ma.gurushealth.ru

Целијачна болест кога третманот е елиминација на глутен

Видео: човекови Исхрана за губење на тежината

целијакија - Тоа е генетски определен заболување на гастроинтестиналниот тракт.

Луѓето кои страдаат од него не може да се толерира глутен, протеин на житни култури (пченица, 'рж, овес, јачмен), бидејќи тоа е токсичен за нив. Таа предизвикува тенкото црево вилозна атрофија одговорен за апсорпција на хранливи материи.

Оваа болест, која влијае на околу 1% од населението бара посебен режим на исхрана.

Третман за целијачна болест е целосна елиминација на глутен од исхраната. Таа се состои во: пченка, ориз, компири, соја, просо, леќата, тапиока, маниока, леќа, грав, ореви, месо, овошје и зеленчук. Често производот (на пример, пченкарно брашно) може да содржи минимална количина на него.

Затоа, според FAO / WHO, глутен-бесплатни производи се сметаат за производи во кои содржината глутен не надминува 20 ppm (20 mg / kg). Овие производи ги нудиме продавници за здрава храна или трговски центри на големите градови. Во малите градови и села во специјализирани продавници таму. Пациентите може да нареди само одделни производи, на пример, преку интернет.


Купување на готови храна треба внимателно да се разгледа нивниот состав. Дневна доза на глутен вишок (над 50 mg) предизвикува значителна штета на тенкото црево. Подготвени оброци во различни ситуации се неопходни и многу лесен живот, на пример, житарици Nestle sinlac со нула содржина глутен за стари лица. Покрај тоа, таа може да се даде на мали деца и деца од 4-тиот месец од животот. Овој целосно опремен производ е развиена врз основа на ориз и брашно од рогач. Таа има во својот состав со висока хранлива вредност протеини, растителни масти, витамини и минерали. Подготовка е многу едноставна - потребниот износ на смесата да се пополни со вода.

Возрасни глутен-бесплатни производи може да се користи во форма на супи (на пример, домати, кои се доволно загреани) или млечни пијалоци (на пример, ванила). Овие производи се дизајнирани за да се спречи неухранетост, вклучувајќи рак болест или анорексија нервоза.

Дозволени и забранети производи

Учеството на жито во нашето мени, се чини дека од суштинско значење.

Сепак, начинот на исхрана на лицата кои страдаат од целијачна болест, може да биде многу различни, преку:
- риба, свежо месо, производи од месо, морска храна и производи од месо (колбаси "Краков", Свинско месо и колбаси, пити, риба стапчиња;
- млеко, матеница, јогурт, урда. Треба да се откажат од некои од јогурт, павлака, чоколадо, кашкавал, обработени, хомогенизирана (тие содржат скроб и пченично брашно);
- путер, растително масло, маргарин, маслиново масло, рибино масло. Несакани мајонез и сосови подготвени со додавање на брашно;
- тестенини, ориз, масло од соја, леќата, пченка, просо, пченка снегулки и мусли, печива, без глутен. Неопходно е да се елиминира традиционалниот леб, житарици и гриз кускус;
- зеленчук, овошје и разни билни зачини - без никакви ограничувања;
- шеќер, мед, желе, пудинг и желе врз основа на брашно од компир, џем, мармалад, афион семиња, бадеми, млечна чоколада и жестоки, бонбони и конфекции кои не содржат глутен. Забранети: колачи со додавање на сите намена брашно, чоколадо, чипс, домати;
- вино и алкохолни пијалаци, ликери, алкохол (алкохол може да биде фатен со глутен);
- минерална вода, природни какао, кафе, чај, билни чаеви. Неопходно е да се елиминира кафе со додавање на чај со слад и пиво.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Угостителство за крвна групаУгостителство за крвна група
Неочекувани извори на глутен: Стручни совети Кливленд КлиникатаНеочекувани извори на глутен: Стручни совети Кливленд Клиниката
Глутен исхрана: лек или илузија?Глутен исхрана: лек или илузија?
Целијачна болест (болест ГИ Хертер Heubner е, glyutenenteropatiya, цревни инфантилност), се…Целијачна болест (болест ГИ Хертер Heubner е, glyutenenteropatiya, цревни инфантилност), се…
Храната дека детето јаде своите раце: леб и житни културиХраната дека детето јаде своите раце: леб и житни култури
Во исхраната на луѓето со крвна група IIIВо исхраната на луѓето со крвна група III
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Исхрана и наследноста детеИсхрана и наследноста дете
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Глутен нетолеранција како да се усогласат со глутен исхрана?Глутен нетолеранција како да се усогласат со глутен исхрана?
» » » Целијачна болест кога третманот е елиминација на глутен