ma.gurushealth.ru

Подготовка на салати и ладни ужинки во борбата против дебелината

Видео: Тања Rybakova во преносот нека зборува."карго 200"(05.02.2013)

Салата со рак стапчиња

Бара: 200 гр сурими, 100 грама зелени (конзервирана) грашок, 100 г варена пченка, 1 тврдо варени јајца, 1 кисела краставица, лук глава 1, 2-3 лажици. l. сецкан магдонос, 2-3 лажици. l. мајонез или павлака, 5-7 маслинки, неколку sprigs на магдонос за декорација, сол и бибер по вкус.

подготовка

Исечени рак стапчиња меша со ситно сецкани краставица, сецкани јајце, варена пченка, грашок, сецкан кромид и сецкан магдонос, сезона со мајонез, сол и бибер по вкус, добро се меша, се стави слајд во салата сад и гарнитури со маслинки и магдонос sprigs.

салата сирење

Потребна 2 варени јајца, 150 гр рендан кашкавал, 2-3 лажици. l. мајонез или павлака, 2 лажици. l. сецкан магдонос.

подготовка

Ситно сецкан тврдо варени јајца се меша со рендан сирење и мајонез, добро се меша, се стави во салата сад, посипете со сецкан магдонос. Ако сакате тежина во оваа салата може да додадете ситно сецкан кромид или мелени лук.

Грав салата, цвекло и компири

Бара: 1 чаша бело варен грав, компир клубенот 3, 200 гр варено цвекло, пиперки 1, 1 кромид, 2-3 лажици. l. сецкан магдонос и копар, 3 лажици. l. мајонез или павлака, сол и бибер по вкус.

подготовка

Компири добро измиени, варени во јакни, кора, се сече на мали коцки. Микс сецкани варено цвекло, компири, грав, сецкан кромид, сецкани пиперка носителка, сецкани копар и магдонос. Се облекуваат на салата со мајонез, сол и бибер по вкус, се стави слајд во салата сад и гарнитури со sprigs на свежи билки и некои кромид прстени.

Салата од аспарагус и компири

Бара: 300 g аспарагус, две компир клубенот, 1 морков, 2-3 лажици. l. мајонез или павлака, 1 солени или кисела краставица, 5-7 маслинки, 1 лажица масло. l. сецкан магдонос, 1 лажица масло. l. мелени листови на тарос, сол и бел бибер по вкус, неколку sprigs на магдонос.

подготовка

Исплакнете аспарагус, се вари, се сече на мали (1,5-2 см) парчиња. Компири измие, варени во јакни, кора, се сече на мали коцки. Вари моркови и се сече на мали парчиња. Солени или кисела краставица, ситно сецкани, се меша со аспарагус, компир, морков, сецкан магдонос и тарос, сол и бибер по вкус, сезона со мајонез, се промешува и се стави во салата сад и гарнитури со маслинки и магдонос sprigs.

Салата од пченка, јаболка и компири

Се бара: 2 јаболка, 3/4 шолја варена пченка, варени компири клубенот 2-3, 3 суп.л-патки. l. ситно сецкани зелени кромид, 3 суп.л-патки. l. мајонез, сол и бибер по вкус, магдонос.

подготовка

Излупени и семиња од јаболка сече во мали парчиња, додадете ситно ситно компири, варена пченка, сецкани зелени кромид, сол и бибер по вкус, мајонез и се меша добро. Стави во салата сад или салата сад и гарнитури со магдонос.

Салата со алги

Бара: 150 g на конзервирана морски зелка, кромид главата 1, 1-2 варени јајца, 3 зовриена компир клубенот, 3 лажици. l. сецкан магдонос, 3 лажици. l. мајонез, сол и бибер по вкус.

подготовка

Се меша со ситно сечкан млад варени компири со ситно сецкан јајца, сецкан кромид, алги и ситно сецкан магдонос. Се облекуваат на салата со мајонез, добро се меша, се стави во салата сад и гарнитури со sprigs на свеж магдонос. Сол и бибер по вкус.

Салата со моркови и целер

Бара: 250 г карфиол, 250 грама целер корен, компир клубенот 2-3, 2-3 домати, 2 варени јајца, 3 лажици. l. мајонез, 3 лажици. l. сецкани копар или магдонос, сол и бибер по вкус.

подготовка

Карфиол испуштени за 5-10 минути во солена вода, а потоа да се исплакнат, расклопуваат во florets и се вари додека готви (на пареа или солена вода). Целер, и компири се излупени, се мие и се варат (бари на пареа или во солена вода) сварен (готвење одделно од едни на други), да се излади, се сече на парчиња. Тврдо варени јајца ситно се исецка. Изми доматите на парчиња. Измешајте ги сите зеленчук, сол и бибер по вкус, сезона со мајонез, се меша добро и посипете со сецкан магдонос или копра.

францускиот салата

Бара 1 млади модар патлиџан, домат 2-3, 3 клубенот на компир, 100 гр маслинки, 50-70 g на рендан рен 2 чешниња лук, 2 лажици. l. сок од лимон, 3 суп.л-патки. l. маслиново масло, копар и магдонос, сол по вкус.

подготовка

Компири и изми, варени во јакни, кора, се сече на парчиња. Домати и модар патлиџан кора и се сече на парчиња. Измешајте компири, модар патлиџан, домати, рендан рен се прелива облекување направени од мелени лук сол, се меша со сок од лимон и маслиново масло. Салата микс, гарнитури со маслинки (маслинки) и сецкан свеж копар и магдонос.

