ma.gurushealth.ru

Салата со посебна моќ

Видео: видео блогови: моето семејство Посебен енергија + подготовка на ручек

Салата со печурки, домати и кромид

Бара: 200 гр варен печурки 200 гр домати, 1 мал кромид, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 2 лажици. l. растително масло, сол.

подготовка

Парче од домати парчиња, додадете исечени кромид прстени и сецкани варени печурки, се пополни со растително масло, сол, возбуда и посипете со сецкан копар.

Компир салата со лук и кромид

Бара: 300 г компири, 2 чешниња лук, 50 гр зелени кромид, 2 лажици. l. растително масло, 1 дел. L. оцет, 1 лажица масло. l. ситно сецкан копар, сол.

подготовка

Компирите се варат во лушпа, кора, се сече на парчиња, додадете сецкани зелени кромид, мелени лук, истурете на растително масло и оцет, сол, измешајте и посипете ги со копар.

Салата од ротквица и ореви

Бара: 250 g на ротквица, 1 голема јаболко, 1 мал кромид, кисели краставички 2, 3 суп.л-патки. l. растително масло, 2 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 5 лажици. l. смачкана кернели, сол по желба.

подготовка

Apple и ротквица решетки, да додадете сецкани краставица во мали парчиња, сецкан кромид и зелена кромид, мелени зрна. Ситен дожд со нафта и фрли.

Салата со печурки и кисела зелка

Бара: 300 g сол печурки 250 g на кисела зелка, 1 мала кромид, 2-3 растително масло, 2 лажици. l. ситно сецкан магдонос.

подготовка

Салата од печурки, кромид ситно сецкани и се меша со кисела зелка, сезона со растително масло и се меша добро. Украсете со магдонос салата.

домат

Бара 6 средни домати, 100 g кисела (или сол) печурки, 3 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 2 лажици. l. сецкани копар, 3 лажици. l. растително масло, сол и бибер по вкус.

подготовка

Марко со peduncles зрели домати и намалување на горниот дел. Внимателно отстранете го на половина пат и се меша на пулпа од јадра со зелени кромид, сецкани копар и кисела печурки, сол, бибер, сезона со растително масло. Пополнете како резултат на маса домати, покривање verhushechkami сече и го стави на сад.

полнети јајца

Се бара шест варени јајца 60 гр шунка, печурки 60 g варена, слатка пиперка 1, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос, 2 лажици. l. растително масло, црн пипер и сол по вкус.

подготовка

Шунка и готви печурки ситно сецкани, се меша со сецкан слатка пиперка и се пржи во растително масло. Ние варени јајца намали на врвот и внимателно отстранете жолчки. Микс жолчки и се сече на врвот со sauteed печурки, шунка и пипер, бибер и сол по вкус. Додадете мелени дел од копар и магдонос, се меша добро. Како резултат на маса да ги пополните јајца, ги красат врвот на останатите копар и магдонос.

Полнети краставици (со риба)

Бара 5 кисели краставички, 1 мала главица кромид, 250 гр риба филети, 2 лажици. l. растително масло 2 лукчиња, 1 лажица масло. l. сецкан магдонос, сол и бибер по вкус.

подготовка

Скокни варена риба филети преку мелница за месо, сол и бибер, се меша добро, да додадете растително масло. Краставици сече по должина на половина, внимателно отстранете јадро, да биде во форма на бродови. Кромид и лук се ситно сецкани и пропржете во масло, додадете пулпата на краставица и топло. Како резултат на маса се меша со варена риба месо, додадете парче сецкан магдонос и се меша добро. Пополни ја оваа маса на краставица "Бродови", ги стави на послужавник и гарнитури со останатите билки.

Полнети краставици (домат)

Бара: 5 свежи краставици, 2 свежи домати, 1 тврдо варени јајца, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 3 лажици. l. павлака, сол по вкус.

подготовка

Краставици се сече на половина по должина и внимателно отстранување на јадрото, се меша со ситно сецкан јајца, сецкани домати, сецкани копар и павлака, сол, се промешува и да се пополни половини на оваа маса на краставици. Гарнитури со sprigs на копар.

