ma.gurushealth.ru

Рецепти за болестите на мускуло-скелетниот систем

Видео: Подготвување на Pangasius риба? НАШИОТ # компир тесто 1

Зелева салата, јаболко и целер

Бара: 300 g на зелка, 150 гр јаболка, 150 гр целер, 1 лажица масло. l. растително масло, 1 лажица масло. l. ситно сецкан копар, сол по вкус.

подготовка

Уништи зелка, измешајте ги со ситно сецкани јаболка и целер. Наполнете го со растително масло, сол по вкус. Посипете со сецкан копар.

Салата од свежа зелка и цвекло

Бара: 300 g на зелка, 150 g на репка, 2 лажици. l. сок од лимон, 2 лажици. l. павлака или растително масло, 1 лажица. l. ситно сецкан магдонос, сол по вкус.

подготовка

Уништите зелка, цвекло решетки. Микс на зелка и цвекло, посипете со сок од лимон, сезоната со кисела павлака или растително масло, посипете со ситно сецкан билки, сол.

Салата од зелка, моркови и јаболка

Бара: 300 g на зелка, моркови 200 g, 150 g јаболка, 3 лажици. l. кисела павлака или 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус, 1 лажица масло. l. копар.

подготовка

Уништите зелка, додадете рендан на груб ренде моркови и јаболка, павлака или растително масло, се промешува и посипете со ситно сецкан копар и сол.

Винегрет со морска Кале

Бара: 200 г кисела алги, 250 г моркови, 200 г цвекло, 400 гр компири, 200 гр краставици, 100 гр кромид, 2-3 лажици. l. растително масло, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 2 лажици. l. сецкан магдонос, сол и бибер по вкус.

подготовка

Вари компири, моркови и цвекло, се сече на мали парчиња. Кромидот ситно сецкани, се меша со сецкан краставици, компири, моркови, цвекло и кисела алги. Се облекуваат на салата со растително масло, посипете со ситно сецкан магдонос, се прелива сок од лимон, сол и бибер по вкус и се меша добро.

Зачинета салата од зелка, кромид и лук

Бара: 300 гр бела зелка, 1 кромид, 1-2 чешниња лук, 2-3 лажици. l. растително масло, 1-2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос, сол по вкус.

подготовка

Зелка ситно исецка, мелење со сол и оставете за 40-50 минути. Потоа додадете ситно сецкан кромид, мелени или сецкани лук, сецкани копар и магдонос, сезона со растително масло, сол по вкус.

Винегрет со лигњи

Бара: 300 g на лигњи, 350 g на репка, 350 гр компири, моркови 150 g, 100 g на краставички, 100 g на кромид, 4 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сецкан магдонос, бибер и сол по вкус.

подготовка

Варат лигњи и се сече на мали парчиња. Вари компири, цвекло и моркови, кул, се сече на мали парчиња. Ситно исецка на краставица и се меша со ситно сецкан кромид, лигњи, компири, моркови и цвекло. Измешајте добро, сезоната со растително масло и посипете со сецкан магдонос, сол по вкус.

Салата со грашок

Бара: 100 гр конзервирана грашок, 300 г зелка, 1 кромид, 1 јајце, 2 лажици. l. сецкан магдонос, 4-5 уметност. l. павлака, сол по вкус.

подготовка

Ситно исецка на кромид и исплакнете. Зелка сека, се меле со сол и оставете за 30-40 минути, а потоа стискаш и се меша со кромид, грашок, сецкани јајце, павлака, посипете сецкан магдонос. Стави сол по вкус.

Морска зелка салата со јајца

Бара: 200 гр алги (маринирани) 1-2 варени јајца, 2 лажици. l. сецкан магдонос, 2 лажици. l. мајонез, сол по вкус.

подготовка

Јајцата се сече на парчиња, додадете маринирани морето зелка и сецкан магдонос, сезона со мајонез и се меша добро.

компир чорба

Бара: 700 г компири, 250 гр кромид, 4-5 уметност. l. растително масло, 1 лажица масло. l. доматно пире, ловоров лист 1, 2 лажици. l. сецкан магдонос и копар, сол и бибер по вкус.

подготовка

Кромид сече прстени и пржете во растително масло, се додава грубо сечкани компири и пржење уште 10-15 мин. Потоа додадете ловоров лист, доматно пире, се прелива со топла вода, сол и црн пипер и варете на тивок оган додека не се подготвени. Служат посеан со сецкан магдонос и копар.

Компир кнедли со месо

Бара: 700 г компири, 150 гр брашно, 2-3 јајца, 250 гр говедско месо, 1 кромид, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. ситно сецкан магдонос и копар, павлака, сол и бибер по вкус.

подготовка

Месо меленото месо и пржете со сецкан кромид, сол и бибер по вкус. Компири варени во нивните јами, кора и критикувам. Додадете јајца, брашно, сол и месете го тестото. Расукајте го тестото со дебелина на прст (околу 1 см) и се сече на парчиња (или стакло калапи).

На секое парче месо стави кутии и формирана во кнедли. Стави кнедли во врела вода и се вари околу 15-20 минути. Служи топла, истурете ја киселата павлака, посипете со ситно сецкан магдонос и копар.

Мезе на репка

Бара: 150 g на репка, 2 лажици. l. ситно сецкан кромид, 3 лажици. l. натопен боровинки, 1-2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Вари цвекло и решетки, се меша со кромид и малини, истурете растително масло, сол по вкус.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Рецепти за болестите на мускуло-скелетниот систем