ma.gurushealth.ru

Готвење за болести на мускулно-скелетни систем

Видео: Современиот пристап во лекувањето на болестите на мускуло-скелетниот апарат

Супа со кисела зелка

Бара: 500 грама кисела зелка, морков, 1, 1 кромид, 2 лажици. l. домат паста, 5 компири, 1 магдонос, 2 лажици. l. путер и 2 лажици. l. растително масло, ловор, allspice, магдонос, копар и магдонос.

подготовка

Кисела зелка стави во сад, додадете вода, додадете масло и врие со капакот затворен за околу 1 час Подготовка на гориво :. ситно сецкан кромид и морков, СРЈ во мала количина на растително масло, додадете домат.

Зелка промена во тава, се посипува врела вода, додадете ситно компири, сецкан магдонос корен и варен пополнување. Пред крајот на готвењето, се стави на ловоров лист и магдонос. Со испраќањето на маса, да додадете павлака и ситно сецкан зеленчук.

Borsch

Бара: 1 репка, 5 компири, 400 g на зелка, 1-2 лажици. l. растително масло, 1 магдонос корен, магдонос и копар, 1 голема главица кромид, 1 бибер, ловоров лист, 1 лажица масло. l. доматно пире или 2 свежи домати.

подготовка

Уништи или цвекло решетки и го стави во врела вода, додадете сецкан магдонос, сол и се вари додека половина. СРЈ сецкани моркови и кромид во мала количина на растително масло. Намалување на компир и слатка пиперка. Додај во врела супа од компири, СРЈ зеленчук, доматно пире. 5 минути пред крајот на готвењето додадете слатка пипер, ловоров лист, магдонос. Служи на супа со кисела павлака и сецкани билки.

компир чорба

Бара: 500 g компир 1 морков, магдонос 1, 1-2 кромид, домати 2, 1-2 лажици. l. растително масло, ловоров лист, копар и магдонос, сол.

подготовка

Направете пополнување: сецкани моркови, кромид и магдонос корен пржете во растително масло. Доматите се прелива преку вода што врие и кора, каша. Компири сече на коцки или коцки, капка во врела вода. Додај облекување и пире од домати, сол. Готви за околу 15-20 минути. 5 минути пред да ја стави во супа подготвеност ловоров лист и билки. Кога маса можете да додадете павлака и сецкани копар и магдонос.

Супа од домати, краставица со млеко

Бара: 4 лажици. l. овес (1 порција) 1 краставица, 250 гр кисело млеко, домати 1-2, 1-2 лажици. l. сецкани копар и магдонос.


подготовка

Херкулес се полни со вода и се остава да се издува за некое време. Краставица решетки и се меша со мелени излупени домати. Додади овес, истурете млеко, посипете со сецкан билки. Додадете сол по желба.

Супа од праз со зеленчук

Бара матични 4 праз 3 моркови, магдонос 1, 1-2 лажици. l. растително масло, 4 од клубенот на компир, 500 ml од растително супа или месо (пилешки е можно) каша, копар и магдонос, сол.

подготовка

Праз, магдонос корен и морков сече на парчиња и се вари со масло. Кога зеленчукот се тендер, се прелива нивните супа, додадете сецкани компири и сол. Кога супа е подготвена, зеленчук може да се нанесуваат низ сито и да се направи супа.

Полски супа направени од нови компири

Бара: 600 g компири, 200 g на зелка, 2 кромид, магдонос корен 1, 2 лажици. l. брашно, 1-2 лажици. l. растително масло, 1 целер, копар и магдонос, сол.

подготовка

Зелка сека и ја спушти во тенџере со вода што врие. Пржете во растително масло со сецкан кромид, целер и магдонос, додадете брашно и добро промешајте. Стави темен зеленчук во тенџере со зелка. Кога зелка се готви до меки, се стави во супа со компири сецкани, сол. Подгответе супа служи со кисела павлака и сецкан копар и магдонос.

Кремот на пченка

Бара: 150 g на пченка, целер 1, 1 кромид, 1 лажица масло. l. растително масло, 200 грама млеко, 1 лажица масло. l. путер, 1 жолчка од јајце, копар и магдонос, сол.

подготовка

Spasserovat растително масло, ситно сецкан кромид и целер. Готви пченка да се одвојат зрната. Микс на пченка кернели со соте зеленчук, додадете малку вода и оставете за 10-15 минути. Потоа вирус "дебели" низ сито, се стави пире од масата назад во супа и се вари.

Потоа пополни мешавина на млеко и жолчка од јајце, додадете путер и се меша додека не се изедначи. Подгответе супа посипете со ситно сецкан копар и магдонос.

Ориз супа со цимет

Бара: 600 гр пилешко, ориз 200 г, 500-600 гр компири, 1 кромид, 1-2 лажици. l. растително масло, 1 морков, сол.

подготовка

За да се намали и да се готви пилешко во посолена вода додека не се направи, а потоа отстранете пилешко. Во резултат на супа да се готви на сецкани компири и ориз. 5 минути пред крајот на готвењето стави во супа темен во масло, ситно сецкан кромид и морков. Пилешко може да се јаде со супа, и може да се користи за главното јадење.

марината

Бара: 200 g на житни култури (пченица, јачмен, овес), 300 грама свежа зелка, 4-5 компири, 1 морков, магдонос 1, 1 кромид, кисели краставички 2-3, 1-2 лажици. l. растително масло, 150 грама краставица саламура, ловоров лист, бибер, сол.

подготовка

Салата од краставици сече на мали парчиња и почнаа да растат. Се вари додека половина од задница. Темен во масло кромид, моркови и магдонос (претходно сецкани). Уништите зелка, се сече на компири во коцки.

Во врела супа да се стави краставица зелка, 5 минути - компирот, дури и по 5-7 минути се стави на темен зеленчук и житарици. Непосредно пред крајот на готвењето, да додадете ловоров лист, слатка пиперка и свежи билки, краставица марината. Послужете со кисела павлака и сецкани свежи билки.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Рецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садовиРецепти од првите јадења во болести на срцето и крвните садови
Подготовка на вегетаријанска салатаПодготовка на вегетаријанска салата
» » » Готвење за болести на мускулно-скелетни систем