ma.gurushealth.ru

Што тежина е идеален за вашето срце?

Видео: телесната тежина & Стани натприродното Убава Subliminal

Сигурен сум дека многу од нашите читатели постојано мислев на здрава тежина.

Тоа е за на здрава тежина, а не за естетска форма за на плажа (концепт на убавината на сите).

Сериозно, колку што треба да ги разгледуваат опциите и она што го обликува треба да имате на ризик за кардиоваскуларниот систем е минимална?

Предлагам да се побара од експерт во областа на превентивната кардиологија д-р Лесли Шо (Лесли Чо) од клиниката Кливленд во САД.

Повеќе од магичната бројка

На прво и основно. Ние мора да се запамети дека на телесната тежина - тоа не е само на стрелката на вагата. Жените повеќе од мажите се со тенденција да се задржиме на овие бројки, во некоја магија за себе рекорд. Но, во реалноста, оптимална телесна тежина - нешто многу посложена.

При оценувањето на нивното здравје не треба да се раководи од тежината, како и индексот на телесна маса (БМИ), која ги зема во предвид висина и тежина. Врз основа на оваа формула, за возрасни човечки идеал БМИ од 18,5 за да се 24.9. Стапки 25-29,9 се смета за прекумерна тежина, и бараат одредени промени во нивните животи, а над 30 - тоа е дебелината, која е неопходна за третман.

пред измислен околу 200 години, БМИ уште работи во ред. Но, тоа, исто така, не е идеален начин да се процени идеална тежина. Тоа не сметаат на физичка форма.

Денес, постојат високо-технолошки начини за да се процени процентот на мускулите, коските и масното ткиво во телото. Овие податоци се многу корисни. Евидентно е дека за мускулна спортист со ниска содржина на масти во организмот сам ќе nepokazatelen БМИ.

На односот на половината до колковите

Научниците во неколку наврати изјави дека обемот на половината и односот на половината-на-хип - се вредни податоци за предвидување на кардиоваскуларен ризик. Заедно со БМИ, се разбира.

Се верува дека односот на половината на колковите над 0,89 кај мажите и кај жените 0.80 - тоа е премногу, и може да влијае негативно на кардиоваскуларниот систем во иднина. Сигурноста на оваа проценка беше потврдено во една студија вклучува 15.000 Американци кои биле следени 14 години по ред.

Факт е дека луѓето со голем стомак (имено, тие имаат сооднос погоре) се депонирани главно висцерална масти, односно маснотии кој се акумулира околу внатрешните органи (што е спротивно на поткожното масно ткиво).

Ние се користат да се мисли дека масти - тоа е нешто инертен: е набавка на, добро, нека лежи, само за да носат тешко. Но, не сите толку едноставно. Вишокот на масти има значајно влијание врз метаболизмот и ги промовира нивоа воспалението во артериите, го зголемува ризикот од смрт поради срцев удар или мозочен удар.

да резимираме

Што значи сето ова значи дека, особено во светлината на конфликтни статии за Исхрана и губење на тежината?

Ова значи дека се обидува да се постигне идеална тежина, без добра физичка форма - залудна во однос на здравјето на луѓето. Вие не може да седи мирен, се утешни со тегови со стрелки. Дури и ако имате нормален БМИ, но не се вежба и да носат стомак - да заборавите за здраво срце.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дебелината во младоста - со срцето во старостаДебелината во младоста - со срцето во староста
Дебелината е болест?Дебелината е болест?
Се со прекумерна тежина го зголемува ризикот од уринарна инконтиненција кај жениСе со прекумерна тежина го зголемува ризикот од уринарна инконтиненција кај жени
КозметологијаКозметологија
Индекс на телесна маса е неточнаИндекс на телесна маса е неточна
Дали е можно да се губат телесната тежина, откажувајќи се од појадок?Дали е можно да се губат телесната тежина, откажувајќи се од појадок?
Царски рез е поврзана со висок ризик од прекумерна телесна тежина кај децатаЦарски рез е поврзана со висок ризик од прекумерна телесна тежина кај децата
А многу на телесната тежина за време на бременостаА многу на телесната тежина за време на бременоста
Дебелината може да биде од корист по операцијата на срцето?Дебелината може да биде од корист по операцијата на срцето?
Дебелината е поопасна за мажите отколку за женитеДебелината е поопасна за мажите отколку за жените