ma.gurushealth.ru

Рецепти со болестите на крвта

супи

грав чорба

Потребно: 1,5 чаши грав, 1 магдонос корен, 1 кромид, 1 лажица масло. l. домат Пире, 2 лажици. l. масло.

подготовка

Потопете грав, а потоа и го стави да се вари. Ситно сецкан кромид корени и да го изгаснат масло со доматно пире. По 30 минути на готвење додадете грав задушени кромид и корени, ловоров лист, сол и продолжи да се готви сварен грав.

Зелка супа со свежа зелка

Бара: 500 гр говедско месо, 500 грама свежи корени зелка и 200 гр кромид, 2 лажици. l. масло, 200 g на домати.

подготовка

готвач супа, 2 часа за да се отстрани месо за готвење. Како резултат на супа супа тенџере, парен извештај, каде што корените на кромид и потоа го ставаат на месо и рендан зелка, се вари 35 минути. 10 минути пред крајот на готвењето, супа додадете ловоров лист, сол. Тоа е можно да додадете компири и домати, кои откако ќе бидат исполнети со зелка, за 15 минути во супа тенџере се става ситно сецкани компири и домати парчиња - заедно со зачини.

зелена супа

Бара: 500 g на месо, спанаќ 500 g 200 g киселица, 1 магдонос, 1 кромид, 2 лажици. l. масло.

подготовка

Измиениот спанаќ готви до омекнување и нанесуваат низ сито. Измиениот киселица внимателно оди преку и да ги намали големи листови. Ситно сецкан кромид корени и изгаснат супа сад со масло. Потоа здипли во подготвената тава спанаќ, промешајте, додадете супа спанаќ, ловоров лист и се готви за 20 минути. 5 минути пред крајот на готвењето во извештајот тава киселица лисја и сол. Во една чинија супа, можете да додадете павлака по вкус.

марината

Бара: 500 g на говедско месо бубрезите, 2 краставици, магдонос корен 2, 1 целер, 1 кромид, 4 компири, 2 лажици. l. нафта и 100 g на салата или киселица.

подготовка

Бубрезите се ослободи од масти и филмови, се сече секоја бубрезите во четири дела, се мие, се стави во тенџере и се прелива со вода, донесе до вриење. Исцедете повторно да се исплакнат со бубрезите, пополнете го со вода за пиење и за готвење за 1,5 часа. Ситно сецкан кромид корени и да го изгаснат нафта во супа сад.

Потоа отстранете од топлина и сезоната супа краставици и компири, се сече на коцки, се посипува со бубрезите супа и варете околу 30 минути. Над 8 минути пред крајот на готвењето додадете сецкани киселица и сол. Пред поднесување на јадење на маса, се стави на марината во бубрезите, ситно, павлака и ситно сецкан зеленчук.

супа од зеленчук

Бара: 500 гр месо, 500 гр компири, 200 гр свежа зелка, 200 g на домати корени и 200 гр кромид, 2 лажици. l. масло, 100 гр салата или спанаќ.

подготовка

Вари супа. Измиениот зелка сече на мали парчиња. Исечени корени и го стави на користење кромид масло во супа сад. Потоа, отстранување на пан од топлина, извештај сецкани зелка, да додадете на заладените супа, го стави на оган и да ја доведе до вриење, сезоната со сецкани компири и готви за 30 минути.

5 минути пред крајот на готвењето додадете сецкани листови спанаќ или зелена салата, домати, ловоров лист, сол. Пред сервирање, можете да додадете павлака супа плоча. Супа од зеленчук може да се готви во печурка или зеленчук супа.

салати

Шарен салата со соја сирење

Бара: 150 g на соја сирење, зелена салата, домат 2, 1 кромид, 1 слатка пиперка, магдонос, 3 лажици. l. оцет, 1 час. l. сенф, лук, 6 лажици. l. сончогледово масло.

подготовка

Исплакнат зелена салата остава темелно чисти и суви. Доматите се сече на парчиња и пиперки - мали парчиња. Исецка кромид прстени. Подгответе прелив за салата (оцет микс пире од лук, сол, сенф и сончогледово масло). Темелно се меша сите состојки. Красат коцки салата сирење и магдонос.

Салата од јаболка и моркови со ореви

Бара: 300 g јаболка, моркови 200 g, 100 g на орев кернели, 2 лажици. l. мајонез.

подготовка

Излупени јаболка сече на ленти. Моркови решетки. Кернели се посипува врела вода, да се ослободи од школка и ситно намали. Измешајте ги сите состојки и додадете мајонез, сезоната со сол. Стави во салата сад и гарнитури на готовиот сад различни зеленчук.

Карфиол салата, свежи краставици и домати

Бара: 500 г моркови, 200 г краставици, 200 гр домати, еден куп зелени кромид, 1,5 ул. l. на смесата од павлака и мајонез, сол и шеќер.

подготовка

Миење на зелка, тоа се делат во мали florets и готви до тендер. Краставици и домати сече на парчиња. Ситно исецка кромид. Измешајте ги сите зеленчук, додадете шеќер, сол и мешавина од мајонез и павлака. Стави во салата сад, богато декорација парчиња краставици и домати.

Салата од компир и грав

Бара: 150 g грав, 500 г компири, 2 кромид, 1 домат, сол, 150 ml супа, 4 лажици. l. сончогледово масло, 4 лажици. l. оцет, разни билки (магдонос, копар, целер).

подготовка

Излупени и исечени вари грав за 9 минути во солена вода, а потоа се стави на ладно место. Излупете го компирот излупени и се сече на мали коцки. Исецка кромид прстени. Доматите кора и се сече на мали парчиња. Подгответе сос (во каша додадете оцет, масло, сол и билки). Темелно се меша сите состојки на салата. Гарнитури подготвени антена магдонос лисја.

салата месо растително масло

Бара: 70 гр месо, 50 гр компир, 30 g на свежи краставици, грашок 20 g, 1 јајце, 20 гр домати 30 гр јаболка, 10 грама на салата, 15 g на сончогледово масло, 5 g на оцет.

подготовка

Готви и се излади на месо. Повеќето од сека, а остатокот се сече на тенки парчиња. Варени компири исецка. Истата постапка се направи со варени јајца, краставици, домати, јаболка, и зелени кромид. Измешајте ги сите зеленчук со месо, додадете грашок, масло и оцет. Стави резултат на маса во сад и се украсуваат со парчиња месо и салата.

BJ Lamikhov, С.В. Glushchenko, Д.А. Nikulin, Соединетите Американски Држави Podkolzina, МВ Bigeeva, EA Matykina
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Рецепти зеленчук супи со природна хранаРецепти зеленчук супи со природна храна
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти зеленчук јадења со природна хранаРецепти зеленчук јадења со природна храна
Рецепти супа, пире од компири со природна хранаРецепти супа, пире од компири со природна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
» » » Рецепти со болестите на крвта