ma.gurushealth.ru

Подготовка на вегетаријанска салата

Видео: Вегетаријанска салата

Салата со урда и навртки

Бара: 250 g зелена салата, 150 грама сирење, 2 лажици. l. мелени ореви кернели, 100 гр павлака, копар, сол.

подготовка

Ореви кернели се лесно СРЈ, додадете рендано сирење, сецкани зелена салата, сол, се меша добро, сезона со кисела павлака. Кога маса попрскана со сецкан копар салата.

Салата од соја сирење

Бара: 200 гр варен цвекло, 1 чешне лук, 100 g на соја сирење, 2 лажици. l. мелени ореви, 100 гр павлака, копар, сол.

подготовка

Цвекло решетки, се меша со кршен или мелено лук, соја сирење, јадра ореви, сол. Измешајте добро, сезона со кисела павлака, посипете со ситно сецкан копар.

Зелена салата зелена сирење

Бара: 150 g на сирење сол, 2 лажици. l. chives, 100 g на крем, 100 g зелена салата, анасон, сол, црн пипер.

подготовка

Сирење решетки, се меша со кромид и рендан зелена салата, кисела павлака, сол и бибер по вкус. Красат салата со сецкан копар.

Салата од цвекло и зелени кромид

Бара: 200 гр варено цвекло, 100 грама на суровини и цвекло, 150 грама зелени кромид, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Ситно исецка кромид и се меша со рендан на груб ренде суровини и варен цвекло, сезоната со сончогледово масло, додадете сол по вкус.

Салата од цвекло и грав

Бара: 200 грама варено цвекло, 100 гр варен грав, 1 кисела краставица, 1/2 кромид, 2-3 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Ситно исецка на краставица, варени цвекло и кромид, додадете варен грав, се промешува, сезона со растително масло, сол по вкус.

Салата од цвекло суровини

Бара: 300 g на репка, 50 g на крем, 3 лажици. l. сок од лимон, 1 лажица масло. l. рендан рен, 2 лажици. l. сецкани копар.

подготовка

Цвекло решетки и се меша со рендан рен, билки, сок од лимон и павлака. Се меша добро.

Салата од цвекло суровини и глуварче лисја

Бара: 200 грама на суровини и цвекло, 1 краставица, 30 грама глуварче лисја, 30 г кромид, 2-3 лажици. l. павлака, 1 час. л. сок од лимон, сол по вкус.


подготовка

Намалување на краставица во мали парчиња, решетки на репка на груб ренде, ситно сецкани зелени кромид и глуварче лисја. Измешајте добро, се посолува по вкус, посипете со сок од лимон, сезона со кисела павлака.

Салата од цвекло и караница

Бара: 200 g цвекло, 1 дршката на караница, 1 лажица масло. l. мед или шеќер, 2-3 лажици. l. павлака, 1-2 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос.

подготовка

Матични караница ситно сецкани и се меша со мед (или шеќер), се стави за 25-30 минути на ладно место, а потоа се меша со рендано цвекло, павлака, посипете копар и магдонос. Оваа салата може да бидат подготвени со суровини и варен цвекло.

Салата од морков, кромид и лук

Бара: 200 гр морков, кромид, 1, 1 чешне лук, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сецкани копар и магдонос, сол по вкус.

подготовка

Моркови решетки, се меша со ситно сецкан кромид и мелени лук, сол и да се пополни со растително масло, посипете со ситно сецкан копар и магдонос.

Морков салата со кисела павлака

Бара: 500 гр морков, 100 гр павлака, 1 лажица масло. l. мед.

подготовка

Моркови решетки и се зачинува со мед и павлака.

Салата од моркови и ротквици

Бара: 250 g од морков, ротквица 150 g, 2 лажици. l. мелени ореви кернели, 2 лажици. l. растително масло, сол и шеќер по вкус.

подготовка

'Рдокви и моркови решетки, се меша со ореви, јатки, сезона со растително масло. Додадете сол и шеќер по вкус.

Салата од краставици и зелена салата со chives

Бара: повеќе 1 краставица, 100 гр зелена салата, 50 гр зелени кромид, 3 суп.л-патки. l. павлака, 1 лажица масло. l. сецкани копар.

подготовка

Зелена салата и се исецка кромид, краставица сече во мали парчиња, додадете сол, додадете павлака, промешајте и посипете со сецкан копар.

Краставица салата и каша

Се бара: 2 краставици, 1 чешне лук, 1 кромид, 3-4 лажици. l. павлака, 3 лажици. l. заврши леќата, сол, копар.

подготовка

Краставици сече во мали парчиња, лук и кромид да се исецка, се меша краставици, кромид, лук и каша, истурете ја киселата павлака, сол, посипете со сецкан копар.

краставица салата

Потребна 4 краставица, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 100 ml јогурт.

подготовка

Краставица ситно се сече и се меша со копар, сол по вкус, сезона со јогурт.

Салата од краставици и грав

Потребна краставица 3, 100 гр варен грав, 1 кромид, 2 лажици. l. ситно сецкан копар, 3 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Краставици се сече на парчиња, се меша со сецкан кромид и грав, додадете сол, истурете на растително масло, се промешува и посипете ги со копар.

Краставица салата и nasturtium

Се бара: 2 краставици, 3 цветови nasturtium, 1 чешне лук, 2 лажици. l. растително масло, сол по вкус.

подготовка

Цвеќе nasturtium сека, се меша со ситно сецкани краставица, додадете мелени лук, растително масло, сол и се меша добро.

Краставица салата и хлебните

Се бара: 2 свежи краставици, 9 хлебните лисја, 1 кромид, 1 варено јајце, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сецкан магдонос, сол по вкус.

подготовка

Краставици сече во мали парчиња, се меша со ситно сецкани листови хлебните, сецкани лук и сецкани јајце. Додадете сол, промешајте, сезона со растително масло и посипете со сецкан магдонос.

францускиот салата

Бара: 100 g зелена салата, 1 кромид, 2 лажици. l. растително масло, 2 лажици. l. сок од лимон.

подготовка

Грубо исецкани зелена салата и се меша со сецкан кромид, се прелива мешавина на растително масло и сок од лимон.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за салати со природна хранаРецепти за салати со природна храна
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Подготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајцаПодготовка на вегетаријанска сендвичи и јадења од јајца
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Рецепти вегетаријанска сендвичиРецепти вегетаријанска сендвичи
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Рецепти сендвичи на посебна хранаРецепти сендвичи на посебна храна
» » » Подготовка на вегетаријанска салата