3-4. l. путер, сол по вкус, малку ванила.

подготовка

Во вода што врие пополни јачмен жито и се вари додека половина. Каша да се излади, се мешаат со крем сирење, се меша добро, да додадете павлака сол и повторно добро се меша, да додадете ванила и јајца. Сите се промешува повторно, се стави во подмачкан форма и се пече во рерна за печење. Печете ги додека светло кафена боја. Кога на маса да се прелива џем каша или сладок сос.

Пченица каша со тиква

Бара: 1 чаша пченица житарици, 2 чаши млеко, 1/2 чаша вода, 200 гр тиква, 3 суп.л-патки. l. путер, сол по вкус.

подготовка

Вари мешавина на вода и млеко, пченица житни да се започне, да додадете рендан на груб ренде тиква, донесе до вриење и се готви за 3-5 минути. Потоа цврсто покривање на пан, заврши пешкир и оставете 30 минути. Послужете се пополни каша со путер.

Просо каша со моркови

Бара: 200 g на житни култури просо, 4 моркови, 700 мл млеко, 3-4 уметност. l. путер, 1/2 чаша вода, сол по вкус.

подготовка

Житарици просо додадете вода, донесе до вриење и додадете млеко, се вари 5 минути. Потоа додадете сол, додадете рендан на парична казна ренде моркови и да ја доведе до вриење повторно. Каша цврсто, заврши крпи и инсистираат 25 минути. Кога на маса за да се пополни каша со путер.

гриз млекото со суво грозје

Се бара: 2-2,5 чаши млеко, 5 лажици. l. гриз, 4 лажици. l. суво грозје, 2 лажици. l. шеќер, 1-2 лажици. l. путер.

подготовка

Во млекото на вриење се стави на суво грозје и се готви за 2-3 минути, а потоа внимателно се става на гриз, мешајќи, донесе до вриење, се донесе да врие додека тендер. Избриши од топлина, да додадете шеќер по вкус. Кога на маса за да се пополни каша со путер.

Сутлијаш со јаболка и шлаг

Бара: 200 гр ориз и 2 чаши вода, 1 лажица масло. l. растително масло, 3 јаболка, 2 јајца, 1/2 чаша павлака, 2 лажици. l. шеќер, 1 лажица масло. l. крекери, шеќер.

подготовка

Јаболка кора и seredinok, се сече на мали парчиња, додадете вода и се вари 5 минути, на мозоци. Во јаболко супа да се готви ориз. На подмачкан и посеан со breadcrumbs формираат стави половина ориз, а потоа слој од јаболка, останатата половина од ориз и се меша со путер, јајца, шеќер, и го стави во калапот на врвот на јаболка. Се пече во рерна. Подгответе пудинг служи со шлаг.

Кајмак каша со ориз

Бара: 350 грама урда, 2 лажици. l. ориз, морков 1, 1/2 чаша вода, 2 лажици. l. шеќер, 1,5 чаши млеко, сол по вкус.

подготовка

Слика стави во топла вода, донесе до вриење и се готви за 20 минути. Потоа додадете во Сл нанесуваат на груб рендан морков, шеќер, сол, сирење нанесуваат низ сито и смесата се донесе до вриење. готовиот пудинг зачин путер.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пијат рецепти вегетаријанска кујнаПијат рецепти вегетаријанска кујна
Рецепти на разни јадења во вегетаријанска кујнаРецепти на разни јадења во вегетаријанска кујна
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти пијалаци во посебна хранаРецепти пијалаци во посебна храна
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
Рецепти јадења од урда за деца од една до три годиниРецепти јадења од урда за деца од една до три години
» » » Рецепти каша во вегетаријанска кујна