ma.gurushealth.ru

Природна храна. јајца птиците,

Видео: Како да се изгради и да се хранат в DmitriyXfit - Мојата визија за природни и класичен бодибилдинг

јајца птиците,

Јајцата се добра храна сварлива храна.

Составот на јајца:

1) протеини;
2) на масти;
3) на различни витамини;
4) фосфор;

5) калциум;
6) бакар;
7) кобалт;
8) јод и други.

Составот исто така вклучува и јајца како супстанција лутеин, кој го спречува формирањето на катаракта. Јајца содржи лецитин, кој се бори со атеросклероза, разделување и покажува телото од вишокот холестерол. Според бројни студии, потрошувачка од 6 јајца неделно го намалува ризикот од развој на малигни рак на дојка за речиси половина.

процесите на формирање на тромби прекумерна се одложени, со што се спречува развојот на коронарна срцева болест, срцеви и мозочни удари. сезонски вибрации влијае на содржината на одредени супстанции во јајца. На пример, витаминот А е поголема отколку во јајца, кои беа уништени во текот на летото.

Присуството на едно јајце во секојдневната исхрана ќе го спречи развојот од најсериозните болести и даде на телото многу корисни и хранливи материи. Тоа е многу важно да се задржи на термичка обработка на јајцата. Ваквите опасни болести како што се салмонела и parathyphoid инфекции можат да влијаат на луѓето, се јаде сирово или недоволно варени јајца (особено јајца од различни водни птици).

риба

Рибино месо производи со супериорен смилаемост, без примен во исто време за содржината на хранливи материи.

Составот на риба различни:

1) протеини (целосна и ги содржи оптимален сооднос на есенцијални амино киселини за човечкото тело);
2) на масти (нивниот број варира во зависност од видот на риба);
3) витамини А и Д;
4) фосфор;
5) магнезиум;

6) калциум;
7) јодо;
8) натриум;
9) цинк;

10) манган;
11) калиум.

Риба почнува да се влошува брзо, така што треба да го изберете внимателно пред да ја купите во продавница и не чувајте го во фрижидер за долго време.

Симптоми на висок квалитет на риби:

1) светло-црвени жабри;
2) чиста површина;
3) која лежи во близина скали;

4) конвексни рибино око, и треба да бидат транспарентни;
5) мускулното ткиво треба да биде висока и тешко да бидат одделени од скелет;
6) мирис не смее да има нечистотии.

А добар начин да се тестираат на свежината на риба е како што следува: во дебелината на трупот на риба внесете жешка нож, а потоа брзо го отстрани и шмркаат. Ако има непријатен мирис на риба признаваат супстандардни.

Знаци на сиромашните квалитет на риби:

1) матна слуз покривање скали;
2) око заматеност;
3) кисела непријатен мирис од жабри.

Со јадење на риба застоена (на пример, кога се пуши) може да се развие ботулизам (тешка труење со храна), што често доведува до смрт. Кога конзумираат сурови или недоволно солена риба постои ризик на паразитски болести. Свежа риба може да се чуваат во преградата за дома фрижидер не повеќе од 2 дена и во замрзнувач - до 15 дена.

зеленчук

Во исхраната на човекот, мора да имате барем 600 грама зеленчук на ден. Содржината на протеини и масти од месо и риба, малку овошје. Но, присуството на витамини, јаглехидрати, минерали, диетални влакна, органски киселини и влакна обезбедува огромни придобивки за човечкото тело.

Зеленчук имаат многу корисни својства како што се:

1) побудување на апетит;
2) стимулација на секреторен активност на дигестивниот систем;
3) нормализација на гастроинтестиналниот тракт;
4) одржување на цревната микрофлора.

Растителни влакна помага да се формираат навремено и лачат фекална, минерали, витамини и други хранливи состојки во составот на зеленчук, во прилог на општата функционирање на организмот.

Ракување и складирање

Неправилно готвење и да ја продолжи термичка обработка, долгорочно чување во топли места осветлени води до драстично намалување на износот на витамини содржани во зеленчукот. Ние треба да се намали своите кулинарски обработка на минимум и да го користите свеж зеленчук.

Водата сочинува 95% од составот на зеленчук, што покажува дека тие не може да биде долгорочно чување. Постојат многу начини на обработка за складирање за идна употреба, но не сите од нив се ефективни. Повеќето физиолошки и продавници витамини методи за зеленчук се мариноване, брзо замрзнување или посебен сушење.

