ma.gurushealth.ru

Рецепти за болести на уринарниот систем

Видео: Говедско и дијабетес. Рецепти со говедско месо јадења за дијабетичари

Салата од бела зелка

Бара: 200 грама зелка, 1-2 лажици. l. растително масло, сол по вкус, 2 лажици. l. ситно сецкан магдонос и копар.

подготовка

Зелка траг и мелење со сол и оставете за 30-40 минути, стискаш, се меша со ситно сецкан копар и магдонос, сезона растително масло.

Салата од краставици

Бара: 100 гр свежи краставици, 2-3 лист свежа салата, 50 гр јогурт или кисело млеко, 1 лажица масло. l. сецкани копар и магдонос, сол по вкус.

подготовка

Салата исплакнете и ги на мали парчиња, се меша со сецкан краставица парчиња, додадете јогурт или кисело млеко, се меша добро. Посипете со сецкан копар и магдонос.

Салата од тиква и мед

Бара: 100 грама на суровини и тиква, 1 голема јаболко, 2 лажици. l. мед.

подготовка

Суровини тиква решетки и се меша со мед и оставете 30 минути. Apple решетки и се меша со тиква. Да му служи на салата може да биде украсена со јаболко парчиња.

Салата со цвекло, суви кајсии и тиква

Бара: 150 g на суровини тиква, 100 g зовриена шеќерна репка, 50 g на суви кајсии, 3 лажици. l. павлака, 1 лажица масло. l. сецкани копар.

подготовка

Цвекло и тиква решетки, да додадете натопени суви кајсии, сецкани копар. Кисела павлака.

Салата со јаболка и ореви

Потребна 1 голема јаболко, 2 лажици. l. мелени ореви кернели, 2 лажици. l. павлака, малку цимет.

подготовка

Apple решетки и се меша со ореви, истурете ја киселата павлака. можете да додадете цимет на врвот на нож ако сакате.

Салата со јаболка и сливи

Бара: 100 g јаболка, портокали 100 g, 50 g на суви сливи, 2 лажици. l. павлака, шеќер по вкус.

подготовка

Јаболката се сече на мали парчиња. Сливи впие, да се издувам, извадете го семето и се сече на мали парчиња. Портокалова кора и се сече на тенки парчиња мали. Сите плодови се меша и павлака. Ставете шеќер по вкус.

тиква пире

Бара: 350 гр тиква, 70 гр млеко, 1 лажица масло. l. гриз 1 час. l. путер, шеќер по вкус.

подготовка

Тиква решетки, да додадете малку вода и почнаа да растат до испарување на течност, а потоа нанесуваат низ сито, да додадете млеко и да ја доведе до вриење. По врие прелива гриз, се меша добро и се вари 10-15 минути. На готовиот сос стави путер и шеќер по вкус.

braised моркови

Бара: 300 гр морков, 60 g на суви сливи, 2 лажички .. брашно, 1-2 часа. л. шеќер, 1 лажица масло. l. павлака, 1 лажица масло. l. путер.

подготовка

Моркови се сече на мали парчиња, се посипува врела вода и чорба до тендер. Режеш се посипува врела вода и се остава да се издува за 1 час, а потоа отстранете јами и се сече на парчиња. Промешајте во моркови, сливи, путер и шеќер, ги стави во форма, путер, истурете ја киселата павлака и брашно сос, го стави во рерна додека готви.

компир колачи

Бара: 600 g на компир, саго 70 g, 1 јајце, 3 лажици. l. сецкан кромид, 2 лажици. l. брашно, 2 лажици. l. путер, 2 лажици. l. сецкани копар, сол по вкус.

подготовка

Саго вриење. Компирите се варат, се мешаат со јајца и брашно и се меша добро. Ситно исецка на кромид и пропржете во путер, додадете зеленчук и варено саго. Компир тестото на еднакви парчиња. Секое парче од тортата да се направи, да се стави на нејзиниот кутии на кромид и саго, печат на рабовите, се тркалаат во брашно и пржете. Послужете се прелива павлака и посипете со ситно сецкан зеленчук.

Pilaf саго и овошје

Бара: 200 g на саго, 80 g на суви сливи, 100 g јаболко 50 g јаболко 50 g суво грозје, 3 лажици. l. путер, шеќер по вкус.

подготовка

Сливи, суво грозје и биста, исплакнете и да се пополни со врела вода за 30 минути да се издувам, а потоа отстранете ја коска од сливи и исецка на мали парчиња. Саго варат, се меша со сливи, суво грозје и рендан на груб ренде јаболко. Додадете шеќер и путер.

вегетаријанска супа

Бара: 500 g компир, зелка, 300 g, 150 g на тиквички, 100 g моркови, кромид 1/2, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 2 лажици. l. путер.

