ma.gurushealth.ru

Интолеранција на храна и алергија на храна. причини

Несакани ефекти на храна вклучуваат никакви негативни ефекти врз внесување на храна или прехранбени адитиви. Разлика интолеранција на храна, која е предизвикана од физиолошки одговори на нивниот прием и алергии на храна, т. Е. имунолошки реакции на храна. Како и другите алергиски реакции, распространетоста на алергии на храна во изминатите 30 години е значително зголемена (главно во развиените земји) - сега тоа влијае на 2% од населението на САД.

Видео: Рецепти за алергија на страдалниците Возрасни

Таа се јавува речиси 6% од деца првите 6 години од животот. Истражувањата покажуваат дека во оваа возраст на околу 2,5% од децата кои се алергични на кравјо млеко, 1,5% - на пилешко јајца, и 8,6% - за производи од кикирики. Во повеќето деца, хиперсензитивност на млечни производи и јајца исчезне со текот на годините. Сепак, алергија на кикирики, ореви или морска храна за околу 30% од случаите трае за цел живот. Со храна организмот доаѓа во голем број на антигени, поврзани ГИ лимфното ткиво, но е во можност да се направи разлика "безопасни" храна патогени.

јадење произведува анергија регулаторните и ефекторни лимфоцити, што резултира во имунолошкиот систем, како што не забележите околу 2% од антигенски протеини во нормален крвен навлезат во секој оброк. Кај доенчињата функционални (гастричниот сок, цревни ензими glikkaliks) и имунолошки бариери сеуште незрели и "помина" храна алергени, и лимфното ткиво на гастроинтестиналниот тракт има помалку можност да се неутрализира антигени. Тоа е причината зошто на алергија на храна најчесто се развива во овој "подложност" возраст.

Видео: Кои храни предизвика алергии на храна или храна intolerances?

Во срцето интолеранција на храна на различни механизми, додека алергија на храна, главно се однесува IgE- или целуларен имун одговор. По контакт со специфични алергени во телото во подложни поединци се формираат алерген-IgE антитела, кои се врзуваат за FCE-рецепторите на мастоцити, базофилите, макрофаги и DCS.

прехранбени алергија

Додавање преку мукозните бариери, храна алергени се во контакт со IgE-антитела и предизвикуваат лачење на посредници кои го подобруваат садови со што се намалува мазни мускули и зголемување на секрецијата на слуз. Ова доведува до симптоми на непосредна хиперсензитивност. Активира мастоцитите и макрофаги лачат цитокини кои се "нацрта" и активирани еозинофили и лимфоцити, што ќе доведе до хронично воспаление. Акутна IgE-посредувани реакции лежат во основата на симптомите на кожата (уртикарија, ангионевротски едем, хиперемија), гастроинтестинални нарушувања (чешање и отекување на мукозните мембрани на устата, гадење, повраќање, болки во стомакот, дијареа), респираторни нарушувања (затнат нос, течење на чешање, кивање, ларингеален едем, недостаток на воздух, крепитации) и циркулаторниот (аритмија, хипотензија и синкопа).

Втората голема форма на алергија на храна поврзани со прекумерно лачење на цитокини алерген-специфични Т-limfotsitami- овие цитокини предизвикаат "доцна" воспаление на кожата (чешање, црвенило и осип), гастроинтестинални (attrition, рана ситост, болки во стомакот, повраќање и дијареа) и на органите за дишење (пулмонална хемосидероза храна ). Мешан (хуморалниот и клеточниот) одговор на храна алергени може да доведе до хронични болести - дифузна неуродермитис, бронхијална астма и алергиски еозинофилен гастроентеритис.

IgE-посредувани реакции на храна, се јавуваат кај деца осетливи алергени продира низ гастроинтестиналниот бариера (храна алергени 1 класа), или делумно хомологни алергени кои доаѓаат преку респираторниот тракт {храна алергени 2 класа). Извор на алергени 1 класа може да биде било која храна, но речиси 90% од случаите кај децата (до адолесценцијата) што се јајца, млеко, кикирики, ореви, риба, соја и пченица производи. Многу протеин алергени карактеризира овие производи.

сензибилизација често тоа се случува на многу рана возраст, бидејќи овие протеини се внесуваат со мајчиното млеко, а во иднина, многу родители се обиде секој можен начин да се прошири во исхраната на детето. Речиси сите случаи на алергија на млеко ја одбележа првата година од животот, и јајцата - првиот 1,5 години-просечната возраст на појава на алергии на производи од кикирики - 14 месеци. Алергени 2 класа - тоа е главно на овошје и зеленчук протеини, делумно хомологни протеини од полен. Со развојот на сезонски алергиски ринитис и алергија може да се случи некои свежо овошје и зеленчук (орален алергиски синдром). Неправилните потрошувачката на храна алергени да предизвика акутни реакции, а нивната продолжена изложеност доведува до хронични заболувања (атопичен дерматитис или астма).
Преосетливост кон алергени 1 класа Тоа поврзани, обично со целуларен опасни реакции.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијагноза и третман на алергии на храна кај децатаДијагноза и третман на алергии на храна кај децата
Алергиски дијареа, дијареа со алергии кај децатаАлергиски дијареа, дијареа со алергии кај децата
Влакна штити од алергии на хранаВлакна штити од алергии на храна
Храна чувствителност кај децатаХрана чувствителност кај децата
Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…Алергии на храна кај деца под една година кои се алергични на млеко: третман, симптомите,…
Како да се спречи сериозни алергиски реакции на детето?Како да се спречи сериозни алергиски реакции на детето?
Интолеранција на храна: симптомитеИнтолеранција на храна: симптомите
Месо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на дететоМесо, живина, риба, грав, јајца и ореви во исхраната на детето
Алергии на храна кај децата постари од 7 годиниАлергии на храна кај децата постари од 7 години
Гастроинтестинални алергија кај децатаГастроинтестинални алергија кај децата
» » » Интолеранција на храна и алергија на храна. причини