"Печурки"

Се бара шест варени јајца 50 гр варен печурки, 50 гр крем сирење, домати 3, 3 суп.л-патки. l. ситно сецкан копар, 30 г путер, сол, црн пипер, магдонос неколку гранки за декорација.

подготовка

Варени јајца, се сече на половина и отстранете жолчки. Измешајте ги жолчките со сецкани печурки, путер и крем сирење, сол и бибер по вкус, додадете ситно сецкан копар. Работи јајцето масовно произведени, стави половина од домати. Во сад се стави на мал sprigs на магдонос и ги стави на јајце "печурки". Топ "печурки", можете да посипете со ситно сецкан копар.

Зеленчук салата со грав и ореви

Бара: 100 грама варено цвекло, 100 g кисела краставица, 100 г моркови, 100 гр варен грав, 1 варено јајце, 1 мала главица кромид, 100 грама грашок, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос, 100 грама јаболка, 2 лажици. l. смачкана кернели, 4 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Варени моркови и цвекло решетки, да додадете сецкани кисели краставички, готви тврдо варени јајца, кромид, јаболко, да додадете грав, грашок, ореви кернели, копар и магдонос, сол по вкус, сезона со растително масло и се меша добро.

Салата со цвекло, кромид и ореви

Бара: 300 грама варено цвекло, 1 мала главица кромид, 3 суп.л-патки. l. смачкана кернели, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Исецка кромид и се меша со рендан на груб ренде варено цвекло и мелени јатки од ореви, сезона со растително масло, сол по вкус, се промешува. На врвот на салата посеан со сецкан копар.

Салата ротквица со јајце и зелени кромид

Потребни се 12 парчиња ротквица, 1 варено варени јајца, 3 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 2 лажици. l. ситно сецкан магдонос, 2-3 лажици. l. растително масло, 8 зелена салата лисја, сол по вкус.

подготовка

Варени јајца, зелена салата ситно се исецка и се меша со сецкан ротквица парчиња, кромид, магдонос, сол и да се пополни со растително масло, се промешува и се стави во сад за салата. Можете да ги красат салата од ротквица блузи и магдонос sprigs.

краставица салата

Бара 3 свежи краставици, 1-2 тврдо варени јајца, 4 лажици. l. сецкани зелени кромид, 100 мл павлака, сол по вкус.

подготовка

Јајцата се сече на парчиња, краставици - исечени, додадете кромид, павлака, сол по вкус.

Оваа салата може да се полни и растително масло, наместо на павлака, тогаш вкусот ќе биде различен.

Харинга салата, краставички и печурки

Бара: 200 гр харинга, 1 кисела краставица, 400 гр варен печурки, 1 мал кромид, 1 варено јајце, 3 суп.л-патки. l. растително масло, 1 лажица масло. l. сецкани копар.

подготовка

Харинга впие, отстранување на коските, се сече на парчиња месо. Ситно сецкани кисели краставици, јајца, печурки, кромид, се меша со харинга, пополнете го со растително масло, се промешува и се стави во сад за салата. Посипете со сецкан копар.

Салата со чадена риба и репа

Бара: 200 гр чадена риба (филе) 1 варено јајце, 1 кисела краставица, 300 гр варено репка, 3 суп.л-патки. l. конзервирана грашок, 2 лажици. l. ситно сецкан кромид, 4 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сецкани копар, сол по вкус.

подготовка

Пушена риба, варен репка, јајца и кисела краставица сецкани, се меша со кромид и грашок, истурете на растително масло, се промешува и се стави во салата сад, посипете ги со ситно сецкан копар.

полнети домати

Бара 5 големи зрели домати, 100 гр варени габи, варено јајце 1, 3 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 1 лажица масло. l. сецкани копар, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Од домати за намалување на блузи и отстранување на јадрото со лажица. Измешајте пулпата на домати со сецкани печурки и јајца, додадете кромид и копар, сол по вкус, сезона со растително масло и се меша добро. Како резултат на масата на работи на домати, се покрива со отсечени врвови и го стави на сад.

