ma.gurushealth.ru

Изработка на пијалоци во посебна храна

Видео: Посебен маса храна. компатибилни производи

"Портокаловата" млеко

Се бара: 3 чаши врела млеко, 3 суп.л-патки. l. мед, 1 чаша сок од портокал.

подготовка

се меша сок од портокал со мед, додадете ладна варени млеко, се промешува, се прелива во чаши и веднаш служат.

"Малина" млеко

Се бара: 3 чаши ладна зовриена млеко, 6-7 уметност. l. малина сок, 3 лажици. l. мед.

подготовка

Измешајте сок од малина со мед и млеко, се промешува добро и се прелива во чаши. Служат ладни.

пијалок касис

Бара: 1,5 литри вода, 150 гр црна рибизла џем, 250 гр свежи листови од црна рибизла (или 70 g сува), член 1-2. l. мед.

подготовка

Свежи листови од црна рибизла прелива вода што врие за 2 часа и кисна, инфузија филтер и се меша со мед и џем. Истурете во чаши.

Круша и јаболко пијалок

Се бара: 1 чаша сок од јаболко, 1 чаша сок од круша, 1 лажица масло. l. мед, 1 чаша вода.

подготовка

Соковник да се притисне на сок од јаболка и круши. Измешајте еднаква количина на јаболко и круша сок, додадете вода и мед, добро промешајте, се прелива во чаши.

тиква пијалок

Бара: 1 чаша сок од тиква, 100 мл солена вода краставица, бибер и сол по вкус.

подготовка

Стискаш на сок од тиква и се меша со краставица марината, можете да додадете сол и бибер по желба.

Грозје медовина

Треба: 1 чаша сок од грозје, 3 чаши вода, 2 лажици. l. мед.


подготовка

Распуштање на мед во вода што врие, додадете сок од грозје, се промешува.

цвекло пијалак

Бара: 400 g на репка, 4 лажици. l. сок од лимон, 1 литар вода, шеќер по вкус.

подготовка

Цвекло решетки и се прелива со топла зовриена вода, нека пијалак, да додадете сок од лимон, шеќер по вкус.

Пијте од јогурт и краставици Јанг

Се бара: 3 чаши јогурт, 3-4 млади краставица, 3 лажици. l. ситно сецкани зелени кромид, 3 суп.л-патки. l. ситно сецкан копар и магдонос.

подготовка

Младите краставици решетки, се меша со ситно сецкани зелени кромид и кисело, се прелива во чаши и посипете со ситно сецкан копар и магдонос.

"Зелена" кисело

Се бара: 1 литар јогурт, 6 лажици. l. ситно сецкан копар и магдонос.

подготовка

Стави јогурт во сецкани копар и магдонос, и победи добро, се лади и се сервира.

Морс црна рибизла

Бара: 300 грама црна рибизла, 2 литри вода, шеќер по вкус.

подготовка

Рибизли се протега (по можност дрвени толчник или дрвена лажица), стискаш на сок. Евтини се посипува врела вода и се вари 10-15 минути на тивок оган, кисна 1 час, потрошувачка, да додадете на претходно исцеден сок и шеќер по вкус, добро се меша.

Морс малина

Треба: 1 чаша малини, 1 литар вода, шеќер по вкус.

подготовка

Стискаш на сок од малина пулпа посипува врела вода и се вари 10 минути, а потоа кисна 1 час, мозоци, се меша со сок, додадете шеќер по вкус.

Чај направен од лисјата на рибизла, капина и малина

Бара: 15 грама од лисја сино-сива капини, 15 g на малина лист бор, 20 g на листовите на црни рибизли.

подготовка

Сите суви состојки се мешаат. Земете 1 суп.л-патки. l. смесата, се посипува над 2.1 л врела вода за 10-15 минути. Пијте 1 / 2-1 чаша 2-3 пати на ден. Пијте го подобрува метаболизмот, има антипиретик и антидијабетици ефект, го зголемува одбрана на телото, добра жед калење.

Чај од роза колковите, боровинки и јагоди

Се бара: 25 g на BlackBerry остава сино-сива, 25 g на листовите на дивата роза цимет, 50 g на листовите на шумска јагода дрва.

подготовка

Сите суви состојки се добро смачкана и се меша. Земете 1 суп.л-патки. l. смесата и се прелива 500 ml зовриена вода, 10-15 минути, пијат 1 / 2-1 чаша 2-3 пати на ден. Тоник пијалок, возбудливо, тоа е превентивна мерка против дијабетес и атеросклероза.

Чај "витамини"

Бара: 50 гр суво овошје на дивата роза цимет, 50 g на обичните суво овошје малини.

подготовка

Се меша исушените компоненти, 1 лажица масло. l. Прелива мешавина од 2,1 l врела вода за 8-10 часа во термос (пијалак во текот на ноќта). Пијте 1 / 3-1 / 2 чаша 2-3 пати на ден. Пијалокот е богата со витамини.

цреша коктел

Таа ги зема 2,5 чаши зовриена млеко, 1/2 чаша цреша сок, 2 лажици. l. мед, масло за јадење коцки мраз.

подготовка

Сите компоненти се меша и се вклопуваат, се прелива во чаши, додадете една чаша коцки мраз на храната.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење со крв болестиГотвење со крв болести
Фитотерапија со ендометритисФитотерапија со ендометритис
Пијат рецепти вегетаријанска кујнаПијат рецепти вегетаријанска кујна
Рецепти за болести на органите на видотРецепти за болести на органите на видот
Фитотерапија со параметриФитотерапија со параметри
Рецепти пијалаци за деца од една година до три годиниРецепти пијалаци за деца од една година до три години
Рецепти за чистење на телото. Сосови и десертиРецепти за чистење на телото. Сосови и десерти
Фитотерапија со цервикален ерозијаФитотерапија со цервикален ерозија
Хербални лекови за главоболка и мигренаХербални лекови за главоболка и мигрена
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
» » » Изработка на пијалоци во посебна храна