Салата со rutabaga

Бара: 150 g rutabaga, варени компири клубенот 1-2, 100 грама грашок, 100 гр свежа салата, варени јајца 2, член 3-4. l. мајонез, сол по вкус.

подготовка

Репа да се чисти, се мие и се вари, се сече на мали парчиња, се меша со ситно сечкани компири, грашок и сецкани зелена салата, сол по вкус, сезона со мајонез, се меша добро и се стави во сад за салата. Покријте со исечени варени јајца парчиња.

Кошеви на домати

Бара: 6 зрели домати, 3 колбаси, 4 лажици. l. сецкан магдонос, 1-2 лажички сенф, краставички 2, 3 лажици. l. мајонез, 6 зелена салата лисја, сол и бибер по вкус.

подготовка

Го сече врвот домати, една лажичка нежно отстранување на внатрешниот пулпа. Ситно исецка на кисели краставички и колбаси, додадете сецкан магдонос, сенф, сол и бибер по вкус, мајонез и се меша добро. Како резултат на масата на работи на домати, гарнитури со магдонос sprigs. Стави во салата сад на секој лист стави полнети домати.

полнети домати

Бара: 4 зрели домати, 2 варени јајца, 1 кисела краставица, 4 лажици. l. конзервирана грашок, 2 лажици. l. сецкани копар или магдонос, 2 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 2 лажици. l. мајонез, сол и бибер по вкус.

подготовка

Ситно исецка на кисела краставица, додадете сецкан јајца, грашок, сецкан магдонос или копра, сецкани зелени кромид, сол и бибер по вкус, сезона со мајонез и се меша. Отсечен од врвот со домати, внимателно отстранување на јадрото, исполнет со домати заврши тежина, се украсуваат со sprigs на свежи билки.

полнети јазик

Бара: 6 парчиња варено говедско јазик, 2 варени јајца, 3 лажици. l. рендано сирење, 1-2 лукчиња, 2 лажици. l. сецкан магдонос, 1-2 лажици. l. кисела павлака или мајонез, сол и бибер по вкус.

подготовка

Ситно сечкани варени јајца, додадете рендано сирење, сецкан магдонос, мелени лук, сол и бибер по вкус, мајонез и се меша добро. Се шират на три плочи на едно парче од јазикот, стави израмнат и како резултат на маса, се покрива со останатите парчиња јазик.

шунка ролни

Бара: 6 тенки парчиња посно варена шунка, 2 солени или кисели краставици, 2 варени јајца, 3 лажици. l. сецкани зелени кромид, 3 суп.л-патки. l. сецкани копар, 1 час. l. доматно пире, 1 чешне лук, 2-3 ч. л. мајонез, сол и бибер по вкус.

подготовка

Солени или кисели краставици, многу ситно сецкани, додадете ситно сецкан јајца, кромид и копар, мелени лук, домати (или кечап) и мајонез, сите темелно. Како резултат на маса се шират на парчиња шунка, се тркалаат на парчиња во ролни, посипете ги со копар и се служи со гарнир од варен или свеж зеленчук.

Ситна риба паста и сирење

Се бара: 1 калај на sprats, 100 гр сирење, 2 јајца, тврдо варени, 5-6 парчиња. корен, пиперки 1, 1-2 лажици. l. мајонез, 1/2 кромид, 2-3 лажици. l. сецкан магдонос или копра, малку црн пипер, сол по вкус.

подготовка

Пиперки исчистени од семето и ситно се исецка. Ситна риба каша во состојба на пире од компири, додадете тресна сирење, ситно исечени 'рдокви и пиперки, сецкан тврдо варени јајца, две лажици ситно сецкан магдонос, сол и бибер по вкус, ситно сецкан кромид и мајонез, сите добро промешајте, се стави во сад и посипете ги со лажица сецкан зеленчук. Можете да ги украсуваат со парчиња од ротквица паста и неколку ленти на пиперка. Да го зачинат со оваа паста, можете да додадете малку сенф и мелени лук.

Домати полнети со сирење и јајца

Бара: 4 зрели големи домати, 2 варени јајца, 4 лажици. l. рендано сирење (или сирење), 4 лажици. l. сецкани зелени кромид, 2-3 лажици. l. сецкани копар, 1-2 лажици. l. кисела павлака или мајонез, 4 маслинки за декорација, сол по вкус.

подготовка

Отсечен од врвот со домати и внимателно отстранете ја пулпата. Се меша со рендано сирење со сецкан јајца, сецкани зелени кромид, сецкани копар и мајонез, се посолува по вкус, добро се меша. Како резултат на маса за пополнување на "чаша" на домати, стави маслинки.

модар патлиџан тестенини

Бара: 600 гр модар патлиџан, лук каранфилче 2-3, 3 домати, кромид 1, 2-3 лажици. l. сецкани копар и магдонос, 2 лажици. l. растително масло, сол и бибер по вкус.

подготовка

Модар патлиџан мие, се суши и се пече во рерна додека тендер, а потоа кора и каша во пире. Додадете сецкан кромид, мелени лук, сецкан магдонос и копар, излупени сецкани домати, сол и бибер по вкус, растително масло. Се меша добро. Како резултат на маса може да се користи како посебен сад, гарнир за месо како паста за сендвичи.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти топли јадења во борбата против дебелинатаРецепти топли јадења во борбата против дебелината
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
» » » Подготовка на салати и ладни ужинки во борбата против дебелината