ma.GurusHealth.ru

Може ли да мусли со панкреатит?

Мусли со панкреатитисЗа три дена по почетокот на акутниот панкреатит или акутна егзацербација на хроничен форми на болеста на пациентот не може да јадат житарици. Во овој период, тоа треба да се придржуваат кон исхраната со глад и строги одмор во кревет.

Почнувајќи 4 дена, дозволено да се јаде варен пире од зеленчук, особено компири, без додавање на сол, путер или павлака, зеленчук супи. Во текот на месецот, во исхраната на човекот, кои страдаат од панкреатитис, постепено воведување на терапевтски производи во согласност со табелата №5 од Pevsner. Сите јадења се служат главно во излитена форма, бидејќи целта на исхраната е да се намали механички и хемиски товар на дигестивниот тракт. Тоа не се препорачува да се користи во ова време од мусли.

Видео: Што храна што не може да се јаде за листата на губење на тежината?

По транзицијата на фазата на ремисија на болеста, панкреатитис житни може да се јаде со мала количина на обезмастено млеко или јогурт. За да ги користите може да биде не повеќе од 2-3 пати неделно. Ова е прилично високо калории производ кој спасува луѓе од глад за долго време. Од granola барови треба да се напушти, затоа што нивниот состав во прилог на суво овошје често вклучуваат чоколадо, ореви или синтетички мед.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…Што може да се јаде (јадат) во акутен и хроничен панкреатит - корисни производи (храна, храна) за…
Уво (риба супа) панкреатитисУво (риба супа) панкреатитис
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Зеленчук чорба со панкреатитисЗеленчук чорба со панкреатитис
Желатин со панкреатитисЖелатин со панкреатитис
Производи во колитисПроизводи во колитис
Турција со панкреатитисТурција со панкреатитис
Бебе Пире со панкреатитисБебе Пире со панкреатитис
Исхрана во хронична (XP) панкреатитис, правото рецепти терапевтски мениИсхрана во хронична (XP) панкреатитис, правото рецепти терапевтски мени
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
» » » Може ли да мусли со панкреатит?