ma.gurushealth.ru

Што може салати за пациенти со панкреатит?

Салати за пациенти со панкреатит: Исхрана рецептиСекојдневниот мени за пациенти со панкреатит се карактеризира со недостиг и монотонијата. И тоа е разбирливо - панкреасот реагира на дополнителен товар, а со тоа кршење на исхрана за пациенти, може да резултира со неуспех. Каков вид на салата рецепти за панкреатитис може да варира во исхраната?

Што салати може да биде исхраната панкреатит?

Прво и основно, се разбира, треба да се даде предност на зеленчук салати. Така, за пациенти со панкреатит е дозволено речиси секој парен зеленчук, со исклучок на зелка, туку затоа што тоа го прави смисла да се подготват јадења исхрана е еден од нив. На пример, можете да се исецка ситно компири, моркови и цвекло и сезоната со мала количина на растително масло - на крајот доби толку многу омилен салата наречена винегрет.

Исто така, популарен рецепт салата од моркови и цвекло, кој исто така е одобрен за пациенти со панкреатит. Овие зеленчуци треба да се варат се додека тендер, решетки, а потоа се меша и се полни со масло или сос. Таквите салата е совршен како гарнир, не само за месо, но, исто така, риба јадења, што го прави разноврсна опција, во комбинација со било исхрана мени.

Кои месо рецепти се дозволени за пациенти со панкреатит?

Како главна состојка за салати, може да се користи месо. Што градус се дозволени? Само малку маснотии: зајак, говедско или пилешко. Дополнување на садот ќе им помогне на зеленчук, како што се зелената салата и, се разбира, крекери, подготвени без употреба на зачини и масти. Со ова слични пациенти салата панкреатит е загарантирана ќе се допаѓа, а во исто време, не ќе создаде дополнително оптоварување на панкреасот.

Треба да се напомене дека исхраната рецепти салата што се дозволени за пациенти со панкреатит, често не е премногу различни. И сите, бидејќи исхраната на оние кои страдаат од оваа болест, строга и многу ограничен. Сепак, менување на преливи, и дополнување на вообичаените антена нови, резолуција, состојки, и може да се јаде вкусна панкреатитис, а не само да ги задоволи глад, но навистина ужива готвење.

Салати - и месо и зеленчук, е одлична можност да се прошири на исхраната на пациентите со панкреатитис, што го прави повеќе домот, и што е најважно, повеќе различни. Дури и повеќе, така што дури и од ограничена листа на здрава храна, може да се готви многу вкусни салати.

Зелена салата во хроничен панкреатит

Зелена салата со панкреатитисМожеби една од најпознатите корисни храна. И не само за оваа болест. Не е чудо што тоа е толку популарна во Европа. Салата (научно име - спанаќ) има богата состав. Постојат е во него, витамин А, Б, Ц, Е, бета - каротен. Покрај тоа, таа содржи огромна количина на микронутриенти.

Но, во исто време, а тоа има голема количина на оксална киселина, која во редовна употреба, може да предизвика иритација на слузокожата на органите за варење. Затоа, свеж и во неограничени количини кај пациенти со хроничен панкреатит, тоа е невозможно да се користи зелена салата. Со цел да се наситен на телото со корисни компоненти содржани во нив, но неутрализира штетните ефекти на оксална киселина треба да се јаде само свежо спанаќ. А зрели листови, ќе треба да се пре-впие во топла млеко за 10 - 15 минути. Ова ќе донесе на оксална киселина.

Зелена салата со панкреатитис

Зелена салата со панкреатитисКако и со другите билки, тоа е заситен со многу корисни елементи, кои ослабена специфични болести и исхрана на телото му треба посебно. Затоа, да се вклучат овој вид, тоа е од суштинско значење. Но вредни за само телото, свеж зеленчук. Тие содржат максималниот број на елементи во трагови и витамини.

Меѓутоа, во овој производ, исто така има фатални за воспалени панкреасот, витамин Ц. Со цел да се намали содржината претходно зелена салата потребно впие во топла вода. Само по толку термичка обработка, на состојки вклучени во менито.

Панкреатитис може да се јаде како свежа зелена салата, и се вклучи во други јадења. Еден - два пати неделно може да се јаде лисја, со вкус на ниско-масен јогурт или павлака.

Цвекло салата со панкреатитис

Цвекло салата со панкреатитисТоа е исклучително корисен за здрава личност и цвекло. Сепак, високата содржина на влакна во него, бара луѓе со заболување на панкреасот, јадете зеленчук со претпазливост. Прво на сите зеленчук треба внимателно да се вари темелно (најмалку 2 часа). После тоа, овошје колку што е можно да го скрши. При подготовка на салата од цвекло со панкреатит, во секој случај не се користи за подготовка на оцет, сок од лимон и лук. Сезона на јадење може да биде само неколку капки на квалитетот на маслиново масло.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Рецепти за салати со природна хранаРецепти за салати со природна храна
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Рецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садовиРецепти предјадења и салати во болести на срцето и крвните садови
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Што салати може да биде гастритис?Што салати може да биде гастритис?
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Што салати може да бидат подготвени со чир на желудникот? Вкусни, исхрана, рецептиШто салати може да бидат подготвени со чир на желудникот? Вкусни, исхрана, рецепти
Вегетаријанска супи панкреатитис, рецептиВегетаријанска супи панкреатитис, рецепти
Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?Може ли едно влакно за панкреатитис (панкреасот болест)?
» » » Што може салати за пациенти со панкреатит?