ma.GurusHealth.ru

Готвење за болести на дигестивниот системлеќата гриз

Треба: 1 чаша леќата 2 чаши вода, 1/2 чаша суво грозје, 2 лажици. l. путер.

подготовка: Леќата се средиме и се стави во врела вода, се готви до дебел, на крајот на готвењето, додадете путер, отстрани од топлина. Завиткајте го садот во нешто топло и оставете uprevaniya. Суво грозје вид и се вари во мала количина на вода за да омекне за 3-5 минути. Готови микс каша со суво грозје и се сервира.

Ориз каша со сливи

Треба: 1/2 чаша ориз, 200 грама суви сливи, 2 лажици. l. мед.

подготовка: Кук каменувани сливи, отстрани од супа. готви супа ориз сварен, се исцеди се меша со сецкан сливи и мед. Наместо ориз, може да се земе било кој житарки (овес, леќата) по вкус.

"Каша" Модар патлиџан

Задолжителни: 3-4 мали патлиџан, 1 чешне лук, 2-4 домати, 2 лажици. l. растително масло, сол, копар, 1 лукче.

подготовка: Модар патлиџан се сече на половина, имаат 50 минути во солена вода (спушти на горчина), стискаш и се пече во рерна. А потоа кора и мелење лажица (по можност дрво), да се додаде како резултат на маса на ситно сецкан кромид, излупени и сецкани домати, сол, растителни пополни масло. Кога маса во "каша", додадете сецкан лук и копар.

задушени од тиква

Бара: 500 г тиква, 2-3 јаболка, 2 лажици. l. шеќер, 1-2 лажици. l. путер.

подготовка: Тиква и јаболко кора и семиња, се сече на мали парчиња, се стави во тенџере, додадете вода, посипете со шеќер и готви до тендер. Во готовиот сад за да додадете путер. Кога на маса може да се посипете цимет или рендан кора од лимон.

репа полнети

Се бара: 1 репка, 1 морков, 1 кромид, 1 тврдо варени јајца, 1-2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. павлака, копар и магдонос, сол по вкус.

подготовка: Репка кора и варете додека не омекне, а потоа отстранете средината и исецка на телото. Spasserovat растително масло, ситно сецкан кромид и морков, се меша со сецкан јајце и репка пулпа. Наполнете го репка доби месо, ситен дожд со путер и се пече во рерна додека готви. Кога на маса се прелива репка павлака, посипете со ситно сецкан копар или магдонос.

Крем тиква

Бара: 500g тиква 200g мали бисквити, 200 мл млеко.

подготовкаТиква кора и семиња, решетки, се стави во тенџере, се прелива со вода (1 см над тиква), и го стави на 5-7 минути. Леб сече на мали парчиња и сува во рерна. Доби петарди додадете на тиквата, сите се одржи на оган за 3-5 минути, а потоа се прелива млеко, донесе до вриење и да ги отстрани од топлина. Сезона со путер. Служат посеан со ситно сецкан зеленчук.

компир палачинки

Бара: 300 g компир, 4 лажици. l. брашно, 1 јајце, 100 гр млеко, 3 суп.л-патки. l. путер, магдонос и копар, мајонез или павлака, сол.

подготовка: Решетки компири на груб ренде, додадете сол, додадете брашно, сецкани билки, јајца, млеко и се меша темелно. Како резултат на тесто со излез загреана, подмачкана тава и пржете на сите страни. Послужете топло со кисела павлака и сецкани свежи билки.

компир кнедли

Бара: 400 г компири, 3 лажици. l. путер, 1-2 јајца, 4 лажици. l. брашно, 40 г рендано сирење, сол по вкус.

подготовка: Компирите се варат во нивните јами, кора и каша или критикувам. Додадете јајца, брашно, рендано сирење, путер, сол. Како резултат на маса да се намали на кнедли, ги стави во врела посолена вода и се вари 10-15 минути.

Потоа се свитка кнедли во сито, да се исуши надвор, се стави во форма, посипете со рендано сирење, посипете со стопен путер и место за 10-15 минути во рерна. Служат посеан со ситно сецкан зеленчук кнедли.

