ma.gurushealth.ru

Болка во очите на можните причини за болка во очите

Видео: Можни причини за болка во очите, објаснувања невролог

болка во окото, или oftalmalgiya, може да се опише како притискање болка, печење, пецкање, пулсира во и околу очите.

Тоа може да се карактеризира со чувство на туѓо тело. болка во очите може да варираат од одвај забележливи непријатност на неподнослива, тешка болка.

Времетраењето, природата и локализацијата на болката зависи од причината.

болка во очите може да настане како резултат на повреди на окото, глаукома, невролошки и системска болест. Голем број на болести и повреди може да предизвика болка во окото.

Можни медицински причини за болка во очите вклучуваат:

1. агол-затворање глауком на акутна. Карактеристично ненадејна заматен вид и болка во и околу очите. Тешка болка може да предизвика гадење, повраќање и болки во стомакот. На ученик се проширува (умерено), не реагира на светлина.

2. астигматизам. Ако астигматизам не е поправена, тоа може да предизвика главоболки, замор на очите, болка во очите и црвенило.

3. blepharitis. Воспаление и улцерации на очните капаци во комбинација со конјунктивална црвенило, чешање и насолзени очи. Ако blepharitis се карактеризира со странски тело сензација и губењето на трепките.

4. око изгореници. Кога постои ненадејно хемиски изгореници, тешка болка, црвенило, фотофобија, грчеви, заматен вид. Пациентот е тешко да ги отворите очите.

5. Chalazion или цисти meibomian жлезда. Карактеризира со ограничени оток и црвенило на долниот или горниот очен капак.

6. конјунктивитис. Алергиски конјунктивитис е мала болка во комбинација со чешање, црвенило и на конјуктивата секрети. Бактериски и габични конјунктивитис предизвикува болка само кога е под влијание на рожницата. За бактериски конјунктивитис се карактеризира со гној.

Вирусна конјунктивитис предизвикува интензивно чешање, црвенило, чувство на туѓо тело, капак Оток, транспарентна распределба.

7. корнеална гребнатинки. Ова е честа повреда на окото поради случајно гранчиња раски во очите, прсти и други инјекции. Сензација Карактеристично туѓо тело, кинење, фотофобија и конјунктивална црвенило.

8. ерозија повторливи корнеална. Во оваа болест има тешка болка во окото на будење која трае цел ден. Во комбинација со конјунктивална црвенило и фотофобија.


9. корнеален улцер. Бактериски и габични чирови може да предизвика силна болка во окото. Други знаци - гној, леплива очните капаци, фотофобија, заматен вид.

10. Dacryoadenitis (воспаление на lacrimal жлезда). Во оваа болест, може да има болка во двете очи, егзофталмус, конјунктивална црвенило, оток на очните капаци и гној.

11. dacryocystitis. Се карактеризира со болка во пределот на lacrimal црево, гноен исцедок, кинење, црвенило на очните капаци.

12. еписклеритис. Кога воспаление на ткивото помеѓу белката и конјуктивата може да се случи длабока болка во окото, кинење, фотофобија, црвенило и оток на конјуктивата белката.

13. Туѓо тело во окото. По контакт со странски орган има ненадеен силна болка, но визијата обично останува нормална.

14. Глауком со отворен агол може да предизвика блага болка во очите, губење на периферниот вид и намалена визија дека не се коригира со очила.

15. Херпес зостер, обликот на очите. Око болка придружена со болка во едната половина од лицето, црвенило на лицето. Други знаци - црвени и отечени очни капаци, кинење, мукозен секрет, конјунктивална инјекција.

16. јачмен. Оваа болест е јасно локализирана болка во окото, кое засилува како раст јачмен. Може да има црвенило и оток на векот.

17. hyphema. Ова крварење е формирана од страна на повреда или операции на окото. Придружуван од ненадејна болка во и околу очите, црвенило на конјунктивата, капак Оток и оштетување на видот.

