ma.gurushealth.ru

Доење. Составот на мајчиното млеко.

Доењето е клучот за здрав раст и развој на вашето бебе. Тоа е мајчиното млеко - најрационален и оптимална исхрана за дете до 6 месеци. само во топлина и на зголеми сувост воздух дозволената даде дете малку вода.

Во рок од 2-3 дена од животот на вашето бебе добива колострум - млекото е многу хранлив со висока содржина на протеини. Потоа, колострумот се заменува со преодна млеко и на 15-16 ден по породувањето кај жените почнува да произведува зрели млеко. Лактација, се поставени во рамките на првите 10 дена, па трпеливо редовно се применува на вашето бебе на градите и не се сомневам во успехот !!!

Тоа е многу важно за удобно коњи подготвени превоз на деца. Како да се избере еден шетач за новороденче нега на сите родители. Што е најважно, она што ќе се вашето дете да биде удобно.

Доење. Составот на мајчиното млеко.

Мајчиното млеко Стерилниот, топло, кој содржи оптимална комбинација на сите протеини, масти, јаглени хидрати, витамини, вода и минерали потребни за правилен раст и развој на вашето дете. За разлика од миксови, тие се вари целосно и промовира формирањето на новороденчето имунолошкиот систем. Дете кое добива мајчиното млеко, помалку подложни на настинки и заразни болести, алергии, заболувања на стол, отколку децата кои примаат детето формула. Доење дава вашето бебе чувство на интимност на мајката, топлина и удобност и обезбедува посебна емотивна врска.

Стави бебе на дојка потребно е на негово барање - да му овозможи да го поставите времето и траењето на хранење. Во првиот месец од животот на вашето бебе може да се добие на градите до 20 пати на ден. Постепено се намалува бројот на хранење, и од 3 месеци од нивното станува 6-7 на ден.

Основните хранливи материи во мајчиното млеко протеини, јаглехидрати и масти се идеални за апсорпција на деца сооднос 1 телото: 3: 6. стомакот на детето млеко завиткан во мали снегулки. Во мајчиното млеко содржи доволно количество на полинезаситени масни киселини, пред линолна (омега-6) и омега-3, кои се однесуваат на бројот на есенцијални нутритивни фактори потребни за соодветна формација и градежни објекти на мозокот и мрежницата. Во мајчиното млеко висока содржина на витамин Е, кој ги спречува повреда на метаболизмот на протеини, масти, мускулното ткиво обезбедува сила, нормализира тонот.

Зрели човечки млечни протеини содржи 1,2-1,5 g / 100 ml. Тие се блиску до протеини на детето ткиво, па тоа е многу ретко предизвикуваат алергиски реакции. млеко протеини ги содржи сите есенцијални амино киселини за развојот на детето. Глобулин дел е вклучен во формирањето на имунитет против многу заразни болести.

Мајчиното млеко содржи 18 есенцијални и неесенцијални траги. Кобалт, хром, бакар, манган, јод, флуор, железо, цинк, итн, отсуство или недостаток на која предизвикува развој на патолошки состојби. железо мајчиното млеко е добро се апсорбира. Благодарение на резервите на железо присутни во телото на детето е присутен на раѓање и висока биорасположливост на железо доносени бебиња кои се доени обично до 6 месеци, да има задоволително ниво на железо. Овие деца ретко развиваат анемија. бакар Тоа влијае на растот, развојот на бебето. Калциум и фосфор се идеални за сооднос апсорпција.

Мајчиното млеко содржи хормони (стероиди, фактори на раст, тироксин, пролактин, простагландини, и др.), Кои обезбедуваат новороденчето адаптација на новите услови за живеење.

Исто млеко игра важна улога во обликувањето на гастроинтестиналниот тракт на детето, неговите микрофлора и развојот на локалните, општи и пост-инфективен имунитет.

Така можете да видите дека мајчиното млеко е најдобар производ за вашето бебе.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Прехрана во раното детствоПрехрана во раното детство
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
Дои или шишеДои или шише
Започнете доењетоЗапочнете доењето
Споредба на млеко и малиот формулаСпоредба на млеко и малиот формула
Содржината на протеини во мајчиното млеко и нејзиниот ефект врз новороденчето раст. Утврдување на…Содржината на протеини во мајчиното млеко и нејзиниот ефект врз новороденчето раст. Утврдување на…
Како да знаете дека детето јадеКако да знаете дека детето јаде
Лактација. Доење.Лактација. Доење.
Бактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификуваБактерии откриени во мајчиното млеко, може да се идентификува
Зошто млеко формула наместо кравјо млеко?Зошто млеко формула наместо кравјо млеко?
» » » Доење. Составот на мајчиното млеко.