ma.gurushealth.ru

Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови

Видео: Шарени кефир исхрана. Брза и ефикасна диета на кефир

Спротивно на тоа намалување на диети

Добри резултати за да се ослободиме од вишокот тежина дава држи контрастно и растовар на оваа недела.

Главното обележје на тоа е: исхрана одговара на вообичаената, но на калории е намалена поради рафинирани јаглехидрати и животински масти.

Моќ pyatirazovoe.

Пример мени контрастно и растовар на неделата

месо ден

'ржан леб за целиот ден - 50 g

Прво појадок: варено месо - 100 г свежа салата - 100 g-кафе со млеко без шеќер - 200 гр

Ручек: салата од свеж зеленчук - 150 g

Ручек: супа од месо - 250 г варени месо - 100 гр пијат суво овошје - 200 гр

Вечера: месо пудинг - 100 R задушени зеленчук - 150 g

Во текот на ноќта (21 часа): ниско-масен јогурт - 200 g

зеленчук ден

'ржан леб за целиот ден - 50 g

Прво појадок: задушени зеленчук - 250 г-кафе со млеко без шеќер - 200 гр

Ручек: салата од свеж зеленчук - 200 г-супа колковите - 200 g

Ручек: салата од алги - 50 R супа од зеленчук - 300 g-пудинг, морков - 200 g-пијалок суво овошје - 200 g

Вечера: салата репка или репка хамбургери (2 ЕЕЗ.) - 150 r чај без шеќер - 200 g

Во текот на ноќта: јогурт со малку маснотии - 200 g

риба ден

'ржан леб за целиот ден - 50 g

Прво појадок: варена риба - 100 гр варени рендан репка - 100 g-чај без шеќер - 200 гр

Ручек: сок од домати - 200 гр морков салата - 100 гр

Ручек: риба супа - 300 г пржени риби - 75 g-грашок - 50 g пијат сливи - 200 g

Вечера: риба шницла или варена риба - 100 g-винегрет - 200 r чај без шеќер - 200 гр

Во текот на ноќта: јогурт со малку маснотии - 200 g

млеко ден

'ржан леб за целиот ден - 50 g

Прво појадок: урда со малку маснотии - 100 гр млеко - 200 гр

Ручек: Млеко Желе - 100 R млеко - 100 гр

Ручек: супа млеко Леќата - 300 g-сирење - 100 r желе млеко - 200 гр

Вечера: со малку маснотии урда - 100 гр млеко - 200 грама Во текот на ноќта: јогурт со малку маснотии - 200 g

Јајце-сирење ден

'ржан леб за целиот ден - 50 g

Прво појадок: урда и морков тепсија - 200 r кафе со млеко без шеќер - 200 гр

Ручек: урда тепсија со сирење - 200 г-чај без шеќер - 200 гр

Ручек: супа со јајце снегулки - 250 r омлет пареа - 100 R суво овошје пијалок - 200 g

Вечера: со малку маснотии урда - 150 гр млеко - 200 г Pa ноќта: ниско-масен јогурт - 200 g

овошје ден

Прво појадок: печени јаболка - 400 g-лушпа од сушени сливи - 200 g

Ручек: овошје желе - 100 r јаболка - 200 гр

Ручек: супа овошје - јаболка 300 r - 300 r Лимон Желе - 100g

Вечера: печени јаболка.

Pa ноќта: сок од јаболко - 200 g

Еден ден, една недела диета мени е бројот 8


Прво појадок: варено месо - 100 г-кафе со млеко без шеќер - 100 гр Ручек: сирење - 50 g-чај без шеќер - 200 г-'ржан леб - 50 g Ручек: супа со месо вари - 300 g- zrazy полнети јајца - 70 g-braised моркови - 160 g-лушпа од суви сливи - 200 g

Вечера: варени јајца - 1 морков sht.- чорба - 200 g во текот на ноќта: ниско-масен јогурт - 200 g

Постојат неколку видови на диети истовар наменети за употреба за 2-4 недели. Некои од овие се сите хранливи материи, но во мали количини. Други диети препорачуваат остро намалување на потрошувачката на одредени производи.

На пример, постои на диета богата со протеини и ниска содржина на јаглехидрати (20%) и масти (10%). Но, таквата исхрана несоодветна физиолошки еден, бидејќи тоа може да доведе до уништување на протеини и зголемување на телото ткива ослободувањето на калциум и други елементи во трагови во урината.

Исхрана богата со протеини со речиси без јаглени хидрати (зеленчук исклучени), не соодветствува со принципите на урамнотежена исхрана, и тие може да се користи само за многу кратко време.

дена постот

Во борбата против дебелината да им помогне на постот дена, што може да се користи на различни диети.

Apple исхрана: 1,5 кг на суровини или печени зрели јаболка поделени во пет фази (300 g).

Краставица исхрана: краставици пет пати на ден за 250-300 грама без сол. Тоа е дозволено додавање на мала количина на растителни масла или крем.

Кефир (млеко) исхрана: 1,2-1,5 литри млеко на ден. 200-250 грама јогурт (кисело млеко или млеко) шест пати на ден.

Сирење исхрана: пет пати на ден со 100 g на ниски-масти урда или сирење 9% масти. Во продолжение, 1 литар течност е дозволено (на пр, 1 чаша супа колковите, 2 чаши ниско-масен јогурт, и 2 чаши чај).

Урда и кефир исхрана: пет пати на ден по 60 гр урда 9% масти и 1 чаша јогурт. Односно 1 литар јогурт и 300 грама сирење дневно.

Павлака исхрана: пет пати на ден до 80 g 20-30% јачина крем и 1-2 чаши супа колковите. Оваа диета се препорачува кај пациенти со дијабетес со дебелина, атеросклероза, и дебелината.

Месо (риба) исхрана:
80 грама на посно месо (риба), варен пет пати на ден (вкупно 400 g). Плус 100-150 гр зеленчук (морков, краставици, домати, зелка) пет пати на ден (вкупно 600-900 g) и 1-2 чаши чај без шеќер.

Овес исхрана: 200 g од овес и вода за да се подготват каша (добиени 700 g). Да се ​​јаде 140 грама каша пет пати на ден. Плус 1-2 шолји чај или супа колковите.

Сок исхрана: разредена со 600 ml на сок од овошје или зеленчук 200 ml вода или 125 ml супа колковите. Поделен на четири делови (200 ml).

Јанг исхрана исто така се користи за лекување и спречување на дебелина (содржи 1410 калории) Исхрана и Logatkina (содржи 1230 калории).

Јанг исхрана Таа содржи 135 g протеини (што е 38,3% калории), 30 g маст (19,1%) и 150 гр јаглехидрати (42,5%).

исхрана Logatkina Се состои од 120 грама на протеини (39%), 30 g маст (22%) и 120 грама јаглехидрати (39%). Овие диети обезбеди оптимална здравствена состојба, се најмалку закана за здравјето и им даде на губење на тежината од 9-10 кг за 9 недели.

Со дебелината прв и втор степен може да се користат и други диети, но прво треба дефинитивно да се консултираат со лекар.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Козметологијата изгубите тежина брзоКозметологијата изгубите тежина брзо
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Како да се губат телесната тежина преку исхранатаКако да се губат телесната тежина преку исхраната
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Како да се ослободите од дебелината кај жените кои користат диетиКако да се ослободите од дебелината кај жените кои користат диети
Диета мени за хемороидиДиета мени за хемороиди
КозметологијаКозметологија
Режим и мени угостителски бременаРежим и мени угостителски бремена
Диети од различни земји за здравјето на женитеДиети од различни земји за здравјето на жените
» » » Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови