ma.gurushealth.ru

Рецепти за чистење на телото. Сосови и десерти

Видео: Рецепти "Alfeykluba"! Салати и сосови - тајните на здравата исхрана

Сосови и gravies

сос од домати

Потребно: 3 суп.л-патки. l. маслиново масло, 1 лажица масло. l. мелени лук, 2 чаши омекна домати, 1/2 hr. l. сушен рузмарин, 2 лажици. l. ситно сецкан свеж босилек, свежо земјата црн пипер, сол.

подготовка

Загрејте го маслото во тава и додадете лук. Готви брзо, мешајќи повремено. Додајте ги доматите, рузмарин, сол и бибер. Доведете го до вриење и се готви, мешајќи повремено, околу 15 минути. Додадете босилек и служат топли. Вкупно 1 1/2 чаши.

домашна кечап

Бара: 450 g на конзервирана доматно пире, 1/2 лажиче .. кромид во прав, 1/4 hr. l. лук во прав, магдонос, копар, босилек, 1/2 hr. l. црна или црвена пиперка.

подготовка

Доматно пире меша со сецкан билки, бибер. Евентуално додадете било зачини. Се меша добро. Разредена со вода, како сакате.

сос од печурки

Бара: 1/2 чаша маслиново масло, 2 шолји свежи печурки, исечени 1 чаша торта брашно од пченица, бибер, 4 чаши млеко 2% масти, 2 лажици. l. соја сос.

подготовка

Во голем сад, топлина 1/4 чаша масло. Стави во истата тава свежи печурки и готви нив за 3 минути, се додека не го затемнуваат малку, но остануваат цврсти. Додадете останатите путер, брашно и бибер, се меша добро. Оставете смесата додека не орев мирис.

Се меша со сос од соја и млеко заедно. Полека истурете ја смесата во печурка брашно, мешајќи постојано. Врие на тивок топлина, мешајќи цело време додека смесата стане густо и не дојде до вриење. Веднаш да се отстрани од топлина. Кул и се става во фрижидер. Овој сос се чуваат во фрижидер најмалку 4 дена.

Соја сос од домати

Се бара: 2 домати, 1 лажица масло. l. светлина соја сос, 1/2 час. л. ѓумбир во прав, 1/4 hr. l. лук во прав.

подготовка

Домат каша додека не се изедначи. Комбинирајте ги сите состојки и се меша добро.

десерти

Јаболко и круша компот VY (10 чаши)

Бара: 1/4 чаша свеж сок од лимон (лимон 2) 6 големи зрели круши, но цврсти (околу 1,3 кг), 4 јаболка (900 g), 1/2 чаша сируп, едно стапче сенф, 1 лажица масло. l. засладени овошје сендвич се шири, 2 ч. Л. рендана кора од лимон.

подготовка

Врие вода во тенџере изработени од нерѓосувачки челик или стакло. Стави круши и јаболка во вода што врие и затворени тавата со капак за 2-3 мин. Додај останатите состојки. Вари 5 мин. Служат топли или ладни.

Popsicles со протеини

Бара: 450 g на различни плодови, 1/2 чаша замрзнати сок од концентрат, 1/4 чаша мед, 1/2 лажиче .. ванила.

подготовка

Измешајте ги сите состојки додека масата униформност, истурете на стандардни формулари за сладолед. Замрзнување на цврста состојба. Секој сладолед содржи 2,5 g на протеини. Земете 8 порции.

преливи за салата

Црвениот лук

Се бара: 2 свежи домати, 1/4 чаша ситно сецкан кромид, 4 чешниња лук, 1/4 чаша црвено вино, оцет, 100 грама од зелен босилек и parsnip.

подготовка

Доматите месете додека не се изедначи, лук и ситно сецкани свежи билки, се меша со оцет и кромид, додадете зачини и сол по вкус.

крем сенф

Потребна 1 средно краставица, 1 чаша ниско-масен јогурт, 1 кромид, сок од 1/2 лимон, 50 мл маслиново масло, 1 лажица масло. l. сенф, свеж parsnip и копар, 2 чешниња лук.

подготовка

Краставица кора. Масло на топлина, се промешува во сенф во прав во него. Краставици, кромид, билки, лук, многу ситно сецкани, се меша со сок од лимон и сенф масло.

Лукче облекување

Бара 2 краставица, 1 чаша соја мајонез, 1 мал кромид, 2 чешниња лук, 150 гр копар и parsnip, 1 лажица масло. l. сенф, 1 лажица масло. l. соја сос, 150 мл сок од лимон.

подготовка

Краставици, кромид, лук, магдонос ситно сецкани, се меша со сок од лимон, сенф и соја сос, сол и се додаваат зачини по вкус.

Слатка копар облекување

Потребно: 1 лажица масло. l. сенф, 50 g на оцет, 1 чешне лук, 50 g на мед, 100 ml вода, свежо parsnip и копар, црн пипер малку уништен.

подготовка

Лук и свежи билки исецка и се меша со останатите состојки додека не се изедначи.

Ѓумбир и кикирики облекување

Бара 200 мл маслиново масло, 200 мл вода, 2 лажици. l. свеж сок од лимон, 2 лажици. l. мед, 2 лажици. l. рендан ѓумбир, 1 чешне лук, 50 ml на природен масло од кикирики, ситно сечкани пашканат.

BJ Lamikhov, С.В. Glushchenko, Д.А. Nikulin, Соединетите Американски Држави Podkolzina, МВ Bigeeva, EA Matykina
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти топли јадења во борбата против дебелинатаРецепти топли јадења во борбата против дебелината
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Рецепти за чистење на телото. Сосови и десерти