ma.gurushealth.ru

Рецепти за респираторни болести

Видео: боров мед (сируп) - кашлица и настинка. Ирина Kuzmina

рибизла Морс

Треба: 1 чаша рибизли, 4 лажици. l. шеќер (или по вкус), 1,5 литри вода.

подготовка

Бобинки кршете, додадете малку вода што врие и одвод исцедено овошје полни со вода и се вари, додадете сурова сок и шеќер по вкус.

Морс малина

Треба: 1 чаша малини, 1,5 литри вода, шеќер по вкус.

подготовка

Подгответе се на ист начин како и рибизла сок.

Брусница сок, јаболка и моркови

Е потребно: 1/2 чаша боровинки, 3-4 јаболка, 400 g моркови, 1-1.5 литар зовриена вода.

подготовка

Јаболка и моркови решетки и стискаш преку cheesecloth (можете да го користите соковник), брусница здроби. Сок микс, додадете вода и шеќер по вкус. Исцедено овошје, јаболка и моркови се става мала количина на вода да се вари и да додадете на мешавина на суровини и сокови со вода.

рибизла Kvass

Бара: 500 гр црвени рибизли, 2,5 литри вода, 1,5 чаши шеќер, 100 грама квасец.

подготовка

Во вода се става шеќер и се вари, се излади и додадете сок од рибизла. Квасец мелење со лажичка шеќер и промешајте во вода со сок. Неколку дена квас задржи топло. Потоа се става во лименки или шишиња и го стави во ладно место.

Коктел од јагоди и млеко

Треба: 1/2 чаша сок од јагоди, 2 чаши млеко, 1 лажица масло. l. мед.

подготовка

Измешајте ги млекото и јагода сок, додадете мед, се меша добро.

Пијте со јајце

Бара: 100 гр сок од рибизла (црвено или црно), 1 јајце, 3-4 уметност. l. шеќер, 2 чаши млеко.

подготовка

Јајце со шеќер, додадете сок и млеко, се промешува добро или брзо движење.

свеж зеленчук

Се бара: 1 морков, 1 краставица (свежи), 1 јаболко, 2-3 лажици. l. павлака, сол, копар.

подготовка

Морков, краставица и излупени јаболка решетки, сезоната со сол, се промешува и посипете со сецкан копар.

салата Морков и урда

Бара: 200 гр сирење, моркови 1, 3 лажици. l. павлака, 2 лажици. l. шеќер, 1 лажица масло. l. сецкани копар.

подготовка

Морков решетки и се меша темелно со сирење, павлака, додадете шеќер. Посипете со билки.

овошна салата

Се бара: 1 јаболко, 1 круша, кајсија, 3-4, 1 банана, 1,5 чаши на грозје без семки, 100 гр слатка кисело млеко или павлака, шеќер по вкус.

подготовка

Јаболко, круша, банана кора и се сече на мали парчиња, кајсии исчистени од семето и ситно се исецка, се меша сите зеленчук, сезона со павлака или јогурт, додадете шеќер по вкус.

риба салата

Бара: 300 гр риба филети, 3 компири, кисели краставички 1, 1 морков, 100 гр павлака, сол, копар.

подготовка

Вари риба филети, се лади и се сече на парчиња, се вари компири и моркови и се сече на парчиња, сецкани краставица. Сите се меша состојки, сезона салата со кисела павлака, сол по вкус, посипете со ситно сецкан зеленчук.

Супа со ориз и морков

Се бара: 2 лажици. l. путер, 2/3 чаша ориз, 200 мл млеко или павлака, 1,2 литри супа, 1 јајце.

подготовка

Сецкани моркови СРЈ во путер. Во 600 мл супа се кандидира половина варен ориз, да готви, се фаќа.

Како резултат на маса е разредена на конзистентност супа супа пире, сол, путер и да се пополни мешавина јајце-млеко. Рецидив ориз варен во супа и храна на масата се стави во сад. Супа може да зачин бибер и ситно сецкан зеленчук.

Кремот на тиквички

Потребна 1 голема тиквичка, 250 мл млеко, 2 лажици. l. масло, 2 лажици. l. брашно, сол по вкус.

подготовка

Тиквички кора и семиња, се сече на мали парчиња, пополни една чаша вода и варете на тивок топлина под капакот. Брашно малку СРЈ со масло, се раствора 2 чаши топла зовриена вода, добро промешајте, додадете барат тиквички, сол и се вари 10-15 минути.

тогаш содржината се нанесуваат низ сито и да ја доведе до вриење. Во готовиот супа додадете 1 лажица масло. l. путер и топло млеко, добро промешајте. Подготвен да се зачини супа со ситно сецкан зеленчук.

