ma.gurushealth.ru

Пелвична болка и можните причини за болеста

Видео: болка во окото (? Воспалени очи Можни причини за болка во очите, невролог објаснува)

пелвична болка Тоа е болка во долниот дел на стомакот и карлицата.

Ова е многу тешка симптом кој може да се укаже на различни болести, како во репродуктивниот систем и гастроинтестиналниот тракт, бубрезите, уринарниот тракт, итн ..

Кај жените, пелвична болка во повеќето случаи, доказ за болести на уринарниот систем и репродуктивните органи. Кај мажите, пелвична болка често се забележани во хроничен простатитис (хронична пелвична болка синдром).

Пелвична болка може да биде поврзано со обичните истегнување или прекумерно вежбање.

Болката често зрачи кон колковите и долниот дел на грбот, што е исто така важно. Температура и треска со карлична болка може да укажува на воспалителниот процес во внатрешните органи.

Ако имате болка во пределот на карлицата, која е придружена со симптоми, треба да оди во болница. Исто така, треба да се консултираат со лекар за хронична пелвична болка.

Причините за појава на пелвична болка поврзани со аномалии на гениталните органи на жените:


1. Ектопична бременост.
2. Абортусот.
3. дисменореа.

4. ендометриоза.
5. циста на јајниците.
6. рак на јајчник.
7. матката fibroids.
8. инфламаторни заболувања.

Причините за појава на пелвична болка поврзани со аномалии на гениталните органи на мажите:


1. Хроничен простатитис.
2. други воспалителни болести.

Причините за појава на пелвична болка не се поврзани со половите органи се:


1. циститис.
2. синдром болно мочниот меур.
3. уретрата.
4. пиелонефритис.
5. камења во бубрезите.
6. Дивертикулитис.
7. синдром на нервозно дебело црево.
8. улцеративен колитис.
9. Кронова болест.
10. рак на дебелото црево.
11. слепо црево.
12. запек.
13. умбиликална хернија.
14. Ингвинална хернија.
15. herniated диск.
16. фибромијалгија.
17. Крик.
18. Грчеви на карличните мускули.
19. Сексуално насилство во минатото.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Симптоматологија и клиничката слика на нефролитијазаСимптоматологија и клиничката слика на нефролитијаза
Пелвична болка кај жените: третман, причините, симптомите, дијагноза, симптомитеПелвична болка кај жените: третман, причините, симптомите, дијагноза, симптомите
Итна медицинска помош во пелвична инфламаторна болестИтна медицинска помош во пелвична инфламаторна болест
Ако имате болки во стомакотАко имате болки во стомакот
Ако болка во стомакот во карлицата кај жените. дијагностички тестови лабораторијаАко болка во стомакот во карлицата кај жените. дијагностички тестови лабораторија
Болки во карлицата кај жените. Причините не се поврзани со половите органиБолки во карлицата кај жените. Причините не се поврзани со половите органи
Болка во вратот и грботБолка во вратот и грбот
Пелвична болкаПелвична болка
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Рамото болка можните причини и третманРамото болка можните причини и третман
» » » Пелвична болка и можните причини за болеста