ma.gurushealth.ru

Анафилактичен шок

Видео: анафилактичен шок

анафилактичен шок е акутна, сериозна алергиска реакција која се развива брзо и може да резултира со смрт на пациентот.

Тоа е акутна, воопшто, со посредство на имуноглобулин Е (Ig E) имунолошкиот одговор на било алерген (антиген). Во случај на анафилактична реакција учествуваат базофилите и мастоцити - компоненти на имунолошкиот систем.

За да се случи анафилактична реакција, телото мора претходно во контакт со алергенот, а во повтори контакт имунолошкиот систем да реагира енергично.

Меѓу повеќето опасни материи кои често предизвикуваат анафилактичен шок, изолирани следниве групи:


1. Храна производи: кикирики, кашу ореви, школки, ракови, јајца, агруми, манго, домати, јагоди и други.

2. Животни отрови: оси, пчели, бумбари, оси.

3. Лекови: пеницилин антибиотици, серумот (тетанус, дифтерија), вакцини, декстран.


На алергија може да се забележи на латекс од кои го направија систем.

Mortal реакција на пеницилин, на пример, има околу еден случај 7.500.000 инјекција. Еден од 150-200 луѓе кои страдаат тешки алергиски реакции на пчелини убоди, и фатални, според статистичките податоци, е еден залак на 6.500.000. Во Северна Америка секоја година како резултат на алергиска реакција на инсекти отров убиени 60 до 90 луѓе. Не многу, но тоа треба да се смета.

Анафилакса е многу ретка, и својот израз може да се разликуваат од тешка уртикарија да кардиоваскуларен колапс, ларингеален едем, опструкција на дишните патишта и респираторен застој. Без соодветен третман на анафилактички шок доведува до смрт.

Главната улога во механизмот на анафилактична реакција игра активација на мастоцитите и базофилите, која е придружена од страна на голем ослободување на специфични хемиски супстанци - медијатори на алергиска реакција.

Почетните симптоми на анафилакса може да биде едноставен: на боцкање, чувство на печење и чешање. Понатаму, постојат посериозни симптоми: тело црвенило, осип, оток, пад на крвниот притисок, бронхоспазам, ларингеален едем, аритмии, па дури и срцев удар. Постојат значајни промени во биохемиски состав на крвта. Во тешки случаи, смрт може да се случи за неколку минути.

Настани во анафилактичен шок вклучуваат:

1. Обезбедување на дишните патишта.
2. Следењето на виталните знаци.
3. Воведување на епинефрин (адреналин) интрамускулно.
4. бавна интравенска антихистаминици.
5. интравенска инјекција на кортикостероиди (хидрокортизон).
6. Ако хипотензија се администрира во / во течна (1.2 L).

Што се однесува до анафилактичен шок, најдобриот метод на третман - е превенција. Луѓето кои се склони кон алергии, треба да се избегне опасни производи. Ова, се разбира, бара многу на воздржаност и само-дисциплина, но тоа е достоен за тоа.

Алергии треба да се носат со нив готови за употреба пенкало шприц со епинефрин, кој долго време веќе не се егзотични на Запад. Кога алергија на некоја супстанција, контактот со која е неизбежна впуштат во различни методи на десензибилизација - намалување на чувствителност на алергени.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Алергија на лекови кај децата, знациАлергија на лекови кај децата, знаци
Стрептомицин во храната предизвикува анафилакса кај луѓетоСтрептомицин во храната предизвикува анафилакса кај луѓето
Формира специфични имунолошки одговор. Имунолошка меморија, како еден вид на имунолошкиот одговор.Формира специфични имунолошки одговор. Имунолошка меморија, како еден вид на имунолошкиот одговор.
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Што да направите во случај на сериозна алергиска реакција?Што да направите во случај на сериозна алергиска реакција?
Дијагноза на алергија и други несакани ефекти на лекови кај децатаДијагноза на алергија и други несакани ефекти на лекови кај децата
Индукција IgE. Учество IgE алергиски реакцииИндукција IgE. Учество IgE алергиски реакции
Видови карактеристика на алергиски реакцииВидови карактеристика на алергиски реакции
Прва помош за алергиски реакцииПрва помош за алергиски реакции
Неврогена шок. Анафилакса и анафилактичен шокНеврогена шок. Анафилакса и анафилактичен шок