подготовка

Уништите зелка и се става во тенџере со вода што врие, додадете сецкани компири, тиквички и темен во путер сечка на ситно моркови и кромид. Готви до тендер, сезона со путер. Служи на супа да се стави во сецкани копар и павлака.

Млеко супа со репа и моркови

Бара: 600 мл млеко, 600 мл вода, 500 гр репа, моркови 200 g, 2/3 чаша тестенини, сол по вкус.

подготовка

Моркови и репа решетки, се стави во врела вода и варете додека не омекне, а потоа додадете топло млеко, да се вари и се стави на тестенини. Гответе додека подготвени. Во готовиот супа додадете малку путер.

Млеко супа со кнедли

Бара: 600 мл млеко, 250 ml вода, 500 гр варени компири, 2 лажици. l. путер, 3 суп.л-патки. l. брашно, 1 јајце, сол по вкус.

подготовка

Каша компири, додадете брашно, путер и јајца, се меша добро, се посолува по вкус. млеко во тавата топлина и вода. Кога смесата врие, да го стартуваш компир кнедли (ставајќи ги во склопот со користење на две лажици) и ги доведе да врие додека не се подготвени. Подгответе супа пополнете го со путер и посипете со ситно сецкан копар.

Млеко супа со зелка

Бара: 1 литар млеко, 1 кг зелка, 200 г моркови, магдонос 1, 1 лажица масло. l. ситно сецкан копар, сол по вкус.

подготовка

Моркови и магдонос (корен) решетки, се меша со рендан зелка и се вари додека омекнат во мала количина на вода. Потоа се става млеко да зоврие и да ги отстрани од топлина. Оставете го да отстои 10-15 минути. Служат посеан со сецкан копар.

Супа со моркови и јогурт

Бара: 300 грама моркови, 3 чаши јогурт, сол или шеќер по вкус.

подготовка

Моркови решетки и се прелива јогурт. Додадете шеќер по вкус, се промешува.

Изварка и морков

Бара: 600 g на сирење, 300 г моркови, 3 лажици. l. путер, 2 лажици. l. гриз, 1 јајце, 3 лажици. l. шеќер, 120 грама брашно, сол по вкус.

подготовка

Решетки морков на груб ренде и чорба во путер додека тендер, а потоа додадете гриз и готви, мешајќи, додека отокот гриз, а потоа отстранете од топлина и се излади, додадете сирење, шеќер, јајца, брашно и се меша добро. Од како резултат на маса да се направи со изварка и пржете ги во тава со масло и се пече во рерна. Служат посипете сирење палачинки со кисела павлака.

braised модар патлиџан

Бара: 400 гр модар патлиџан, домати 2, 200 гр павлака, 3 лажици. l. копар, сол.

подготовка

Модар патлиџан се сече на мали парчиња, додадете исечени домати, се прелива крем и да ја доведе до вриење, а потоа се вари 10 минути, сол по вкус. Избриши од топлина и оставете го да отстои 15 минути. При сервирање, посипете со ситно сецкан копар.

Супа од краставици и моркови

Потребно: 7 свежи краставици, 2 моркови, 3 чаши вода, 3 чаши млеко, 3 суп.л-патки. l. павлака, 3 лажици. l. сецкани копар и магдонос.

подготовка

Краставици сече во мали парчиња, моркови решетки. Промешајте во моркови, краставици, ладно варени млеко, павлака, зовриена вода и свежи билки и се сервира.

грав чорба

Бара: 500 г компири, 300 г соја, 1,5 литри супа, 1 кромид, 1 лажица масло. l. брашно, 1 лажица масло. l. растително масло, сол, копар.

подготовка

Соја се натопени во текот на ноќта, а потоа варени во вода со истиот мекост (готвење на ниски температури). Компири сече на мали парчиња и капка во врела вода и се готви за половина час. Кромид и пржете го брашното во растително масло, се разредува со супа и се стави во супа. Додади во супата варени соја грав, се вари. Послужете со кисела павлака и сецкани копар.

супа од зеленчук со домати

Бара 9 компир клубени, 1 литар зеленчук супа, 2 моркови, магдонос 1, 4 домат, 2 лажици. l. растително масло, 1 кромид, сол, павлака, копар или магдонос.

подготовка

Компири и магдонос корен сече на мали парчиња и го стави во врела супа. Моркови и кромид СРЈ и да додадете на супа. Готви до тендер. Доматите се сече на парчиња и пропржете во путер. Кога на маса во секоја плочка да се стави темен парчиња од домати. Зачин супа павлака и посипете со ситно сецкан зеленчук.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Рецепти за болести на уринарниот систем