ma.gurushealth.ru

Дијабетес масти и посно. Чешање во дијабетес

Одвои шеќерна болест "дебели"И"слаби»(Lanceraux et al.). Клинички, пациенти со дијабетес се продолжува со прекумерна тежина позитивно. дијабетес надоместок се постигнува со ограничување на исхрана, и мали дози на инсулин или хипогликемични сулфонамиди.
за дијабетес Тоа може да се карактеризира како лабилна (нестабилна) или стабилна (мирни).

Видео: Дијабетес мелитус. Тип 2 дијабетес мелитус. [Галина Erickson]

главните жалби дијабетичари се: сува уста, прекумерна жед, дијабетес, зголемен апетит. Пациентите пријавите губење на тежината, општа слабост, замор. Кога компензација желба исчезнува. Дневен урина се нормализира.

При проучување на урината за шеќер пациенти со дијабетес се утврди гликозурија од 1 до 6% и погоре. Висок крвен шеќер е поголема од способноста на бубрезите тубули да се реапсорбираат глукозата. Високата концентрација на шеќер во урината е придружено со зголемување на диурезата.

дијабетес мелитус

Клиничката слика на дијабетес мелитус бележи значителни промени во органи и системи. Појавата на мали знаци често во пресрет на главните симптоми на дијабетес.
пациенти загрижени чешање, и чешање во пределот на гениталиите Органон. Гледано апсцеси, чиреви, рани лекува полека. Заби падне, скршени нокти. чешање на кожата објасни влијанието на гликоза на нервни завршетоци. Нарушувања на метаболизмот на јаглените хидрати витамини и рамнотежа доведува до појава на кожни заболувања (дерматитис, егзема и други.). Повреда на размена на провитамин А - каротин појавува жолтеникава дланки. Висок холестерол во крвта предизвикува формирање на ксантоми на кожата на очните капаци и xanthelasma.

со значителна дехидрирана кожа станува сува, тургор намалена ногата мускулатура станува мало, атрофични. Намалени тонусот на мускулите. Тетива и мускулни рефлекси се намалуваат. Повреда на метаболизмот на електролити и протеини доведува до мускулните electroexcitability есен. Можни заеднички болест, метаболички артритис. Постои коска остеопороза екстремитети, пршлени. инсулински дефицит промовира катаболизам на протеините, што резултира со одложување на раст процеси се случуваат во детството и адолесценцијата.

во дијабетес во врска со дебелината забележано тенденција за размена на полиартритис, гихт (дијатеза урична киселина). Во дијабетична нефропатија се јавува отекување или тестен ткива. Во тешки форми на дијабетес во млада возраст напредува исцрпеност и наталожувањето кетоацидоза.

Исто така, постојат форми lipopletoricheskogo дебели дијабетес, особено кај постарите лица (PM Draznin и МФ Merezhinsky).
Промени во кардиоваскуларниот систем поради смена на сите видови на метаболизмот кај пациенти со тешка дијабетес и кај пациенти со дијабетес мелитус умерена јачина. Најинтензивно манифестира васкуларна патологија кај постарите лица и кај жените во менопауза, но во детството и адолесценцијата, исто така, забележа васкуларни лезии од типот микроваскуларни.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијагноза на дијабетес. Мирис на ацетон во здивотДијагноза на дијабетес. Мирис на ацетон во здивот
Дијабетес мелитус: класификацијаДијабетес мелитус: класификација
Општи карактеристики на автоимун полигландуларен синдромиОпшти карактеристики на автоимун полигландуларен синдроми
Клиниката за дијабетес. Форми на дијабетес сериозностаКлиниката за дијабетес. Форми на дијабетес сериозноста
ЕндокринологијаЕндокринологија
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Третман на дијабетес. Атеросклероза во ДијабетесТретман на дијабетес. Атеросклероза во Дијабетес
Invokana лекот против дијабетес тип 2, е одобрен од ФДАInvokana лекот против дијабетес тип 2, е одобрен од ФДА
Дијабетес мелитус тип 2 дијабетесДијабетес мелитус тип 2 дијабетес
Дополнителни анти-дијабетско агенси. Во прилог на основните антидијабетични лекови кои се користат…Дополнителни анти-дијабетско агенси. Во прилог на основните антидијабетични лекови кои се користат…
» » » Дијабетес масти и посно. Чешање во дијабетес