Тепсија со тиква

Бара: 400 г компири, 300 гр тиква, 1 кромид, 100 грама павлака.

подготовкаКомпири и тиква кора и се сече на парчиња, кромид сече во мали парчиња. Стави зеленчук во форма на сол, се прелива крем и се пече во рерна за печење (под поклопецот) за 30-40 минути.

Компир "пица"

Бара: 450 g компири, 150 g на карфиол 1 морков, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. рендано сирење, 2 јајца, сол по вкус, копар.

подготовка: Излупете и се вари компири, каша или критикувам, да додадете јајце, сол, се меша добро. Од како резултат на маса да се направи мали колачи, и положи ги на подмачкан сад за печење.

Вари карфиол и расклопување во мали цветови. Вари моркови и решетки. Кук тврдо варени јајца и ситно се исецка. Измешајте ги јајцето и зеленчук и го стави на компир палачинки, по правење колачи во мали депресии. Посипете рендан кашкавал и се пече во рерна (20 минути). Служат колачи може да се прелива павлака и посипете со ситно сецкан копар.

компир тепсија

Бара: 500 г компири, 2 јаболка, 2 домати, 100 гр павлака, копар, сол по вкус.

подготовкаКомпири сече на парчиња, јаболко кора и се сече на тенки парчиња, домати ослободување од кожата и се сече на кругови. Измешајте ги сите состојки и ставете ги во сад за печење, додадете сол, истурете павлака, капак и се пече во рерна (околу 25-30 минути). Служат посеан со сецкан копар.

Тепсија со тиквички

Потребна 1 тиквички просечна големина, 400 г компири, 200 гр павлака, 2 лажици. l. рендано сирење, копар, сол по вкус.

подготовка: Излупени компири сече на парчиња. Тиквички излупени и се сече на парчиња. Во форма на слоеви за да се стави на компири и тиквички, сезоната со сол и се прелива павлака, посипете со рендано сирење, го стави во рерна за печење (30-35 мин). На готовиот сад е посеан со ситно сецкан копар.

Карфиол со путер и јајца

Бара: 450 g карфиол, 2 јајца, 1 кромид, 3-4 лажици. l. путер, сол, копар вкус.

подготовка: Карфиол вриење до половина во солена вода, и одвод на разделените во помали inflorescences. Ситно сецкан кромид чорба во масло за 3-5 минути, а потоа се стави на карфиол, додадете путер, покријте и оставете за 5-10 минути. А потоа се прелива тепани јајца се меша со сецкан копар, покријте и задржи на оган додека не варени јајца.

Омлет со карфиол

Бара: 150 g на карфиол 1 лажиче .. путер, 2 белки од јајца, 2-3 лажици. l. млеко, 2 лажици. l. кисела павлака.

подготовка: Карфиол се вари во посолена вода и расклопуваат во помали inflorescences здипли во подмачкана тава, се прелива мешавина на млеко и жолчките, се пече во рерна. Подготвени омлет прелива павлака и посипете со ситно сецкан копар.

зеленчук рижото

Бара: 100 гр ориз, 1 кромид, 1 морков, 1-2 домати, слатка пиперка 1, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус, копар.

подготовкаРајс се стави во тенџере, се посипува 2 чаши вода (врела вода), покријте и готви до тендер на тивок оган. Потоа додадете пржете во растително масло со сецкан кромид, моркови, пиперки и домати, се меша со ориз и нека готви за 5 минути. Во готови pilaf додадете ситно сецкан копар.

малина супа

Бара: 1 чаша малини, 1 чаша млеко, 1 лажичка .. мед.

подготовка: Бришење малини, истурете млеко, додадете мед, се промешува. Се стави во сад и се јаде со крекери или тост.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на разни јадења во вегетаријанска кујнаПодготовка на разни јадења во вегетаријанска кујна
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти топли јадења во борбата против дебелинатаРецепти топли јадења во борбата против дебелината
Рецепти за слаб имунитетРецепти за слаб имунитет
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
» » » Готвење за болести на дигестивниот систем