ma.GurusHealth.ru

Готвење вегетаријанска супа

Видео: Вегетаријанска супа во 3 лесни чекори

супа од зеленчук

Бара 3 моркови, компири 5, 200 гр зелка, 200 грама грашок, 3 суп.л-патки. l. путер, павлака, сол, копар и магдонос.

подготовка

Уништите зелка, компир и морков решетки. Во зовриена вода се става компири, моркови, зелка, грашок и готви до направено. Зеленчук се отстрани, кул, се фаќа низ сито, а потоа се стави во супа, сол и се вари. Пред сервирање, пополнете супа со путер или павлака, посипете со ситно сецкан копар и магдонос. Толку добра супа да поднесе мали крекери или тост.

супа од домати

Бара: 1 kg на зрели домати, 2 свежи краставици, 3-4 варени компири клубенот, крушка 1, 1-2 варени јајца, chives, копар и магдонос, сол.

подготовка

Зрели домати стискаш на сок, пулпа додадете вода, се вари, на мозоци, кул и се меша со сок. јајца, компири, краставици, кромид и ситно сецкан зеленчук и се прелива супа. Да му служи супа посеан со сецкан копар и магдонос, сезона со кисела павлака. Можете да додадете мелени лук.

botvinya зеленчук

Бара: 500 гр спанаќ 500 g киселица, 5 свежи краставици, 100 грама зелени кромид, 50 g на рен корен, 2 лажици. l. шеќер, копар и магдонос, 500 гр варен компир, 2 литри kvass, сол.

подготовка

Спанаќ миење, заварување, низ сито. Киселица се мие, заварување, низ сито. Стави спанаќ и киселица во длабок сад, додадете ситно сецкани и пире со сол, кромид, ситно сечкани краставици, ситно сечкани варени компири, рендан на парична казна рендан рен, копар и магдонос, сол по вкус, истурете сите квас.

Хаш со репка

Бара: 5 варен компир, репа 1, 3 свежи краставици, 2 варени јајца, 2 литри kvass, сол, chives, копар и магдонос, павлака.

подготовка

Репка се сече на мали парчиња, додадете сецкан краставица, ситно сечкани варени компири, сецкан јајца, сецкан кромид, копар и магдонос. Ставете ги сите леб квас на, промешајте, додадете сол и шеќер по вкус. Кога маса павлака и посипете со сецкан билки.

Супа направени со свежи бобинки

Бара: 450 g на плодови (јагода, малина), 100 гр шеќер, 100 ml на крем, 200 грама ванилин крекери.


подготовка

Свежи исплакнете плодови, овошје и нанесуваат низ сито. Подгответе сируп од шеќер и вода во врела вода (1,5 чаши) шеќер кажано, се промешува, се лади. Бери Пире истурете шеќерен сируп, додадете ја киселата павлака. Супа добро се служи со бисквити ванила.

Ладна супа од домати

Бара 5 зрели домати, 2 чаши кисело млеко или матеница, сол, бибер, копар и магдонос.

подготовка

Доматите се прелива преку врела вода и излупете и ситно се исецка или се фаќа, се прелива кисело млеко или јогурт, сол и бибер по вкус, додадете ситно сецкан копар и магдонос.

овошје супа

Се бара: 2 големи јаболка, 2 чаши јогурт или кисело млеко, малку цимет и шеќер.

подготовка

Јаболко кора и решетки или ситно се исецка, истурете јогурт или кисело млеко, додадете малку цимет и шеќер по вкус. Кога маса можете да додадете croutons или мали крекери.

Супа со домати

Бара 3 домати, моркови 2, 1 кромид, 150 g од репка, 5, чл. l. гриз, 3 лажици. l. путер, 2 чаши млеко, 3 чаши вода, сол, копар и магдонос, 1 магдонос.

подготовка

Репка и магдонос ситно сецкани и се стави во тенџере со врела вода, додавајќи темен во масло, ситно сецкан кромид и морков, пире излупени или сецкани домати, се вари 20-25 минути. Потоа, мешајќи, додадете гриз, да се вари и се готви за 10-15 минути, а потоа додадете млеко, сол по вкус, додадете путер. При сервирање, посипете супа со сецкан копар и магдонос.

грашок супа

Бара: 500 гр грашок, морков 2, 1 кромид, магдонос 1, член 3-4. l. растително масло 250 г компири, сол, павлака, копар и магдонос.

подготовка

Грашок, впие за 3-4 часа, а потоа се мие и се стави да се вари. Моркови решетки, кафена во растително масло со сецкан кромид и рендан магдонос корен. Компири сече на мали парчиња. Кога грашок свариш, потопени во супа и компир СРЈ зеленчук, се готви за 15 минути, додадете сол по вкус. Кога на маса за да се пополни супа со кисела павлака и посипете со ситно сецкан копар и магдонос.

Супа од домати со лук

Бара 5 зрели домати, 1 морков, 1 кромид, 2 лажици. l. растително масло, 3 лажици. l. ориз, 2 лукчиња, 1 лажица масло. l. шеќер, копар.

подготовка

Морков решетки кафена и растително масло заедно со сецкан кромид. Доматите се сече на парчиња и се става во тенџере, додадете СРЈ зеленчук и оставете на тивок оган 10-15 минути, кога доматите се нежни, се стави на ориз, додадете вода или зеленчук супа, сол, се стави на шеќер и варете додека не варен ориз. Додадете лук и да ја доведе до вриење. Кога на маса за да се пополни супа со кисела павлака и посипете со ситно сецкан копар и магдонос. За супа се препорачува да се применуваат крекери или тост.

Супа од зеленчук со сирење

Бара: 250 g на сирење, 2 моркови, 1 кромид, 5 компир, 'рж крекери или тост, 2 лажици. l. растително масло, сол, билки копар и магдонос.

подготовка

Ситно сецкан кромид и пржете во растително масло заедно со рендан морков. Компири сече на мали парчиња и го стави во тенџере со вода што врие, додадете растително масло испржете ги моркови и кромид, варете додека компирите се меки. Потоа додадете сецкани сирење, донесе до вриење и се готви за уште 5-10 минути на тивок оган. При сервирање, посипете супа со сецкан копар и магдонос. Да поднесе супа крекери или тост.

коприва супа

Бара: 800 грама листови од млади коприви, 500 грама зелени кромид или праз, 6 лажици. l. путер, 2 лажици. l. брашно, 3 лажици. l. ориз, 200 ml од јогурт, 1 тврдо варени јајца, сол, копар и магдонос.

подготовка

Листовите на млади коприви натопена во вода што врие и се готви за 3-5 минути, ги исфрли во сито, потрошувачка, избришете, или се сече на мали парчиња. Зелени кромид или праз сече на мали парчиња и се пржи во путер со додавање на брашно. Стави коприва и лак во тенџере, додадете 1,5 литри врела вода и се вари, мешајќи, 25 мин. Потоа додадете ориз, сол и варете уште 15 минути. Топла супа истурете кисело млеко и го стави ситно сецкан тврдо варени јајца. Посипете супа со сецкан копар и магдонос. Да се ​​применуваат на супа croutons или крекери.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Рецепти за болести на нервниот системРецепти за болести на нервниот систем
Готвење за болести на дигестивниот системГотвење за болести на дигестивниот систем
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
Рецепти за болести на дигестивниот системРецепти за болести на дигестивниот систем
» » » Готвење вегетаријанска супа