ma.gurushealth.ru

Рецепти супи панкреатитис: зеленчук, исхрана, пире од компири, пилешко месо, сирење, кој може да биде за панкреасот?

Видео: Едноставни рецепти во исхраната број 11, 12, 13, 14, 15

Рецепти супи панкреатитис: зеленчук, исхрана, пиреПанкреатитис - болест во која главниот удар паѓа на панкреасот, туку затоа што на оние кои страдаат од оваа болест, мора да се усогласат со строга диета. Каков вид на исхрана прв курсеви треба да се бара да се вклучат во менито на оние кои се загрижени за оваа болест?

Зеленчук супи со панкреатитис: рецепти

Зеленчук прв курсеви се корисни во сите форми на панкреатитис: и хронични и акутни. Таму треба да биде во форма на топлина, со користење на рецепт само оние зеленчуци кои се лесно да се вари од страна на стомакот, без никаква болка или компликации.

Наједноставниот рецепт за супа од зеленчук со панкреатитис: исецка и се вари компири, кромид, моркови. Зеленчук не само што мора да донесе до вриење и се вари, но барем за половина час.

Исто така вкусна супа од зеленчук, корисни и дозволи за панкреатитис се добива од лушпа од компир и разни зеленчук. За подобрување на вкусот така е можно да додадете еден мал износ на павлака чинија.

Исхрана за панкреатитис супи: рецепти

Рецепти супи исхрана за панкреатитис се крајно едноставна, бидејќи за готвење користи прилично ограничена листа на производи. Така, една антена може да бидат подготвени од средно пилешко супа, додавајќи исечени на тенки ленти протеини омлет.

Тоа е важно да се разбере дека пациентите панкреатитис строго забрането да се јаде зелка и грав и просо. Житни е подобро да се претпочитаат овес и леќата, уште повеќе, каша податоци лушпа и да додадете еден мал износ на цврсти малку маснотии сирење, рендан на груб ренде, може да се готви многу вкусна исхрана антена која ќе поднесе жалба дури и на оние кои не мора да се придржуваат до овие строга диета .

Супи панкреатитис: рецепти

Супа со панкреатитисСупа - тоа е одлична можност да ги презентираат веќе запознаени јадења во ново светло. И ова е особено точно за оние кои се принудени да се придржуваат на строга диета. Особено со оглед на подготовка на ова јадење не ќе биде тешко, само треба тенџере со дебели ѕидови и блендер.

Значи, наједноставниот рецепт пире супа: мала количина на растително масло испржете го кромидот и морковот, а потоа додадете компири и се прелива зеленчук со малку вода. Донесе до вриење и се вари околу еден час, а потоа почекајте додека смесата ќе се олади на прифатливо температура и мелење блендер.

Најдобро од сите диететски супи, варен во согласност со овој рецепт, во комбинација со крекери, кои можат да бидат обезбедени одделно или урнат во самиот сад.

Топли јадења се корисни во сите случаи, дури и за хроничните проблеми со желудникот и панкреасот. И ако сакате може да се направи вообичаените зеленчук супи оригиналот, диверзификација на вашата исхрана вкусен, но во исто време здрава храна.

Пилешка супа со панкреатитис, како да се готви?

Пилешка супа со панкреатитисПанкреатит е сериозна болест која не дозволи да се заборави. Дури и во ремисија, секој пациент да имаат овие проблеми мора да се држи во исхраната препишани од вашиот лекар. Во оваа диета, пилешко ќе биде на листата на забранети производи. Но не засекогаш.

Во рок од шест месеци по акутната период, може да се јавите на вашиот лекар да се праша дали да влезат во исхраната на производот што е можно. По добивањето на дозвола, да се подготват пилешка супа.

Кој подобро од нас, луѓето од Русија се познати лековити супа вкусови на една млада кокошка кои ни се хранат по покривање на нашите мајки и баби.

Тоа треба веднаш да се направи резервација: млад пилешко во рецепт за пилешко супа со панкреатитис, не е вклучена. Треба да ги купите на труп на птица возрасни. Што содржи помалку extractives во споредба со младите лица. Ако може да се купи пилешко (но не и пилешко) дојка - дури и подобро.

Значи, со трупови се отстрани: кожата, коските, масти, 'рскавицата, тетивите. Овие делови се смета за максимална акумулација на хормони, антибиотици, хемиски саламура, extractives. После миење со ладна вода делови од трупот се готви на тивок оган 20 минути. После тоа, целата супа е исушена, месото се мијат и го стави назад да се готви средно супа.

За време на готвењето, вториот супа едвај го додадете малку сол, додадете малку зеленило: копар или магдонос. За да се подготви јадење обично се додава една лажица павлака или крем.

Сирење супа за пациенти со панкреатит

Сирење супа со панкреатитисСирењето претставува еден од елементите кои се забранети да се јаде храна во форма на акутен панкреатит. Во рок од еден месец, можете да го внесете во исхраната. Но, само еден вид на сирење - тофу. Ова е јапонски порозна сирење, урда во изгледот. Врз основа на ова, и може да биде супа сирење вистински готвач.

Пациенти со панкреатит се забранети во било кој период на јадења во зеленчукова супа, па ги користат рецепт на пилешко супа и продолжи готвење супа корисно за панкреасот.

Однесувајте се внимателно за избор на зеленчук: тие мора да биде свежа, слободен од мувла, гниење и wormholes. Чистење на зеленчук од кожата, ги отстрани сите вени и семиња.

Видео: Исхрана мени со панкреатитис

Ситно, тиквички, моркови, карфиол варени за 20 минути. Сите се отстранува водата. Зеленчук се земјата мешалка во дебела пулпа. Додадете супа на конзистентноста на течни каша. Бит додадете малку сол и додадете пире од тофу. Сирење супа панкреатитис варени за 5 минути на тивок оган. Во готовиот сад, можете да додадете croutons.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти за пациенти со хроничен и акутен панкреатит и исхрана во заболување на панкреасотРецепти за пациенти со хроничен и акутен панкреатит и исхрана во заболување на панкреасот
Може ли некој да панкреатитис масти?Може ли некој да панкреатитис масти?
Тиквички со панкреатит, рецепти, може да ви сквош кавијар?Тиквички со панкреатит, рецепти, може да ви сквош кавијар?
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Мукозните супи панкреатитМукозните супи панкреатит
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Вкусни рецепти за пациентите со мени панкреатитис исхранаВкусни рецепти за пациентите со мени панкреатитис исхрана
Дали е можно да брокула панкреатит?Дали е можно да брокула панкреатит?
Исхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецептиИсхрана и исхрана во панкреатитис и холециститис менија и рецепти
Бебе Пире со панкреатитисБебе Пире со панкреатитис
» » » Рецепти супи панкреатитис: зеленчук, исхрана, пире од компири, пилешко месо, сирење, кој може да биде за панкреасот?