Полнети домати (леќата)

Бара: 5 домати, 2 чешниња лук, 10 чл. l. заврши леќата, 2 лажици. l. сецкан магдонос, 2 лажици. l. растително масло, црн пипер и сол по вкус.

подготовка

Со домати намалување и отстранување на горниот на целулоза внимателно. Се меша, леќата каша со мелени лук, домат целулоза и растително масло, се додава магдонос. Како резултат на маса е ставен во доматите, го сече врвови. Полнети домати со излез чинија и гарнитури со зелена боја.

Полнети домати (месо)

Бара: 8 големи зрели домати, 50 гр варено говедско месо, 1 краставица, 1 варено јајце, 2-3 лажици. l. растително масло, 1 лажица масло. l. ситно сецкан кромид, 2 лажици. l. сецкани копар и магдонос, 8 мали листови од зелена салата, сол по вкус.

подготовка

Пресечен врвот со зрели домати и извадете го месото внимателно. Измешајте ситно сецкани краставица, месо и јајца со домати пулпа, додадете кромид и копар и магдонос, сол, сезона со растително масло и се меша добро. Како резултат на масата на работи на домати, ги затворат своите "капи" (претходно исечените врвови). Во сад се стави зелена салата лисја на секој од нив да се стави полнети домати.

Печени полнети домати

Бара 6 зрели домати, 3 јајца, 2 кромид, моркови 1, 3 лажици. l. растително масло, копар и магдонос, црн пипер, сол, коријандер.

подготовка

Со домати благо намалување на блузи и отстранување на пулпа со лажица. Вари тврдо варени јајца и ситно се исецка. Кромид и моркови да решетки и пропржете во масло. Промешајте во темен моркови и кромид со јајца и месо од домати, пипер, сол, посипете со коријандер и додадете малку сецкан копар. Сите добро и да се движат на пополнување тежина на домати, домат затворите "капак" на врвот на сече. Подмачкување форма на путер и ставете го во доматите, ги стави за 5 минути во загреана рерна. Кога на маса да се стави домати на послужавник, посипете со ситно сецкан копар и магдонос.

Салата од грав и кисела зелка

Бара: 100 гр варен грав, 200 г кисела зелка, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. ситно сецкан кромид, 2 лажици. l. сецкан магдонос.

подготовка

Зелка меша со варени грав и кромид, истурете растително масло и се меша. Посипете со магдонос.

Салата "Фантазија"

Бара: 1 варено морков, 100 гр варен грав, 5, чл. l. грашок, 100 грама варен печурки, 1 кисела краставица, 100 грама шунка, 1 голем јаболко, 5, чл. l. ситно сецкан chives, 6 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Краставица, шунка, моркови, јаболка и печурки ситно сецкани, додадете грав и грашок, сол по вкус и сезона со растително масло. Стави во салата сад и гарнитури со зелена кромид.

Салата треска црниот дроб

Бара 2 варени јајца, 150 гр треска црниот дроб (конзервирана) 3 лажици. l. сецкани зелени кромид (или 2 лажици. l. мелено и мијат кромид), 50 g на крем сирење.

подготовка

Јајце и сирење мелење, се меша со сецкан кромид и треска црниот дроб, се меша добро, додадете масло од конзерви, ако сакате. При сервирање, се украсуваат со chives или копар.

Салата "гурманските"

Бара: 150 гр варен шунка, печурки 150 гр варено, 2 лажици. l. конзервирана грашок, 1 кисела краставица, 3 лажици. l. сецкани зелени кромид, 100 гр павлака, сол по вкус.

подготовка

Ситно исечкајте шунка, печурки, кисели краставички, грашок и додадете 2 лажици. l. зелени кромид, сол и павлака, се меша добро и се стави во сад за салата. При сервирање, посипете со преостанатиот износ на салата зелена кромид.

Салата "кисела"

Бара 2 кисели краставички, 3 зрели домати, 150 g на кисела зелка, 300 гр варени компири, 2 варени моркови, кромид 1, 5, чл. l. растително масло, малку на намалување на зеленилото за украси.