18. интерстицијален кератитис. Тоа е воспаление на рожницата, поврзани со конгенитален сифилис може да предизвика болка, фотофобија, заматен вид, црвенило на конјунктивата. Рожницата е нанос-розова боја.

19. Ирит. Е умерена или тешка болка, тешка фотофобија, изразена како конјунктивална црвенило, заматен вид. Стегнат ученик може лошо реагираат на светлина.

20. Хемиско синдром на очите, ксерофталмија. Оваа состојба се карактеризира со хронична чувство на печење во очите, чешање, чувство на туѓо тело, фотофобија, конјунктивална црвенило и проблеми со трепкање. Мукозните празнење и несоодветното производство на солза течност - типичен феномен.

21. тумор lacrimal жлезда. Се чини еднострана болка во окото, заматен вид и мало егзофталмус од окото.

22. мигрена. Кога мигрена може да биде толку силна што дури и боли очите. Во услови на тешка болка може да се гадење, повраќање, заматен вид и чувствителност на светлина и звук.

23. орбиталата целулитис. Оваа болест предизвикува досадна, болки во стомакот, егзофталмус, оток и црвенило на очните капаци, гноен исцедок, слаб вид, оштетен движења на очите, а понекогаш и треска.

24. оптички невритис. Се карактеризира со болка во и околу очите, отежната со движење на очите, тешко оштетување на видот, лошата реакција на ученик на директна светлина. Симптомите обично се подобруваат во рок од 2-3 недели.

25. Фрактура на подот на орбитата. Овој тип на повреда на окото може да предизвика болка, тешка оток на очните капаци, понекогаш диплопија и enophthalmos (депресија на окото - егзофталмус спротивното).

26. pseudotumor на орбитата. Оваа болест предизвикува длабока болка и двојно гледање во 50% од пациентите. Можност за проптоза, оток на очните капаци и ограничено движење на очите.

27. Pemphigus, пемфигус или. Во овој случај, може да се случи тешка болест лезии на конјуктивата, болка во очите, заматен вид, исцедок. формирање балон се појавуваат насекаде на кожата и мукозните мембрани.

28. склеритис. Воспалението предизвикува болка, црвенило на белката и конјуктивата, фотофобија и солзење е можно.

29. Sklerokeratit. Тоа се случува кога прогресија не е излечен склеритис. Карактеризира со болка, печење, иритација, чувствителност на светлина.

30. субдурален хематом. Обично се случува по повреда на главата. Тоа се манифестира силна главоболка и болка во очите. Поврзани невролошки симптоми зависи од локализацијата на хематом.

31. трахома. Инфекција предизвикана од еден вид на кламидија Chlamydia trachomatis, се смета дека е доста ретка во развиените земји. Манифестира гноен исцедок, оток и црвенило на очните капаци, кинење, фотофобија.

32. увеитис Тоа може да се случи во различни начини, да се манифестира во кршење на, промената во реакција ученик, болка во очите, и други симптоми.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Глауком е хронична болест на очите со постојана или периодична зголемување на интраокуларниот…Глауком е хронична болест на очите со постојана или периодична зголемување на интраокуларниот…
Panophthalmitis-акутна гноен воспаление на мембрани ткиво и окото. Етиологија, патогенеза.…Panophthalmitis-акутна гноен воспаление на мембрани ткиво и окото. Етиологија, патогенеза.…
Рани на окото придружени со повреда на неговиот интегритет. Симптомите се различни и решена…Рани на окото придружени со повреда на неговиот интегритет. Симптомите се различни и решена…
Оштетување на очите кај децата: третман, симптоми, знаци, причини, прва помошОштетување на очите кај децата: третман, симптоми, знаци, причини, прва помош
Болка и црвенило на очите: преглед, третманБолка и црвенило на очите: преглед, третман
Приспособлива asthenopia, симптоми и третманПриспособлива asthenopia, симптоми и третман
» » » Болка во очите на можните причини за болка во очите