ma.gurushealth.ru

Готвење за болести на нервниот систем

Видео: / Pilaf / леќата / вегетаријанска рецепти / јадења во АМЦ /

Ладна супа од домати

Бара: 250 гр кисело млеко, домати 2, 1 чешне лук, 1 лажица масло. l. сецкани копар и магдонос.

подготовка

Доматите се попарени со врела вода, отстранување на кора и каша со лук. Ставете на кисело млеко, посипете со сецкан билки.

Ладна супа од краставица и јогурт

Бара: 350 g краставица, 2 чаши матеница (или јогурт), 3-4 лажици. l. орев кернели, 1 лажица масло. l. растително масло, 2-3 чешниња лук, анасон билки, сол.

подготовка

Мелени лук и се меша со мелени јатки од ореви, сол и растително масло, се прелива шлаг јогурт. Краставици ситно сецкани и се меша со добиени кефир тежина на разредена со вода до саканата конзистентност, посипете сецкани билки и се сервира.

компир чорба

Бара: 500 g на компир, 3 кромид, 1 куп cilantro (коријандер), или било која друга зеленило на вкус, 3 лажици. l. растително масло, 2 тврдо варени јајца, сол.

подготовка

Компири и кромид се чисти и се готви на целиот во солена вода. Потоа направи компир, кромид пире (миксер или tolkushkoy). Додади во пире од растително масло и голем број на компир, кромид супа, да се добие на конзистентноста на течни крем. Додадете сецкани cilantro супа, стави на оган. Откако супа врие, отстрани од топлина и се зачинува со сецкан јајца. Кога маса можеш сезона со бибер и билки.

супа од зеленчук

Бара: 450 g компир 1 морков, магдонос 1, 1 кромид, 1-2 лажици. l. растително масло, 1 тврдо варени јајца, 1-2 лукчиња.

подготовка

Компири сече на мали парчиња и го стави во врела вода. Подготовка на филот: пржете во растително масло, ситно сецкан кромид, морков и магдонос. Кога компирите се готви до меки, да додадете гориво, донесе до вриење и се стави пире со сол и жолчка од јајце лук. На готовиот супа да се стави кисела павлака и ситно сецкани белка од јајце, зелена боја.

грав чорба

Бара: 450 g месо, 350 g на грав, морков 1, 1 кромид, магдонос 1, 2-3 компир клубенот, 2-3 домат, сол, зелена боја.

подготовка

Грав натопени во ладна вода во текот на ноќта, потрошувачка на вода во утринските часови. Вари супа. Стави грав супа и варете додека тендер на тивок оган. Изгори домати со врела вода, кора и каша. Кога гравот стане мека, додадете врела супа рендан морков, кромид, магдонос, компир и домати и варете уште 20 минути. Кога маса попрскана со сецкан магдонос. Можеш сезона со кисела павлака.

Свеж домат и кисело супа

Бара 2 домати, 150 g на течни крем, 4 лажици. l. Херкул, копар.

подготовка

Изгори домати со врела вода и кора, се фаќа низ сито и се меша со кисела павлака. Истурете оваа мешавина во текот на овес. Остава да отстои 30 мин (додека тендер снегулки). Посипете со ситно сецкан зеленчук.

Borsch со сливи

Бара 1 репка, 500 g на зелка, 1 кромид, 1-2 лажици. l. путер, 300 гр компири, 250 g на суви сливи, копар и магдонос, сол.

подготовка

Режеш плакнење и впие, а потоа се исцеди водата и одржување, и ослободување од режеш јами. Зелка и кромид траг, цвекло ситно сецкан или решетки, додадете путер и вода и изгаснат до половина.

Потоа додадете топла вода и сецкани компири, донесе на подготвеност. За 5 минути додека готви во која се става супа инфузија на сливи на. Кога на маса во секоја плочка да се стави неколку бобинки сливи, се прелива супа, сезона со кисела павлака и сецкан копар и магдонос.

Компир чорба со киселица

Бара: 300 g киселица, 6 клубени од компир, морков 2, 2 кромид, 1 магдонос, копар и магдонос, сол.

подготовка

Фрај во мала количина на растително масло со сецкан кромид, морков и магдонос корен. Компири сече на мали парчиња и да го испуштите во вода што врие, додадете темен зеленчук и сол, донесе на подготвеност. За 5-7 минути додека не е подготвен да се кандидира во сецкани киселица супа. Супа хранат со кисела павлака и сецкан магдонос и копар.

Крем тиква

Бара: 500 г тиква, 2 лажици. l. пченица (или некој друг) брашно 1-2 лажици. l. путер, 1 литар зеленчук супа, павлака, копар и магдонос, сол.

подготовка

тиква се сече на мали парчиња, simmered во малку супа и се прелива супа и сол зеленчук. Гответе додека подготвени. Послужете со кисела павлака и ситно сецкан зеленчук.

Месо супа со киселица

Бара: 200 грама говедско месо, 200 грама киселица, 200 г компири, 2 варени јајца, 1 кромид, 1 магдонос корен, 1 лажица масло. l. растително масло, копар и магдонос да вкус сол.

подготовка

Сварете говедско месо. Ситно сецкан кромид и магдонос, spasserovat растително масло или изгасне со додавање на вода и масло. врела супа стави сецкани компири и се вари за 10-15 минути, а потоа додадете темен (или бари на пареа) зеленчук, сецкани киселица. На готовиот супа да се стави сецкан јајца. Кога маса супа павлака, посипете со билки.

Супа со салата

Бара: 400 g компир 1 голема зелена салата зрак или cress, 2 лажици. l. путер, 4-5 уметност. l. павлака, chives, сол и бибер по вкус.

подготовка

Вари компири и го ласкател направи. Салата кратко пропржете во путер, сезоната со сол и се меша со компири, додадете компирот супа (супа саканата дебелина), додадете ја киселата павлака. Кога маса красат супа со ситно сецкани зелени кромид и свежа зелена салата.

Пилешка супа со компири бебе

Бара: 1/2 пилешко месо (околу 600 g), 600 г млади компири, 1 морков, магдонос корен 1, 1 лажица масло. l. путер или растително масло, сол, копар.

подготовка

Пилешко вриење и отстранети од супа. Младите компир кора и се готви во пилешки бујон со масло, кромид и копар (компир готви цел број). Кога на маса во секоја плочка да се стави на парче пилешко месо, компири и истурете сите супа и гарнитури со ситно сецкан копар.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Готвење за болести на нервниот систем