ma.gurushealth.ru

Правилната исхрана балансирана исхрана

Видео: Десен - балансирана исхрана првите чекори кон успехот!

исхрана

Сите храна се поделени во три групи:
1 - високо-калорични, која ги вклучува сите видови на животински и растителни масти и масни свинско месо и живина, висок процент на масти сирење, шеќер и сите слатки;
2 - калории - леб и брашно производи, житарици, месо, млеко;
3 - калории - зеленчук, овошје, бобинки, посно риба, посно сирење, ниско-масни млечни производи.

При изборот на храна треба да се разгледа нивната возраст, здравствена состојба и физичката активност. Условите ќе бидат ограничени hypodynamia рационално вклучување во исхраната на енергија густа храна, особено животински масти, шеќери и соли, умерено - висока калоричност, висока - нискокалорична.

леб

Леб - главна храна. Неговата вредност во различни хранливи материи и нивната добра смилаемост. 'Рж и пченица леб од едноставна мелење брашно (црна и сива боја) содржи трици и јадат корисен ефект на цревната функција. Бел леб на својата хранлива вредност инфериорен во однос на црно.

Во него нема влакна неопходни за постоењето на цревната микрофлора, но има и квасните клетки, сузбивање колиформни бактерии - "techs" на дебелото црево. Бајат леб вари полошо отколку свежи, и петарди (особено 'рж), а не само да ги задржат на хранлива вредност, но дури и множете се. Цревни заболувања се препорачува јадење крекери.

месо

Месо - храна, која ги содржи сите потребни хранливи материи во телото. Тоа е особено многу протеини и масти, витамини Б и елементи во трагови (фосфор, железо, натриум, калиум, итн.) Сепак, месото е предмет на активни распаѓање во стомакот, која во текот на својата корисни микрофлора е потисната, а телото добива обременет со slags.

Во старите денови, во некои земји на древниот Исток да се применуваат казни со хранење исклучиво од варено месо на смртната казна. Во овој случај, смрт се случи во 28-30-ти ден. Луѓето кои користат главно месо храна, се уморни многу побрзо отколку на навивачите на вегетаријанството.

Затоа е неопходно да се ограничи во исхраната на месо, особено масни и пржена и болните и старите лица атеросклероза најдобро е да не се откажат од јадењето месо за млечни производи, ореви и мешунките.

Птица Јајцата содржат сите потребни хранливи материи вашето тело и многу витамини. Една или две јајца на ден се препорачува да се јаде.

млеко

Млеко - високо природен производ, кој ги вклучува сите супстанции неопходни за животот на човечкото тело. Млеко за деца - тоа не е препорачливо да се консумираат производи од млеко е возрасен најважен како млечни производи попречува метаболизмот.

Вредни храна и лековити својства се млечните производи (кефир, јогурт, acidophilus млеко, кобила et al.). Така витамини во износи во нив се зголемува за време на складирањето, главно, се акумулира во серумот. Тие имаат ресторативна ефект врз гастроинтестиналниот тракт и да придонесе подобар метаболизам. Неопходни и во нормални и со диетални павлака, путер, урда и особено сирење.

Зеленчук, билки и плодови

Зеленчук, билки и плодови се важен дел од урамнотежена исхрана. Хранлива вредност е предизвикана од нивната висока содржина на лесно-сварлива јаглехидрати, на различни витамини, минерали и елементи во трагови, органски киселини и други супстанции кои играат важна улога во варењето на храната. Многу зеленчук, особено лук, кромид, ротквица, рен, богата со испарливи производство, способноста да го убие многу штетни микроби.

Повеќето од нив се богати со витамини и елементи во трагови суровини и свеж зеленчук, овошје и бобинки. Тие се препорачува да се консумираат секојдневно 300-400 грама, тоа треба да се има на ум дека надворешниот слој на овошје, вклучувајќи го и кора од овошје, многу побогат со витамини од внатрешниот дел.

Пред јадење свежо овошје и зеленчук треба да се мијат темелно, бидејќи нивните површини може да биде акумулации на бактерии и остатоци од пестициди (консумира во текот на култура).

Во текот на долгорочно чување на зеленчук, овошје и бобинки, како и за време на нивниот готвење значителен дел од витамини содржани во нив, да се уништи. За подобро зачувување витамини зеленчук, овошје и бобинки кога готви треба да се спушти во вода што врие и само накратко подложен на термичка обработка. За истата цел мешунките и житни култури треба да се натопени за неколку часа, со цел значително да го намали времето за готвење.

Многу витамини формирана на ртење на жито житни култури (пченица, 'рж, пченка) - на пример, витамин Ц, Б6 и falievoy зголемува киселина во 4-5 пати, и Б2 - 14 пати. За исхрана на луѓето може да се одгледува во домашни услови. Тоа е доволно за да се пополни жито слој помеѓу два слоја на памучна крпа навлажнета, и навлажнувачки периодично ги одржуваат на температура од околу 23gr.

Јадењето може пченица и 'рж бактерии до 5 мм, пченка - 10 mm. Таму е подобро заедно со суво овошје, или по мелење, мешање со топла зовриена вода (еден вид на пудинг), со малку мед и путер.

Соодветна вклученост во исхраната на овошје, зеленчук и сокови ќе помогне да се намали потрошувачката на рафинирани шеќери, злоупотреба што негативно влијае на панкреасот, бубрезите и доведува до дебелеење.

Најдобар замена природен шеќер е мед, кој исто така содржи органски киселини и широк спектар на витамини. Секојдневна употреба на мед (барем една лажица) парична казна ја регулира активноста на гастроинтестиналниот тракт, и општо зајакнување ефект врз целото тело.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Во исхраната на луѓето со крвна група IIIВо исхраната на луѓето со крвна група III
Исхрана (маса) број 5 со гастритис и мениИсхрана (маса) број 5 со гастритис и мени
Исхрана Исхрана за панкреатитисИсхрана Исхрана за панкреатитис
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Млеко и млечни производи во текот на бременостаМлеко и млечни производи во текот на бременоста
Протеинска храна за време на бременостаПротеинска храна за време на бременоста
Правилната исхрана доилкаПравилната исхрана доилка
Совети за поздрава хранаСовети за поздрава храна
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Корисни производи на чир на желудникот кои се готви на пептичен улкус?Корисни производи на чир на желудникот кои се готви на пептичен улкус?
» » » Правилната исхрана балансирана исхрана