Супа супа од месо

Бара 1,5 литри супа, 8-9 компири, 500 g на зелка, моркови 1-2, светилки 2, 3 домат 1 магдонос.

подготовка

Во врела супа да се стави на рендан зелка и пржете во мала количина на растително масло со сецкан кромид, морков и магдонос корен, а потоа се сече на мали парчиња компири. 5 минути пред крајот на готвењето, да додадете слојна домати, сол. Кога маса супа кисела зачин и посипете ги со билки.

супа од зеленчук

Бара: 1 кг компири, моркови 2, 1-2 кромид, 3 лажици. l. путер, 2 лажици. l. брашно, 2 јајца, 3 лажици. l. млеко, сол, бибер, копар и магдонос.

подготовка

Компири, моркови, кромид сече на мали парчиња и варете додека не се подготвени во солена вода. Победи јајца и сол, брашно и млеко, истури врз подмачкан загреана тава и пржете околу 2 минути, а потоа донесе на подготвеност во рерна. Служат едни со плоча се стави во едно парче на омлет, додадете путер и посипете со сецкан билки супа.

вегетаријанска супа

Бара: 500 гр зелка (свежи) 4 компири, моркови, 1, 1 кромид, домати 2-3, 1 лажица масло. l. растително масло, 1 лажица масло. l. брашно, сол, копар и магдонос.

подготовка

Ситно сечкани компири и кромид, домати и решетки изгори и кора, рендан зелка, растително масло spasserovat брашно. Сварете го зеленчукот во солена вода. Кога готвење, додадете брашно супа СРЈ (пред-разредува со мала количина на зеленчук супа од супа). Служи на супа со кисела павлака и зачинете со сецкан копар и магдонос.

Супа од цвекло со млади блузи репка

Бара 3 млади листови од цвекло, 4-5 компири, 2-3 свежи домати, 1 морков, 2 главици кромид, сол, грашок слатка пиперка, копар и магдонос.

подготовка

Морков, цвекло и кромид ситно се сече, се стави во врела вода и готвење за околу 10 минути, а потоа додадете излупени домати, сечкани компири и листови од цвекло (претходно се сече на нив и Параболоид), црн пипер и ловоров лист. Служат сезона супа со кисела павлака и посипете со ситно сецкан зеленчук.

Француски кромид супа

Бара: 500 г компири, 250 гр кромид (слатко, или праз), 500 грама млеко, 2 лажици. l. путер или масло, 1,3 литри вода, сол, црн пипер, копар и магдонос.

подготовка

Стави во тава и топлина масло, додадете сецкан кромид, темен тоа. Потоа додадете вода и ставете сецкани компири, сол, црн пипер. Готви за околу 50 минути, потоа се става во млекото супа врие и се готви за уште 5-7 минути. Служат додадете павлака и сецкани билки за да се зајакне и магдонос.

карфиол супа

Бара: 500 г компири 1 средно карфиол, 1,5 литри млеко, 2-3 лажици. l. путер, сол, бибер, копар и магдонос по вкус.

подготовка

Поделете ги во карфиол florets, готви, да се исцеди. Компири сече на мали парчиња и се вари во посолена млеко. Кога компирите се готват, да додадете карфиол, донесе до вриење и се готви за уште 2-3 минути. А потоа избришете супа низ сито, повторно стави на тивок оган и да ја доведе до вриење. Ако супа е премногу дебела, додадете малку топло млеко. По крајот на готвењето да се стави во супа путер. Оваа супа е добро обезбедени на табелата со билки и мали крекери или тост.

Компир чорба со домати

Бара 6 компир, домати 5, 2 моркови, 2 кромид, магдонос корен 1, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. путер, сол, копар и магдонос.

подготовка

Направете фил сецкани и пржете во растително масло од морков, кромид и магдонос корен. Компири сече на мали парчиња и се вари, додадете полнење и сецкани домати, врие за 3-6 минути, даде, сезона со путер. Кога сервирате, сезоната со свежо сецкан копар и магдонос.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти овошје супи со природна хранаРецепти овошје супи со природна храна
Пијат рецепти вегетаријанска кујнаПијат рецепти вегетаријанска кујна
Рецепти за болести на органите на видотРецепти за болести на органите на видот
Рецепти пијалаци за деца од една година до три годиниРецепти пијалаци за деца од една година до три години
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти пијалаци во посебна хранаРецепти пијалаци во посебна храна
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
» » » Рецепти за респираторни болести