подготовка

Кисели краставички и домати сече на парчиња, додадете кисела зелка, ситно компири и моркови, сецкан кромид. Ситен дожд со масло, се меша добро, се стави во салата сад и гарнитури со копар или магдонос.

Мезе на ротквица

Бара: 300 g на ротквица, 3-4 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сецкани копар, сол по вкус.

подготовка

Ротквица решетки, додадете сол, додадете сецкан копар, сезона со растително масло и се меша добро.

Салата од моркови и јаболка

Се бара: 2 моркови, 1 голема јаболко, 2 лажици. l. сок од лимон, 2 лажици. l. растително масло, шеќер по вкус.

подготовка

Морков и јаболко решетки, се прелива сок од лимон и растително масло. Евентуално додадете шеќер или сол, малку цимет.

Салата со моркови и цвекло

Бара: 200 g компир, моркови 200 g, 100 g на репка, 200 g карфиол, 2 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос, 2 лажици. l. сок од лимон, 3-4 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Сварете го зеленчукот и се сече на мали парчиња, додадете сецкани зелени кромид и сецкани копар и магдонос, промешајте, додадете сол, посипете со сок од лимон и растително масло.

Салата од цвекло и јаболка

Бара: 200 гр варен цвекло, 1 голема или средна 2 јаболка, 2 лажици. l. магдонос, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус, 2 лажици. l. сок од лимон.

подготовка

Apple и цвекло решетки, посипете со сок од лимон и растително масло, сол, промешајте и посипете со сецкан магдонос.

Свеж зеленчук, јаболка и зелена салата

Се бара: 1 свеж морков, 1 краставица, 1 голема јаболко, 2 домати, 100 гр зелена салата, 2 лажици. l. сецкани копар и магдонос, 2 лажици. l. сок од лимон, 3 суп.л-патки. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Решетки морков, краставици, јаболка и домати сече во мали парчиња, се исецка зелена салата ленти, додадете сок од лимон, истурете на растително масло, се промешува и посипете со ситно сецкан магдонос и копар.

Салата од краставици, домати и јаболка

Потребна 3 домати, краставица 3, 2 јаболка, 1 лажица масло. l. сок од лимон, 3 суп.л-патки. l. растително масло. 3 лажици. l. сецкан магдонос и копар, сол по вкус.

подготовка

Се сече на мали парчиња краставица, јаболка и домати, додадете сецкан копар и магдонос, сол, се промешува, се прелива растително масло и сок од лимон.

Салата од зелка и моркови

Бара: 500 g на зелка, моркови 200 g, 3 лажици. l. сок од лимон, 3-4 лажици. l. растително масло, 2 лажици. л., сецкан копар и магдонос, сол по вкус.

подготовка

Зелка ситно се исецка и мелење со сол, додадете рендан на парична казна ренде моркови, се прелива сок од лимон и сезоната со растително масло и се меша добро, посипете со ситно сецкан копар и магдонос.

Салата од кисела зелка, рен и кромид

Бара: 200 грама кисела зелка, 1 лажица масло. l. рендан рен, 3 лажици. l. ситно сецкан кромид, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 3 лажици. l. растително масло и бибер по вкус.

подготовка

Микс рендан рен, ситно сецкан кромид и сецкан кисела зелка, истурете на растително масло, се промешува и посипете со сецкан копар.

Салата со моркови и целер

Бара: 100 гр морков, целер 100 г, 1 јаболко, 3 суп.л-патки. l. растително масло, 1 лажица масло. l. сецкан магдонос, сол по вкус.

подготовка

Морков и јаболко решетки, да додадете сецкани целер во солена вода, сецкан магдонос. Зачинете со сол и се прелива растително масло. Посипете со сецкан магдонос салата.

Салата од боранија и chives

Бара: 100 гр боранија, 3 суп.л-патки. l. сецкани зелени кромид, 3 суп.л-патки. l. павлака, сол по вкус, 2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос.

подготовка

Грав готви до тендер, се исцеди, се лади и се меша со ситно сецкани зелени кромид и магдонос и копар. Сол по вкус, се промешува и да се пополни со кисела павлака. Кога на маса да се украсуваат со sprigs на копар и магдонос.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Салата со посебна моќ