Зелка има својство да се лекува чир на желудникот (особено зелка сок). Слатка црвен пипер содржи каротин (прекурсор на витамин А), витамин Ц, Б6, и PP. Составот на црвени моркови вклучува голем износ на каротин, која е претворена во телото во витамин А, и е вклучен во хемиски процеси на телото.

Магдонос и билки содржат, во прилог на витамин Ц, големи количини на токофероли (витамин Е) кои учествуваат во стимулирање на мускулите и гонадите. Спанаќот е извор на најважните групи на витамини Ц, А и К, железо, антиоксиданси кои го спречуваат развојот на многу болести. Таа содржи лутеин, како и јајца, заштита на очите од катаракта. Остеопороза, рак на дебелото црево и артритис не се развиваат во присуство на доволни количини на спанаќ исхрана.

губење на хранливи материи може да се случи на термичка обработка на зеленчук.

Со цел да се избегне уништување на главните количина на витамин Ц, потребно е да се придржуваат јасни инструкции:

1) Зеленчукот се става во врела вода;
2) времето за готвење треба да биде ограничена;
3) разложување зеленчук води до речиси целосно уништување на витамин;
4) сечење зеленчук треба да биде голем;
5) Некои зеленчукот се најдобар готвач во кожата (на пример, компири);

6) потребата за вршење на готвење во минимална количина на вода и затворени во емајл тава;
7) се избегне повторен затоплување производи;
8) губење на витамини се одвива главно кога се пали и кога готвење јадења и пире;
9) зеленчук предмет на замрзнување, треба да биде ангажиран во вода што врие, без одмрзнување и готви додека готви.

Овошје и бобинки

Овошјето содржи големи количини на јаглени хидрати, витамини, минерали, органски киселини, пектински материи и танини. Киселина алкална рамнотежа се одржува главно се должи на органски киселини (винска, лимонска, јаболкова) содржани во овошје (лимони, цреши, кајсии, сливи). Минерални соли се апсорбира од страна на телото, особено многу на калиум во овошје. Тој е член на кајсии, цреши и сливи. Најлесно е неговата асимилација на суви кајсии и суви кајсии.

корисни својства

Овошје компоненти пектин се подобри варењето на храната. Треба да се јаде овошје и бобинки во нивната сурова форма, кои квалитативно и квантитативно ја подобрува апсорпцијата на човечкото тело корисни хранливи материи. За сечење овошје компот мора да се врши непосредно пред готвење, како и процесот на готвење треба да се случи за кратко во врела вода.

Портокалите содржат голема количина на витамин Ц кајсии се составени од каротин, витамин Е, PP, Б5 (пантотенска киселина), рибофлавин (витамин B2). Касис богат со витамини Ц, Е, Б6, биотин, Б5 (пантотенска киселина). buckthorn морето се токофероли (витамин Е), биотин, витамин Ц, каротин, рибофлавин (витамин B2). А многу калиум вклучуваат банани (важен елемент за нормално функционирање на срцевиот мускул).

Нивната употреба во храна за да се спречи висок крвен притисок. Влакната банани, неутрализирање на хлороводородна киселина на желудникот, металоиди корисни. Бананите содржат витамин Б6, кој е потребен за да се заврши на нервниот систем и непречено функционирање. Роза колковите се составени од огромен износ на витамин Ц.

Без исклучок, сите овошје и бобинки бара темелно чистење пред нивното голтање, како и нивните површини можат да бидат опасни микроорганизми ларви од цревни паразити или токсични индустриски ѓубрива. Прекумерното консумирање на одредени овошја може да доведе до сензибилизација на организмот, со што на крајот доведува до појава на алергии.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дали постојат црви во јајца, месо и црниот дроб?Дали постојат црви во јајца, месо и црниот дроб?
Јадење јајца е корисно во метаболички синдромЈадење јајца е корисно во метаболички синдром
Може ли да јадете кавијар за гастритис?Може ли да јадете кавијар за гастритис?
Антибактериски пластични белка од јајцеАнтибактериски пластични белка од јајце
Што температура убива јајцата на црви (хелминти)?Што температура убива јајцата на црви (хелминти)?
Јајца за гастритисЈајца за гастритис
Хипоалергично Јајца: Мит или реалност?Хипоалергично Јајца: Мит или реалност?
Финците јајца, ларви, solium цисти (тенија)Финците јајца, ларви, solium цисти (тенија)
Лекување на чир на желудникот јајца: суровини пилешко и плашаЛекување на чир на желудникот јајца: суровини пилешко и плаша
Максимална корист: Американски научници препорачуваат да се јадат јајца со свеж зеленчукМаксимална корист: Американски научници препорачуваат да се јадат јајца со свеж зеленчук
» » » Природна храна. јајца птиците,