ma.gurushealth.ru

Одредување на степенот на дебелината со формулата Брок. Манифестации и последици од дебелината

степен на дебелината, тежини се определува според формулата на Брока. телесна тежина во килограми треба да биде еднаков на бројот на сантиметри раст минус 100. Така, машки 180 см Тежина треба да биде не повеќе од 80 килограми, жена 160 см раст на не повеќе од 60 кг. Според оваа пресметка, како и во сите формули, тоа е потребно да се направи одредени корекции. Во млада возраст на тежината може да биде повисок na 1-2 кг. Во староста, постои природен недостаток во тежина.
Луѓето со широко, силна коски и добро развиена мускулатура (излети) од тежина може да биде малку повисока од онаа на луѓето на иста висина, но со тенки коски (asthenics).

постојат маси нормална висина и тежина во зависност од возраста, која се смета за фактор на корекција во зависност од уставот и развој на мускулите. При утврдување на тежината дозволено отстапување од 5-10%. На зголемување на телесната тежина на 10-29% се смета за степен на дебелината I на 30-49% како II степен на дебелината, Pa 50-100% - III степен на дебелината, вишокот тежина над 100% - IV степен на дебелина.

Таложење на масти во поткожниот слој може да биде Дрес или да се депонирани главно во горниот или долната половина на телото. Со одделение дебелината III-IV на позадината на пореметувања на метаболизмот на липидите забележани промени и други видови на размена - јаглени хидрати, протеини, вода и сол.

Видео: Дебелината кај децата 2 степени

определување на степенот на дебелината со формулата Брок

Манифестации и последици од дебелината

надворешен форма пациентите во развојот на различни форми на дебелина варира. Постојат функционални заболувања на внатрешните органи, ендокриниот и нервниот систем. Компликации на дебелината може да биде тешка, тоа може да го намали попреченост физички и интелектуални.

Кога форма на исхраната дебелината таму е дури и дистрибуција на масти, но со развојот на дебелината особено масти депониран во стомачниот ѕид на карлицата.

Наследни форми на дебелината често се открие во рана возраст. Таложење на масти во случај на роднини од ист тип. Така, тоа е можно да се набљудуваат на таложење на масти на колковите (како панталони) или во карлицата со неколку жени во исто семејство.

вишокот полнотата адолесцент сексуално инхибира формирањето и негативно влијаат на формирањето на карактерот. Децата кои се со прекумерна тежина адолесценти стане слабите, летаргична, да се избегне и избегнуваат спортски игри со неговите пријатели. Седентарен начин на живот придонесува за зголемување на телесната тежина.

Кога adipozo-генитален дистрофија (Pehkrants болест - Frolich - Бабински) пораз на хипоталамусот е поврзан со значајни невролошки патолошки промени и намалување на гонадотропен хормони на хипофизата, што е последица на намалена функција на предниот хипофизата. Прекумерна полнота во комбинација со ginogenitalizmom. Пациентите често постои зголемување на апетитот и жедта. Во некои случаи, има дијабетес инсипидус, кога во процесот вклучува сива Могила дното на III комора и задниот резен на хипофизата и намаленото производство на ADH.

Видео: Што е шеќерна јадеме и зошто тоа може да доведе до дебелеење?

Кога adipozo-генитален дистрофија масти се складира, главно во пределот на стомакот, градите, рамената, луѓето со оваа болест, прекумерна телесна тежина, женски модел - на стомакот и бутовите. Лицето е круг, polnoe- нозе, раце, исто така, се полни. Кај мажите, постои недоволна развиеност на гениталните органи, импотенција. Нема раст на косата на лицето. тело влакната од телото на женски род. Кај жените, отсуство на менструација, матката хипоплазија е наведено, јајниците, млечните жлезди може да биде полн, добро развиена. Ако болеста се јавува на рана возраст, градите малку изречена.
на форми на хипоталамусот дебелината опишани набљудување, кога стомакот кај пациенти достигнува огромна големина и виси во престилка.

Дебелината хипоталамо-хипофизата природата забележано во синдромот на Morgagni - Стјуарт - Морел. Во оваа состојба функција на зголемување на телесната пред неа хипофизата хиперплазија на еозинофили и базофилните клетки на хипофизата, што доведува до зголемување на производството на ACTH и хормонот за раст. Пациентите како водечки симптом појави exostosis на челната коска. Празнува на хипоталамусот тип дебелината. Намалување на функцијата на сексуална жлезди. зголемен крвен притисок. Постојат главоболки. Оваа форма на дебелината почесто откриени кај постменопаузалните жени. Евентуално прекршување на метаболизмот на јаглени хидрати.

Видео: Како сон влијае на тежината? Телесната тежина во сон

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Правилна исхрана. Како и кога постоиПравилна исхрана. Како и кога постои
Дебелината во младоста - со срцето во старостаДебелината во младоста - со срцето во староста
Дебелината предизвикува хипертензијаДебелината предизвикува хипертензија
КозметологијаКозметологија
Индекс на телесна маса е неточнаИндекс на телесна маса е неточна
Лек за дијабетес помага да се ослободи од вишокот на тежинаЛек за дијабетес помага да се ослободи од вишокот на тежина
Борба против дебелината преку правилна исхранаБорба против дебелината преку правилна исхрана
ТВ и на ризикот од дебелина кај децатаТВ и на ризикот од дебелина кај децата
Дебелината е поопасна за мажите отколку за женитеДебелината е поопасна за мажите отколку за жените
Две чаши вода пред јадење може да им помогне на телесната тежина?Две чаши вода пред јадење може да им помогне на телесната тежина?
» » » Одредување на степенот на дебелината со формулата Брок. Манифестации и последици од дебелината